Ślady po pracy w MS WORD

Jest tak:

  • napisałem tekst w Wordzie

  • wydrukowałem

  • zamknąłem Worda bez zapisu tekstu na dysku.

Czy i gdzie na dysku zostały ślady po tych działaniach ? Jeżeli tak - jak je odszukać ?

Proszę o techniczne odpowiedzi

Pozdrawiam …

Nie ma śladów ponieważ to co pisałeś było w pamięci RAM i jak wyłączyłeś Worda to krótko mówiąc skasowałeś całość. Gdy wykonasz zapis zostaje to dopiero zapisane na dysku twardym. Niestety ale nie odzyskasz tekstu. Ale masz wydruk więc raczej problemu nie ma z przepisaniem? Zresztą ja nie wiem co zrobiłeś z wydrukiem. :slight_smile:

"Word, Excel oraz PowerPoint zostały wyposażone w funkcję odzyskiwania niezapisanych plików. Bazuje ona na automatycznym zapisie tworzonym przez każdy z tych programów. Poprzednie wersje Office kasowały kopie awaryjne po zamknięciu dokumentu, najnowsza przechowuje ostatnią. Aby z niej skorzystać przejdź na kartę Plik i kliknij polecenie Ostatnio używane. Wybierz polecenie Odzyskaj niezapisane dokumenty widoczne w prawym dolnym rogu okna. Wskaż plik kopii i kliknij Otwórz. Podobny efekt uzyskasz klikając kolejno Plik, Informacje, Zarządzaj wersjami i Odzyskaj niezapisane dokumenty. "

:roll:

Mam Office 2003.

A jeżeli przeprowadziłem czyszczenie dysku programem CCleaner to też zostanie na dysku ?

Robię to standardowo przed wyłączeniem komputera.

CCleaner kasuje ślady ale nie usuwa fizycznie plików a jedynie zwalnia alokowaną dla nich przestrzeń dyskową. Jeśli ktoś bardzo będzie chciał zobaczyć nad czym pracowałeś to z pomocą aplikacji do odzyskiwania usuniętych danych może mu się udać taki plik odzyskać.

:roll:

Ale pliku nie zapisywałem (zamknąłem Worda bez zapisu) a autozapis nie zdążył zadziałać bo jest ustawiony na 10 min. Czy więc tekst będzie do odczytania z dysku ?

Nie :slight_smile:

Na drugi raz proszę zapisywać pliki, to na pewno unikniesz tego problemu. Pozostaje tylko przepisanie tekstu z kartki, najważniejsze że jest kopia. Aczkolwiek można spróbować narzędzia, które inteligentnie rozpoznaje tekst i go zapisuje w pola tekstowe. Spróbuj narzędzia: ABBYY FineReader Professional 11.0.102.481 narzędzie OCR, ale najpierw trzeba zeskanować dokument i zapisać do pdf i najlepiej jakby to było napisane prostą i wyraźną czcionką, wówczas jest prawdopodobieństwo odzyskania chociaż części tekstu. Życzę powodzenia