Specjalna pamięć ram do płyt głównych


(Arekziomek) #1

Czy to prawda, że istnieje specjalny rodzaj pamięci ram ddr na płyty główne oparte o chipset intel?

Jeśli tak to co je różni?

nie współpracująca z intelem:

http://allegro.pl/pamiec-ddr-ram-1gb-pc ... 71259.html

oraz

współpracująca z intelem:

http://allegro.pl/samsung-1gb-pc2700-dd ... 88648.html


(ra-v) #2

DDR to DDR, jeśli mieści się w granicach pojemności i częstotliwości obsługiwanych przez płytę to ruszy.

Nie pytaj mnie skąd te bajki.


(Zaq30) #3

Istnieją pamięci dedykowane pod procki ale w głównej mierze to po prostu chwyt reklamowy. Jeżeli nie jesteś pewien w 100% odpowiedniego działanie ramu to wejdź na stronę producenta płyty głównej który takową listę ramów posiada.


(Jjoasz) #4

pod procesory? raczej pod chipsety, bo te dawniej nie kazda pamiec DDR obslugiwaly - szczegolnie wybredne byly SIS, bo nie zawsze i nie wszystkie modele chipa obslugiwaly pamieci dwustronne, Intel z kolei potrafil sie wieszac przy jednostronnych...

ps. sa jeszcze rambusy - tez DDR :roll:


(Zaq30) #5

Jeżeli mnie źle zrozumiano to chodziło mi o chipsety . Oczywiście istnieją też kości dedykowane pod określone procki np http://www.ocztechnology.com/ocz-ddr3-p ... annel.html dedykowany phenomom ( dokładnie chipsetom obsługującym te właśnie procesory). A co do pewności współdziałania ramu najlepiej odwiedzić stronę producenta płyty głównej. Dla przykładu podam ci że posiadałem kiedyś płytę asrock 880G Extreme kupiłem kości 1600 Mhz ale uciągły tylko 1333. Po zwiększeniu na 1600 komputer nie uruchamiał się. Są to rzadkie przypadki niemniej występują.


(Arekziomek) #6

Dzięki. Znalazłem info że jedyne wymaganie to karta DDR Non-ECC


(Jjoasz) #7

i znowu blad... te kosci OCZ nie sa tylko pod AMD - maja dodany 'profil' do OC obslugiwany przez:

ot, taki bajer dla fanow i tych, co nie umieja zrobic tego recznie... 8)

ps. to, ze RAMy nie ruszyly, nie oznacza ich winy - rownie dobrze plyta mogla podawac za male napiecie na standardowych ustawieniach lub za wysokie taktowanie narzucila :wink:


(Zaq30) #8

Tak akurat to poustawiałem napięcia tyle jeszcze potrafię zrobić :wink: i niestety komp chodził stabilnie tylko do 1333 Mhz i niżej. Po zwiększeniu nie uruchamiał się. To że istnieje taka lista z którą niestety wcześniej się nie zapoznałem też o czymś świadczy .Oczywiście jest ona bardzo okrojona ale niestety istnieją wyjątki a ja na taki natrafiłem (zresztą wtedy naszukałem się po różnych forach i nie byłem jedyny z tym problemem). Ale oczywiście mogę się mylić . Jeżeli ktoś zna inny powód (pomijając ustawienia napięć lub taktowania) to bardzo chętnie się z nim zapoznam. Pozdrawiam