Slax USB - pytania

(patrx95) #1

Witam.

Chciałbym zadać pytania dot. slax'a 6.2.0 na pendrive'a 2 GB, ponieważ nie instalowałem jeszcze żadnego systemu na pendrivie ani na jakimkolwiek nośniku (no oczywiście oprócz CD :D) i jestem trochę w tym ciemny... ale do rzeczy :wink::

1. Czy jeżeli zainstaluje system na pendrivie to będzie możliwość uruchomienia na kompie z bootloaderem winXP?

2. Ile miejsca wymagane jest na katalog główny slax'a?

3. Czy będzie chodzić wolniej niż z LiveCD (dodam że prędkość zapisu wynosi zazwyczaj 16 Mb/s, a odczytu ok. 30 Mb/s)

4. Czy jest może lepszy system na pendrive'a niż Slax? Jeśli tak to jakie są o nim opinie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

(roobal) #2

Nie instaluj tylko wypakuj Slaksa przy pomocy Unetbootin, będzie lepiej działał i przy okazji nie "zajedziesz" pendrajwa. Poza tym powinna być wersja przeznaczona na pendrajw, nie iso tylko paczka tar.bz2, którą wystarczy rozpakować i wgrać bootloader przy pomocy skryptu w niej zawartego. Co do drugiej części pytania - tak system będzie działał z bootloaderem XP, bo wraz ze Slaksem powinieneś zainstalować bootloader Linuksa na pendrajwie.

Jak zrobisz wg co pisałem do pkt. pierwszego to nic więcej robić nie musisz.

Wolniej? Nigdy. System z płyty zawsze będzie wolniej działał niż z pendrajwa, nawet instalacja systemu z pendrajwa jest krótsza niż z płyty.

Slax jest dobry, można go składać jak klocki Lego dokładając moduły. Ja osobiście na pendrajwie używam Puppy Linux ze względu na lekkość i lepszą obsługę sprzętu. Slax na pewnych komputerach nie daje rady a Puppy? Nie było jeszcze komputera, na którym bym go nie uruchomił no i ta lekkość...

Pozdrawiam!

(flaszer) #3

Dokładnie. Slax i jego modułowa budowa też przypadło mi do gustu. Co do szybkiej dystrybucji na pendrive możesz też wypróbować Crunchbang Linux, a jak jesteś maniakiem szybkości to SliTaz, ładujący się do pamięci RAM.

(patrx95) #4

Właśnie pobrałem już paczkę .tar z slaxem w wersji 6.2.0, unetbootin też już pobrałem i uruchomiłem, a teraz jak mam wskazać jądro, opcje, initrd? tzn. jakie mam ścieżki muszę tam wkleić? Czy musiałbym pobierać od nowa w bootinie?

(roobal) #5

Nic z tych rzeczy nie wskazujesz, gdybyś kompilował własnoręcznie jądro Linux to wtedy podajesz do tego jądra i initrd ścieżkę - tylko gdy masz własne pliki, Tobie wystarczy tylko wskazać obraz ISO do rozpakowania na pendrajw lub pobrać go przy pomocy Unetbootin, wybierając z listy systemów.

No właśnie zapomniałem wspomnieć, że między innymi dlatego wolę Puppy Linux, który też ładuje się w całości do RAMu, przynajmniej jak ma się więcej niż 100MB RAM :slight_smile:

Pozdrawiam!

(patrx95) #6

hehe więc na laptopie z ramem 2 GB to powinno śmigać :wink:

a co sądzicie o DSL? podobny jest do Puppy Linuxa?

(skandyn) #7

Moim zdaniem najlepszym linuxem na USB jest Slax, można go także uruchomić z karty SD jeśli ma się taką opcję bootowania. Poza tym, w Slax łatwo się instaluje programy (dokładniej moduły) i spolszczenie jednym kliknięcim albo można po poprostu pobrać i wkopiować dany moduł do katalogu modules.

Pozdrawiam.

(Qba Lukaszczyk) #8

DSL jest b. dobry i lekki, lecz jednocześnie b. brzydki. Fatalne GUI. Na pena tylko Slax, albo Puppy.