Slackware razem z Mandrake 10.1

(Centrumopowiastek) #1

Chciałbym zainstalować sobie Slackware 10.1, i mam pewne pytania:

1) Planuję, żeby wywalić Windowsa i na jego partycji zainstalować Slackware; czy będe musiał robić partycję swap, czy będe mógł korzystać z tej, którą mam obecnie?

2) Jak wygląda sprawa z bootloaderami? Czy slack zastąpi ten z Mandrake? I czy powinnien automatycznie wykryć Mandrake?

3) Mam internet przez kablówkę z modemem Motorolla SB5100. W Mandrake wystarczyło, że wybrałem sterownik usbnet host-to-host. Co będe musiał zrobić aby mieć internet pod Slackiem?

Z góry dzięki i przepraszam za moje, dla większości, głupie pytania.

(JHS:PL) #2

Raczej tak...

Przy instalacji Slacka jak juz wgra wszystkie pakiety na dysk bedziesz mógł se ustawic lilo w dwóch trybach simple i expert, wybierz expert.

Jak sadze modem jest podlanczany przez USB, wiec bedziesz musiał najprawdopodobniej znalesc sterownik na necie jesli nie bedzie obsługiwany.

(Czarno to widzę...) #3

Fajnie. :slight_smile:

Tak, nie jest potrzebna więcej niż jedna partycja wymiany - przecież w tym samym czasie na tym samym komputerze może być uruchomiony tylko jeden system, prawda? (Nie biorę pod uwagę żadnych emulatorów uruchumianych w okienku).

Propnuję od razu wybrac instalację zaawansowaną, bo wtedy masz pełną kontrolę nad tym, co się stanie: bootloader może być zainstalowany albo nie, Mandrake może być wykryty albo nie - wszystko zależy od Ciebie! To nie Windows, gdzie wszystko jest od razu jedyne i słuszne.

To samo.

Co Ty? Wcale nie były głupie! Powiedziałbym nawet, że się miło wyróżniały. :wink:

(Centrumopowiastek) #4

Wielkie dzięki!

Już zamawiam sobie Linux+ z Slackware, mam jeszcze jedno pytanie - jaką, w miarę prosto napisaną, książkę polecacie do slackware/ogólnie linuksa?

(Czarno to widzę...) #5

Szczerze?

Podręcznik do nauki angielskiego, bo wszystko jest w internecie i w dokumentacji.

(JHS:PL) #6

Książki po polsku o Slackware nigdy nie widziałem... i nie widze sensu zeby wydawac hajs na jaka kolwiek inna książke jesli jest wszystko na necie.

Na poczatek polecam:

http://linux.pl/

http://newbie.linux.pl/

http://www.slackware.com.pl/porady.html

http://www.wszystko.tk/

(Centrumopowiastek) #7

Ja po prostu wolę gdy coś mam napisane na papierze, a nie gdy czytam to na ekranie. Poszukam po internetowych księgarniach jakiejś interesującej pozycji.

JHS:PL, artykuły na newbie.linux.pl już dawno czytałem, ale ze wszystkich interesuje mnie... pięć.

Pytań ciąg dalszy:

1) Które jądro radzicie wybrać, 2.4.29 czy 2.6.10? I czym się różnią?

2) Jak wygląda sprawa z firewallem? W Mandrake był wbudowany - wystarczyło go aktywować; czy w Slackware muszę ściągnąć iptables i potem jakąś nakładkę graficzną czy jak to wygląda?

(JHS:PL) #8
  1. Najlepiej 2.6.11.5 jest najnowsze przez to ma najmniej błedów i obsluguje wiecej srzetu niż 2.4.*

2. ipTables nie musisz sciagac bo masz je juz na plytach, najlepiej jak napiszesz recznie regułki, link do poradnika juz podawałem w innym temacie.

(Centrumopowiastek) #9

Ale przy instalacji można wybrać tylko 2.4.29 i 2.6.10...

Jak chcesz inne, to musisz sobie zam skompilować.

(Czarno to widzę...) #11

Ja używam 2.4.29. Działa bardzo dobrze, chociaż po SuSE przyzwyczajony byłem do jajek z serii 2.6.

2.6.10 ma status "experimental".

Iptables jest instalowane w standardzie. Regułki możesz napisać sobie sam (pracochłonne) albo skorzystać z konfiguratora (np. firestarter).

(Centrumopowiastek) #12

To akurat wiem :wink:

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Przeglądałem instrukcję instalacji Slackware i mam pytanie co to są "TeX" i "Tcl/Tk/TclX" ?

Jaki najlepiej wybrać system plików?

I czy w Slackware jest coś w stylu urpmi w Mandrake?

(Czarno to widzę...) #13

Wiesz, o tym nie będę pisać, bo takie informacje można znaleźć w 3 minuty... :?

Reiser, xfs, ext3 - w takiej kolejności.

Dokładnego odpowiednika nie ma. Jest za to pkgtools :

installpkg - instalowanie pakietu TGZ

removepkg - usuwanie pakietu TGZ

upgradepkg - aktualizowanie pakietu TGZ

i swaret do aktualizacji i instalowania pakietów z sieci.

Warto wiedzieć, że Slack sam z siebie nie sprawdza zależności. Niektórym się to nie podoba... :wink:

(Centrumopowiastek) #14

Już mam, zapomniałem za edytować(jednakże, po informacji, TeX to system składu dokumentów, nadal nie wiem czy będzie mi potrzebny :? ).

Czyli radziesz Reiser'a?

(Czarno to widzę...) #15

Jeśli zajmujesz się składe tekstu, to może się przydać...

Tak. Nie wiem jednak, czy Slackware 10.1 umozliwia utworzenie partycji tego typu. W instalatorze wydania 10.0 można utworzyć co najwyżej partycję etx3. Do utworzenia partycji reiser i XFS posiłkowałem się SuSE zainstalowanym na drugiej partycji, ale można wykorzystać do tego jakieś Live (choćby Slaksa, którego tak lubisz).