Slackware - pare pytan

Chce dzisiaj zainstalowac Slacka 11 i mam pare pytan w tej sprawie bo noob jestem:

(Ubuntu to zainstaluje jak polegne na Slacku)

  • czy moze mi ktos powiedziec jak to jest z instalacja programow tzn. juz mialem Slacka 2-3 razy, ale rotacja dyskow i musial wyleciec (zawsze problemy z KDE - jak wlaczylem Xy zaraz po zalogowaniu to bylo ok, ale jak wlaczylem MC, pouzywalem i pozniej odpalilem Xy to zawsze stawaly na ekranie powitalnym i wtedy Ctrl+ALt+Backspace i wtedy musialem przelaczyc sie na druga konsole, zalogowac, wlaczyc Xy i dzialalo czenu??? - zupelnie jak Windows :P) i uzywalem ./configure, make, make install ale nigdzie nie jest wytlumaczone co i jak, gdzie rozpakowac zrola, co sie dzieje przy make install, czy mam zrodla zostawic i traktowac ja instalke w windowsie, we wszystkich artykulach: wypskuj zrodla i ./configure, make, make install ale co i jak sie dzieje, co ze zrodlami to juz nikt sie nie pokusi o wytlumaczenie

chodzi mi o opis instalowania programow, co i jak, kiedy i gdzie sie dzieje, tak jak w win (sciagasz instalke, odpalasz execa, podajesz sciezke i program sie rozpakowuje/instaluje, ewentualnie zmieniajac rejestr)

  • wiem ze zalecane jest pracowanie no koncie uzytkownika, ale czy tylko ze wzgledu na bezpieczenstwo, bo jakos nie przemawia do mnie uzywanie su za kazdym razen gdy chce cos zrobic w moim wlasnym systemie, w koncu jak mam cos zepsuc to i uzywajac su zepsuje

  • jak jest z odinstalowywaniem programow i aktualizacja, ja chce robic wszystko samemu, nie ze system zrobi cos za mnie, a ja jak durny bylem tak bede, jest cos takiego jak update - takie windowsowe, czy musze sciagnac aktualna wersje wywalic stara i zainstalowac od nowa??

  • i dlaczego na wszelkiego typu pomocach/forach/ircach ktos podale liste komend do wpisania - zeby rozwiazac jakis problem i oczywiscie to dziala, ale bez wytlumaczenia co te komendy robia??

dzieki z pomoc

installpkg nazwa-pakietu

Po wykonaniu ./configure przejrzyj plik Makefile, przy make install są kopiowane pliki do odpowiednich katalogów, domyślnie /usr/local/NAZWA_PROGRAMU Nie musisz oczywiście kompilować wszystkiego co popadnie od tego jest http://linuxpackages.net

Nie korzysta się z roota na codzień, tłumaczyć tego nie mam sensu :stuck_out_tongue:

updatepkg nazwa-pakietu

Do automatycznych aktualizacji do currenta polecam slackpkg , swaret jest przereklamowany :stuck_out_tongue:

Od tego co komendy robią są manuale