SONY VAIO -AR51M- => modernizacja laptopa

Witam.

Posiadam laptopa Sony vaio VGN-AR51M - czyli dokładnie tego: http://vaio.sony.pl/view/ShowProduct.ac … +AR+Series

Jak na razie wymieniony w nim jest tylko jeden dysk na: Seagate Momentus 320GB 16MB 7200rpm - to właśnie na nim postawiony jest system.

Co mógłbym w moim laptopie wymienić na lepsze w następnej kolejności?

Czy warto zmieniać dla przykładu kartę graficzną, czy też rozszerzać pamięć RAM do 4GB?

Czy da się w nim zmienić kartę dźwiękową tak abym mógł podłączyć głośniki 5.1 i czuć ten dźwięk przestrzenny?

Jakiej karcie graficznej [takiej pecetowej] odpowiada moja 8400m?

twoja 8400m myślę że odpowiada 7300gt może nawet jeszcze słabszej

Grafiki i audio raczej nie wymienisz, są wbudowane na sztywno w płytę główną, możesz mieć lepsze, po przez zastosowanie układów zewnętrznych np. ASUS XG Station (audio i grafa) lub ATI XGP, ale to bardzo drogie rozwiązanie. Co do ramu to do 4GB rozbudujesz spokojnie.

Moglibyście coś więcej powiedzieć o tych układach zewnętrznych?

Opłaca się rozbudowywać do 4GB? Jest jakiś najlepszy model z tego? Jest coś specjalnego do polecenia, czy kupuje się byle co?

Jeśli chodzi o ram to zawsze się opłaca, najlepiej jak zainwestujesz w kości Geila, w twoim przypadku DDR2 SDRAM 667 MHz PC5300 w dualu po 2 GB. Co do układów zewnętrznych, rozwiazanie z zakresu grafiki jedyne mi znane to wspomniany ASUS XG Station, koszt to 350 Euro i nie wiem czy jest dostępny na rynku. Na szczęście jeśli chodzi o karty dźwiękowe to tych jest sporo, nawet na allegro http://www.allegro.pl/4412_pozostale.html tu polecam układy Creativa.

kości tego samego typu praktycznie niczym się nie różną poza nalepką firmową, więc nie ma znaczenia jakie kupisz.

Trochę się różnią, ale mniejsza z tym, kwestia przyzwyczajeń i własnej oceny.

konkrety proszę, może czegoś nie wiem i chętnie się dowiem ;> nie mogą się różnić gabarytowo, cl też jest taki sam :stuck_out_tongue:

A co powiesz na żywotność i wydajność?

Swego czasu byłem posiadaczem dwóch klaptoków della dokładniej cudeniek C800, z racji ich przeznaczenia trza było w nich wyrównać ilość ramu (jeden miał 512 drugi 256), więc jeden miał dwie kości samsunga, a drugi jednego samsunga i jednego kingstona. Zgdanij co się staneło po 3 miechach? Kingston był padł, głupia spraw on tylko się przegrzał. W serwisie kolo stwierdził, wot bo ramy były różne, no to kupiło sie tym razem dwie kostki tego samego producenta, padło na wyroby Goodrama. Oba klaptoki już bezawaryjnie fungały dalej do sprzedaży, ale dało się wyraźnie zauważyć różnicę w ich pracy, niby wsio to samo, ale ten z kośćmi goodrama o wiele wolniej współpracował z edytorami tekstu niż ten drugi, nie wspominam nawet o pracy z foxikiem na wielu oknach. Oprogramowanie i obciążenie obu było takie samo, pracowały na stanowisku obsługi klienta i były praktycznie tak samo wykożystywane. Więc nikt mi nie wmówi, że producent sprzętu nie ma znaczenia, bo nie raz się przekonałem, że teoretycznie ten sam sprzęt pracował różnie w takich samych warunkach, a różnił się tylko jak to ładnie określiłeś, nalepką producenta.

Ahaa… a jeżeli chodzi o ten RAM to nie lepsze są 1066 MHz? Czym one się w ogóle różnią i czy mi podejdą? Bo polecałeś mi 667 MHz, dlaczego?

Dodane 24.05.2009 (N) 21:56

Nie rozumiem. To jednak mogę sobie tą kartę dźwiękową wymienić czy nie?

Nie zmienisz tego co masz w laptopie, ani układu grafiki, ani układu audio. Jedynie możesz zastąpić ich działanie układami zewnętrznymi (przynajmniej audio). Kartę dźwiękową zewnętrzną podpinasz pod USB albo na slot PCMIA lub ExpressCard. Ona po prostu przejmie zadania oryginalnego układu.

Odnośnie ramu, 1066 MHz są lepsze, bo szybsze, ale specyfikacja twojego modelu podaje, że pracuje on na pamięciach z zegarem 667 MHz (typ DDR2, ew. 800 MHz jeszcze) więc te szybsze raczej nie są dla niego przeznaczone (typ DDR3). Wiesz, mogły by troche niepasować do gniazdek.

Mam rozumieć, że maksymalnie co mogę włożyć w mojego lapka to 667 MHz?

A co z zewnętrznym audio? Jest taki, dzięki któremu będę mógł podłączyć 5.1? Możesz zapodać jakiś link z takim konkretnym dla przykładu? Żebym nie kupił czegoś złego…

nieważne co włożysz i tak będzie hulać na 667, oczywiście w standardzie ddr2 sodimm, jeśli chodzi o kartę dźwiękową to co chcesz uzyskać przez 5+1 lepiej kupić porządne 2+1 z mocnym wooferem…

Jeszcze mam takie pytanko, mianowicie czy te 2 kości RAM z laptopa [nie wiem jakiej firmy] mógłbym włożyć do mojego drugiego komputera, w którym jest 2x 1GB A-Data 800MHz?

Jest taka możliwość, czy coś by się mogło dziać, albo w ogóle by się nie dało? Bo mam tam jeszcze wolne 2 sloty.

Dodane 25.05.2009 (Pn) 15:11

Aha… np. Soundsticks II to dobre głośniki?

powinny zadziałać, nic się nie stanie, możesz zamontować, w najgorszym wypadku komputer nie odpali się lub pojawią się bsody.

Na allegro z tych RAM widzę tylko Kingstony, Goodramy, Qimonda, OCZ oraz Micron, któraś z tych firm się jakoś specjalnie wyróżnia? Czy to tylko naklejki je wyróżniają?

głównie naklejki

Głównie? A jest tych kości jakaś najlepsza firma i najlepszy model?

Dodane 25.05.2009 (Pn) 15:23

Albo inaczej - co wziąłbyś na moim miejscu? :slight_smile:

ja mam i kingstony i ocz-ty i goodramy i wszystkie działają należycie :wink:

Teraz tak zobaczyłem i jeszcze chyba bym źle kupił bo to mi chyba nie podejdzie: http://allegro.pl/item645354293_ocz_4gb … ml#gallery

A to będzie dobre: http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC … ,id,50054/

Jestem w błędzie? Już się zamierzałem do tego pierwszego.

Dodane 25.05.2009 (Pn) 15:31

Skoro mam sodimm w laptopie to ona mi chyba raczej nie podejdzie do PC? Myle się?