Spadek wydajności laptopa


(Norvid) #1

Hej! Od jakiegoś czasu mój laptop zacina, zamula podczas grania np. w Smite czy fife11, a nawet dsj 2.1 nie działają płynnie. Gram rekreacyjnie raz na parę dni i nie katuję go kilka godzin tylko 1 czy 2. Jakiś miesiąc temu zrobiłem kompletny format dysku C przy uzyciu GParted i zainstalowalem na czysto system win 7 Professional 64bit, komputer praktycznie codziennie skanowany przy użyciu Advanced Systemcare 7.4 Pro oraz posiadam aktualnego NOD32. 

Zauważyłem że laptop łapie wyższe temperatury (nawet powyżej 95st), więc oddałem go do czyszczenia i wymiany pasty termoprzewodzącej oraz zakupiłem podkładkę chłodzącą firmy Zalman, teraz temperatury spadły (do max 65st GPU i 70st CPU). Wyłączyłem również synchronizację pionową. Myślicie, że mogła spaść wydajność przez to, że przez jakiś czas pracował na tych wyższych temperaturach raz na jakiś czas?

 

Screeny z CPU-Z:  

http://scr.hu/2jff/fragg

http://scr.hu/2jff/yp5k9

http://scr.hu/2jff/h3i5e

http://scr.hu/2jff/jzwfh

 

HWInfo:

http://scr.hu/2jff/zpky1

http://scr.hu/2jff/tc1nn

 

HD Tune:

http://scr.hu/2jff/bzev8

http://scr.hu/2jff/hfvmf

 

OTL: http://wklej.to/djyf8

Extras: http://wklej.to/sDLhl


(IPSEN) #2

Uruchom autoruns jako administrator -http://technet.micro…s/bb963902.aspx -File>save>zapisz na pulpit,umieść na -http://sendfile.pl/-na forum podaj linka


(Norvid) #3

http://sendfile.pl/108676/AutoRuns.arn


(IPSEN) #4

Uruchom autoruns jako administrator


(Norvid) #5

znacząco to nie pomogło


(IPSEN) #6

Uruchom- CrystalDiskInfo- zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry.


(Norvid) #7

http://scr.hu/2jff/aicu1


(IPSEN) #8

Parametry dysku są O.K.


(Norvid) #9

a są może programy tego typu dzięki którym da się sprawdzić sprawność karty graficznej? Bardzo mnie dziwi fakt, że ten laptop stracił wydajność w porównaniu z tym jak działał rok czy 2 temu. Z poziomu pulpitu tego nie widać, dopiero podczas grania i to na prawie minimalnych detalach.


(Pawel1500) #10

Mój też nie jest demonem prędkości ale tak proste czynności jak defragmentacja dysku, “oczyszczanie dysku”, skan w poszukiwaniu wirusów, wyczyszczenie z kurzu  od środka. Wszystko jest przyczyną, zacznij od tych najprostszych a nie doszukuj się awarii karty graficznej bo to naprawdę bardzo rzadko się zdarza.


(Dimatheus) #11

Hej,

Generalnie w większości laptopów grafiki nie da się wymienić. Warto sprawdzić, jak wyglądają traktowania i temperatury karty w czasie grania. Można się do tego posłużyć programem GPU-Z. Po uruchomieniu w ostatniej zakładce zaznaczasz, by log był zapisywany do pliku, program minimalizujesz i uruchamiasz grę. Log wrzuć na serwer i podaj linka do niego.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Norvid) #12

Jeśli chodzi o programy do sprawdzania temperatury, odpalałem przed włączeniem gry GPU-Z jak i HWiNFO i najbardziej zadziwiający jest fakt, że temperatura karty graficznej odczytana z obu programów różniła się nawet o 8-10st (przy GPU-Z była wyższa), temperatury innych podzespołów przy pomocy tych dwóch programów z wiadomych przyczyn nie mogłem już porównać. W pierwszym poście podałem jakie temperatury maksymalne odczytałem z programu HWiNFO. Podczas najbliższego grania postaram się zamieścić tego loga.

 

Co do skanowania komputera to jest na bieżąco defragmentowany dysk, oczyszczany z działalności, sprawdzany rejestr etc. Przy pomocy Advanced Systemcare 7.4 Pro oraz skanowany przy pomocy NOD32. Podesłałem wyżej logi to można sprawdzić czy jest jakaś infekcja.

 

Pozdrawiam.


(Dimatheus) #13

Hej,

Niestety informacja o maksymalnej temperaturze niewiele mówi. Trzeba wiedzieć, jak długo się ona utrzymywała i czy doprowadzała do zmniejszenia się taktowania procesora karty.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Norvid) #14

Wrzucam tutaj log z GPU-Z podczas grania w Smite.

GPU-Z Sensor Log.txt


(Dimatheus) #15

Hej,

 

W logu nie widać, by karta się przegrzewała i taktowanie było z tej przyczyny obniżane. Widać tylko, po uruchomieniu gry zminimalizowałeś ją bądź wyłączyłeś i włączyłeś ponownie. Jedyne, co dziwne, to fakt, że wentylator zawsze pracuje na 30%, ale to zapewne błąd programu, bowiem w laptopach najczęściej mamy do czynienia z jednym wentylatorem chłodzącym zarówno procesor, jak i GPU.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Norvid) #16

To dziwne aby gra o takich wymaganiach grana na małych detalach i internecie UPC 50mb/s nie chodzi płynnie:

 

Minimum requirements

OS: Windows XP SP2, Windows Vista or Windows 7

Processor: Core 2 Duo 2.4 GHz or Althon X2 2.7 GHz

RAM: 2GB (XP), 3GB (Vista, Win7)

Graphic card: ATI or Nvidia graphics card with 512MB video ram or better and Shader Model 3.0+ support. (ATI Radeon 3870 or higher, Nvidia GeForce 8800 GT or higher).

Sound card: DirectX compatible sound card

Hard drive: 10 GB free

 

Recommended system requirements

OS:64-bit: Vista, Win 7, Win 8

Processor: Intel Core i5-750, 2.67 GHz / AMD Phenom II X4 965, 3.4 GHz

Memory: 4 GB RAM

Graphics: NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6950 or better with 768 MB+ of VRAM (DirectX 11 Compatible)

Hard Drive Space: 10 GB

Other Requirements: Broadband Internet connection