Śnieżenie obrazu

(Acidov) #1

Witam!

Czy kilkusekundowe niewielkie śnieżenie obrazu przy starcie systemu jest powodem do niepokoju? Dodam, że śnieżenie wystepuje sporadycznie (mniej więcej raz na 10 uruchomień) i zawsze znika zaraz po załadowaniu się systemu. Wygląda to dosłownie tak jak śnieżenie w tv podczas burzy. Temperatura karty nigdy nie przekracza 48 stopni. Nie ma to też związku z nadmiernym obciążeniem ponieważ podczas grania czy testów 3DMark problem nigdy nie wystepuje. Zawsze tylko przy uruchamianiu się systemu. Może ma to związek z tym, że karty mają gniazdo PCI-E 2.0 a płyta 1.0 ale słyszałem, że nie ma to znaczenia bo nowsza wersja jest kompatybilna wstecz.

Testowałem dwie karty graficzne (galaxy i gigabyte, obie 9600GT), dwa różne zasilacze i dwa monitory. Śnieg pojawia się w każdym przypadku. Obie testowane karty 9600GT są fabrycznie podkręcone (sam niczego nie zmieniałem). Czy w takim razie trzeba w biosie podwyższyć napięcie dla slotu PCI-E? Słyszałem, że śnieżenie może być wynikiem zbyt niskiego napięcia. A może fabryczne podkręcenie karty uwzględnia standardowe ustawienia w BIOSie i grzebanie w nim nie ma sensu?

Będę wdzięczny za pomoc.