SMART dysku - ocena

Ostatnio przez dłuższy czas nie patrzyłem w CrystalDiskInfo, bo nigdy nie było problemów. Dzisiaj sprawdziłem i trochę się zdziwiłem. Pojawiły się pewne wartości w parametrach 01, BB, D2. Jestem pewny, że wcześniej były w tych miejscach same zera. Szczególnie BB brzmi niepokojąco.

Czy coś się dzieje z dyskiem albo mogło stać z danymi?
Dodam jeszcze, że pomimo niskiego “przebiegu” dysk ma u mnie ciężkie warunki pracy - ciągłe odczyty. Dysk to Crucial MX500. Po tym jak Silicon Power padł mi po miesiącu, wybrałem ten, bo podobno miał się nie psuć.

Jak zaczniesz korzystać z porządnego narzędzia to nie będziesz musiał czekać na odpowiedź.
https://www.carifred.com/cleardiskinfo/

Zajrzyj tu:

Na stronie jest również link do narzędzia o nazwie Storage Executive.

Do sprawdzenia dysku najlepiej użyć dedykowanych programów producenta. Dysk wygląda na OK

Exe o wielkości 232MB. Aż mi się niedobrze robi jak mam to instalować.

Pewnie napisane w Electronie :smiley: :rofl::rofl:

To nie instaluj. Tylko ze SSD to nie dysk. To pamięć. I tak naprawdę to tylko producent wie co stanowi problem dla jego sprzętu i na co uzytkownik ma uważać.

Incorrectly reported or misinterpreted SMART data can lead to incorrect conclusions which, can, unfortunately, lead to the return of a perfectly functional drive. Therefore, it bears repeating that Crucial strongly suggests that only the Crucial Storage Executive software be used to read SMART data from Crucial SSDs.

Na stronie masz dokładny opis na jakie parametry masz zwracać uwagę i co ewentualnie ich zmiana oznacza. Np. częste zmiany wartości raw w D2 oznaczaja spadek wydajności dysku a w B4 raw na początku jest bardzo, bardzo duży (producent twierdzi ze w tysiacach) ale z czasem maleje do zera. Gdy je osiągnie to dysk tego producenta będzie mógł tylko odczytywać dane. U ciebie jest już 44. Ale skąd wiesz że zostały prawidłowo odczytane.

Albo Javie. Micron Crucial ma własną w swoim katalogu.

obraz

Beznadziejny program, pokazuje to samo, nadal nie wiem czy coś się dzieje. Już go wywaliłem.

No to pokaz co pokazuje…

Więc czego nie wiesz?

Widziałem w internecie różne zrzuty ze smartem tego SSD i akurat B4 ma być 44.

Wszystkie się psują, jedne wcześniej a inne później. Najważniejsze są i tak Twoje kopie bezpieczeństwa. Nawet najlepszy dysk może wyzionąć ducha niespodziewanie, no i klops jak nie masz kopii.

Kup sobie WD RED dysk SSD przeznaczony do pracy ciągłej 24/7
Bez oszałamiających wartości odczyt/zapis za to zapełnienie nie ma wpływu na wydajność prawie wcale i nie grzeje się. Ma też większą wartość TBW niż ten Crucial.

Jeszcze może pomoże ocena czy Windows 7 wykonuje mniej mielenia dyskiem od dowolnego GNU/Linux.

Ty nie do mnie swoje mądrości wylewaj tylko do producenta tego dysku. Razem z krystiankiem wiecie lepiej? No to juz wasz problem.

Attribute 180: Unused Reserved Block Count (Available Spare Blocks on PCIe SSDs)

Again, as the name implies, this is the count of extra blocks available to be used in case bad blocks need to be retired. This number varies based on the underlying NAND architecture, the firmware architecture, and the user capacity of the drive, but it usually starts in the thousands.

This number decreases as the number of retired blocks increases. When Attribute 180 reaches 0, the firmware will place the SSD in read-only mode. The SSD will not be usable as a normal drive, but the user should be able to retrieve stored data and transfer to a new device.

Like with Attribute 5, newer Crucial SSDs also measure superblocks with this attribute, meaning this block total will not decrease until many individual blocks are retired, and can reflect a much lower value fresh out of the box than a legacy part.

Wiem, mam kopię.

Jeśli padnie ten co mam, to zastanowię się nad tym.