SPAM - czy da się z tym jakkolwiek walczyć?

25 grudnia zeszłego roku weszła w życie nowa ustawa chroniąca konsumentów przed otrzymywaniem niechcianych reklam. Czy jednak w praktyce w ogóle coś ona daje?

Od ok. miesiąca jestem dosłowanie zalewany spamem z jednego źródła otrzymując po kilkanaście (!) maili dziennie o powiększaniu ust, polepszaniu stanu zdrowia itp. choć chronię swój adres e-mail i nie wpisuje go nigdzie poza zaufanymi stronami. Każdy mail ma stopkę

Our address is Tortola, Providence 1512, British Virgin Islands,

If you do not wish to receive future email, click here.

(You can also send your request to Customer Care at the street address above.)

Kliknięcie na link oraz “wypisanie” się z listy oczywiście nic nie daje, spam przychodzi nadal. Czy można COKOLWIEK z tym zrobić?

Dodaj regułę do filtru antyspamowego aby kasował maile z tego adresu

Jeżeli stopka się nie zmienia, to dodaj regułę na serwerze / w programie pocztowym i po sprawie.

Walczyć się da, ale jest to bardzo ciążliwe…

Z doświadczenia, Onet mało spamuje. Natomiast WP to już kosmos. Gmail nie spamuje i ma bardzo dobre filtry.

 

  1. Nie, bez problemu omija się takie ustawy. To papier dla papiera.

  2. Ciekawy jestem ile razy podając swój adres zaznaczyłeś, że wyrażasz zgodę na przesyłane Ci materiałów marketingowych. Ilu Twoich znajomych ma twój adres w dopisany do książek adresów na które są na stronach dostępu do skrzynki mail.

  3. Próbując się wypisać w 90% potwierdzasz aktywność dla spamera. Więc on wie, że dalej warto wysyłać a dodatkowo dokłada ten adres do handelku adresami jak 100% pewniak, że jest używany.

 

Sugestia:

 

Bankowość - 1 indywidualny adres mail tylko i wyłącznie dla tego banku, ile banków tyle adresów. - hasło nie ma prawa być zapisywane przez przeglądarki, programy pocztowe czy inne pomagacze. Hasło na kartce, w notesie itp. Nigdy w komórce !

 

Zaufane strony - 1 mail tylko dla nich (przyglądać się czy przy zakładaniu konta na forum, portalu itp nia ma zapisu o marketingu bla bla bla)

 

Inne strony - 1 skrzynka, tylko w celach rejestacji, testowania itp

 

Znajomi - 1 skrzynka, ludzie są złośliwi, niedbają oa bezpieczeństwo, potężna nieświadomość co klikają etc.

 

 

Powiem Ci ciekawostkę :slight_smile:

Tygodniowo zakładam 5-6 nowych skrzynek. Czasem użyję wszystkie a czasem nie.

 

Do zarządzania tym mam program pocztowy (komercyjny), The Bat. Więc łatwo tym operować. Oczywiście nie mam 500 skrzynek, bo, jak zakładam nowe to kasuje te stare.

Najfajniejsze jest to, że czasem jakiegoś adresu nie wykorzystam. Ale przed kasowaniem go sprawdzam poczte hurtowo.

I co ? Na skrzynkę którą założyłem 2-3 dni temu, nigdy nie była użyta ! Przychodzi spam :P. Prosty wniosek, usługodawca darmowych skrzynek sam sprzedaje adresy… :wink:

Z tym zmienianiem adresów to rozwiązanie dla kogoś kto nie ma zobowiązań i ma kupe czasu na zabawe w rotacje mailami, rozsyłanie nowych adresów znajomym etc. Przy jakiejś działalności to pomysł całkowicie spalony bo o ile znajomi jakiś czas wytrzymają upierdliwość kumpla i zmiane co parę dni jego adresu (wątpię że długo :wink: ), tak klient poprostu oleje temat zgubi adres zapomni, albo sam się pomylisz podając mu odruchowo stary. To trochę dla mnie dziecinada, lepiej skonfigurować porządny filtr antyspamowy i przyjąć do wiadomości że internet taki już jest :wink:

Wszyscy wymienieni spamują jeżeli adres podaje się byle gdzie, takie generalizowanie nie ma większego sensu. 

Od wyboru dostawcy ważniejsze jest świadome używanie konta od samego początku, bo jak raz spam zacznie spływać, to pozbycie się go może się okazać niełatwe. W tym przypadku aurat wystarczy reguła, ale zdarzyć się może, że emaile pochodzą z różnych kont, domen i nie mają w treści nic szablonowego.

Na przykładzie gmaila: znajomym podać adres z kropką, np drun.kula@gmail , natomiast na portalach (szczególnie tych niezbyt istotnych), rejestrować się bez kropki. Serwerom google kropki nie robią żadnej różnicy, a filtrowanie staje się prostsze.

 

Dla zupełnie bzdurnych rzeczy można też wykorzystać 10 minute mail.

 

Z doświadczenia: onet bardzo spamuje, gmail też potrafi, wp wcale (może dlatego że nie używam od 15 lat :wink: ).

 

Sam dostawca nie spamuje, handlują bazami danych adresów, sa im wykradane etc

 

 

Tak dziecinada. Ale jak nauczysz ludzi inaczej ?

Nie chodzi o ciągłą rotację adresów, ale o to aby ludzie przestali rozdawać swój najważniejszy adres wszytkim co popadnie. A przynajmniej mieli dwa adresy. Ten drugi używali do bzdur.

 

Powiadasz filtry, taaaa ostatnio biłem się z filtrem bo usilnie mi wrzucał do kosza korespondencję z serwisu Acera :). Widocznie nie lubi ich.

Jeśli to są oferty handlowe wysyłane od jakiejś firmy, to ja mam na takich cwaniaczków jedyny sposob - wpisanie na listę RBL. Wpisanie na taką listę zaboli i gdy uda mu się z niej wypisać, to drugi raz się zastanowi nad wysłaniem oferty handlowej.

Jeśli ta sama wiadomość przychodzi z różnych adresów, to pozostaje tylko filtrować pocztę.

@Wredotka to nie lepiej i łatwiej korzystać z tymczasowej, jednorazowej poczty, np. Koszmail?

 

Tak, ale u mnie np wystepuje inny problem. Czasem nie mogę wysłać komuś mail a powodem jest np że na końcu adresu niema *com, czy identyfikuje, że adresy z *pl i innymi cudamu są filtrowane.

 

przykład:

7x wysyłałem z gmail załączniki w pdf na adres supportu Acera, przeklinałem ich ze 100x, a potem okazało się, że ich serwer pocztowy z jakiegoś powodu nie przepuszcza tego, jak poszło z wręcz chińskiej skrzynki to 10s. i odebrali.

Oni nie potrafią tego wyjaśnić a mnie niechce się.

 

Innym razem jak zakładałem gdzieś konto aby potestować to na powitanie dostałem, że adresy mail z domeny PL nie są obsługiwane :stuck_out_tongue:

Maile przysyłane są za każdym razem z innego adresu… ba… nawet innych domen.

Zdecydowana większość nazw użytkownika to ‘support’, ale taką nazwę dodawać do wykluczeń byłoby raczej niemądre.

 

W ustawieniach filtra na wp można tylko dodać pola od, do, temat itp. Nie filtruje on treści wiadomości. W programie pocztowym jasne, że mogę, ale jedyne co osiągnę to przenoszenie takiej wiadomości do kosza a i tak będzie ściągać mnie do komputera dźwięk nowej wiadomości.

 

 

Dzięki za pomysł, ale jednak chciałbym mieć jakieś życie poza kontrolowaniem swoich skrzynek pocztowych :wink:

Swojego adresu używam tylko na zaufanych stronach i zaznaczam tak mało “ptaszków” przy akceptowaniu czegokolwiek ile to tylko możliwe a do stron, które wydają mi się mało wiarygodne używam maila tymczasowego na 10 minut.

Lista domen, z których rozsyłany jest ten konkretny spam jest bardzo długa i cały czas powiększana o nowe. Wiadomość, to najczęściej jakaś bzdura i adres będący kombinacją nazwy i którejś domeny z list poniżej.

abram|Abram|abramczyk|Abramczyk|abramowicz|Abramowicz|adamczak|Adamczak|adamczyk|Adamczyk|adamek|Adamek|adamiak|Adamiak|adamik|Adamik|adamowicz|adamski|Babiarz|Babicz|Babik|Babin|Babinski|Babka|Babula|Baran|Baranek|Baranoski|Baranowski|Baranski|Barczak|Barela|Bargiel 

tylko niektóre domeny zarejestrowane przez tego spamera

shimmynews(kropka)info

rippingnews(kropka)info

walkingemail(kropka)info

theistnews(kropka)info

darlanews(kropka)info

curablenews(kropka)info

dittonews(kropka)info

leanernews(kropka)info

gerernews(kropka)info

gipsynews(kropka)info

sidelinenews(kropka)info

tapingnews(kropka)info

pulsionnews(kropka)info

practorsnews(kropka)info

Wypełniaj, ja tak robię, formularz na tej stronie domainsbyproxy(kropka)com/SpamAbuse.aspx, bo ich serwis rejestruje te domeny i dodawaj wiadomość ze wszystkimi nagłówkami. Ty, ja i kilka innych osób, a może wreszcie tego konkretnego spamera zlikwidują.

Masakra, ja od dłuższego czasu dostaje większą ilość maili spamujacych

Heh, współczuję. Ja na szczęście mimo, że mam swoje skrzynki od 16, 10 i 5 lat to spamu na żadną z nich specjalnie nie dostaję. Zdarza się jaki zabłąkany, ale to jest jeden, dwa maile na miesiąc na wszystkie trzy razem. Ufff…

Polecę mój 100% działający sposób na spam :slight_smile:

 

1.Zakładamy konto na dowolnym serwerze (najlepiej gmail)

2.Kopiujemy wszelkie wiadomości ze swojego starego konta na nowe

3.Wysyłamy do znajomych maile o zmianie adresu i prośbą by pisali na nowy

4.Nowego nie podajemy NIGDZIE w internecie, używając starego rejestrujemy się na stronach i używamy do konwersacji.

 

Na pierwszy przychodzi tona spamu ale go prawie nie używamy, drugiego używamy i jest czysty bo spamerzy nie mają adresu :smiley:

@Maxim128: może i działa, ale to nie sposób - jak sąsiedzi hałasują to zmieniasz mieszkanie? Lepiej się nauczyć jak spamu unikać niż zawracać głowę znajomym zmianą adresu.

Ja na każdej poczcie łapię spam… Czy to gmail, czy WP, czy Onet… Nie wiem o co chodzi, mało gdzie udostępniam adres a i tak tego badziewia przyłazi na skrzynki. Przestałem z tym walczyć, po prostu usuwam i tyle :slight_smile:

można stosowaś spf, bazy antyspamowe, filtrowanie treści itd. ale spamerzy nie śpią i ulepszają swoje techniki.

Jest taka strona gdzie nie musisz podawać ŻADNYCH! swoich danych tylko wpisujesz swoją nazwę:

niepodam.pl

 

 

np. nazwa @niepodam.pl i już masz gotowy adres e-mail… Najlepsze gdzie musze podać adres gdzie wymagana jest rejestracja…