[solved] Windows 7 HP 64-bit + openSUSE 12.1 - EasyBCD

Witam,

Mam taki problem. Mam zainstalowany Windows 7 i openSUSE 12.1. Domyślny jest bootloader Windows’a w MBR (w rozruchu). Nie wiem jak dostać się do Linuxa. Poczytałem na Internecie, że można to zrobić za pomocą programu EasyBCD. Zainstalowałem ten soft i wybrałem pozycję z instalacją NeoGrub. Restart i doszła jedna pozycja, ale nie uruchamia ona Linux’a. Następnie dodałem wpis GRUB2. I dalej to samo. Jest wiersz poleceń typu “grub>”. Ale co robić dalej?

P.S.

Mam nadzieję, że to odpowiedni dział…

Temat kwalifikuje się do działu Linux. Musisz spod suse’a wgrać Gruba i wtedy będzie działać. Jak to zrobić ode mnie się nie dowiesz, bo nigdy nie miałem tego systemu. Załóż temat w dziale linux i z penością ktoś Ci napisze co i jak.

Lub użyj metody przywrócenia gruba z w/w linka. Wystarczy płyta suse :slight_smile:

Jak zrobię to przez Linux’a to hibernacja (ważna dla mnie) nie będzie działać. Dlatego chodzi mi o EasyBCD lub podobną rzeczą…

@drobok

Co z tym zrobić?

Przywróć gruba po czym ustaw partycję windows’a jako aktywną :slight_smile:

To co ja dałem to właśnie przywrócenie gruba. To opis tego co masz wpisać w grub>. Kliknij w link i poczytaj :slight_smile:

Podziałamy… Zobaczymy. Póki co dzięki:)

A przez EasyBCD na 100% się nie da zrobić?

Może się da, ale po co, skoro można poprzez Suse’a zainstalowac z powrotem Gruba?

@drobok

Zrobiłem jak napisałeś. Dostałem się do Linux’a. Przywróciłem GRUB… Po restarcie zamiast boot’a Linuxa miałem Boot EasyBCD. Pewnie w gparted trzeba zaznaczyć jako boot partycję Linux’a. Wiem, że jak to zrobię to hibernacja nie będzie działać. I co teraz?

Najpierw w openSuse ->Yast->Program rozruchowy->Ponownie odczytaj konfigurację z dysku, zapisz-

Główny sektor rozruchowy ustaw na openSuse, wtedy Grub będzie uruchamiał systemy, choć nie jestem pewny, czy o to Ci chodziło.

Dzięki informacji od drobok pogodziłem EasyBCD z Linux’em.

Napiszę pokrótce o co chodzi (może się przyda):

  1. Najpierw musimy wstukać w grub> (odpowiednia opcja w Menedżerze rozruchu) komendę find /boot/grub/menu.lst. W wyniku uzyskamy coś takiego: (hd0,x) - gdzie x to jakaś cyfra.

  2. Odpalamy Windows. Otwieramy plik menu.lst (folder NST na C:) w Notatniku i wstukać:

title Linux //Linux jest tu przykładową nazwą

root (hd0,x) // Gdzie x jest cyfrą uzyskaną w pkt. 1

kernel /boot/vmlinuz

initrd /boot/initrd

boot

  1. Zapisać. Voila! Reboot i opcję NeoGrub wybrać i cieszyć się Linuxem odpalonym z menedżera Windows’a.