SpeedFan - błąd dysku?

(Piotr 007) #1

Zainstalowałem program SpeedFan 4.32

b25097f7600636e3m.png

Co oznacza ten wpis Ultra ATA CRC error?

Czy to coś poważnego ?

Przy instalacji niektórych gier - zwłaszcza starszych wyskakujemi błąd pliku data2.crc ( zawsze archiwum o tej nazwie i rozszerzeniu ). Czy ma to coś wspólnego z tym wpisem z SpeedFana ?

Jak to zlikwidować ?

(Michal Kolatek) #2

C7 Ultra ATA CRC Error Rate -> Błędy powstałe przy przekazywaniu danych miedzy dyskiem a kontrolerem. Zwykle jest to wina kabla, ale zdarza się że winowajcą jest kontroler

Wiadomo co robić zmiana kabla, jeśli masz uszkodzony kontroler to kupno nowego na PCI, lub zmiana płyty, wysłanie na gwar.

(JNJN) #3

Błąd kontrolera dysku, ale z reguły to problem taśmy sygnałowej.

Sprawdź dysk narzędziami producenta dysku:

http://forum.idg.pl/lofiversion/index.php/t10073.html

(Piotr 007) #4

Taśma jest dobra ponieważ jest na niej podpięty drugi dysk i z nim nie ma żadnych problemów. Ponadto taśma sygnałowa jest dość solidna ponieważ przy zakupie komputera kupiłem lepsze taśmy (drozsze).

Jak sprwadzic kontroler ?

Złączono Posta : 14.08.2007 (Wto) 13:02

Wysłanie na gwarancje nie wchodzi w grę, poniewż potrzebuję komputera

(JNJN) #5

Użyj programu producenta dysku sprawdzi i kontroler, ale pamiętaj nawet solidne taśmy ulegają uszkodzeniu z reguły przy częstym wypinaniu dysku.

(Piotr 007) #6

Dysk nie był ani razu wypinany taśmy są na 100% ok.

Dysk ten nie jest najnowszy - jest to dysk wzięty z firmy.

Jest w systemie opisany jako: ST340823A

Skąd wziąść program producenta do sprawdzenia kontrolera ?

Jakoś nie mogę go znaleść.

(Draakus) #7

nie możesz znaleźć bo nie szukałeś . (ja znalazłem w ciągu 10 sekund) celowo nie podaje linka byś sam się wysilił- rozumiem że angielski przynajmniej na poziomie podstawowym. Powiem tylko byś szukał na stronie producenta dysku zakładka Support.

(Piotr 007) #8

wiem gdzie szukać tylko nie wiem, który to jest program: DiscWizard™ czy SeaTools™

(Michal Kolatek) #9

Tym się robi partycje.

Diagnostyczny.

(Piotr 007) #10

thx