SpeedFan czy dobrze pokazuje?

(Mlody993) #1

Witam,

mam nowego kompa (w opisie info) no i używam SpeedFana, sprawdzam temperature itp. ;]

No i wydaje mi się, że ten cały SpeedFan źle pokazuje, bo w ciągu 15 minut gry w CS temperatura z 45C skacze do 69 przecież to nie możliwe raczej? Właśnie wyłączyłem CSa było 69, teraz jest 52C coś z nim chyba nie tak (z speedfanem)?

(Yamaha503) #2

Temp. odczytuj z Everest Ultimate

(Godlike) #3

Dlaczego uważasz ze to niemożliwe? Jak dla mnie całkiem normalne i porównywalne z tym co mam u siebie. Popatrz czy nie możesz sprawdzić temperatur bezpośrednio w biosie, lub zrób to kilkoma programami i porównaj wskazania, ale SpeedFanowi można spokojnie wierzyć.

(Mlody993) #4

Uważam, że SpeedFan co do temperatur procka troszkę ściemnia. Dlaczego? Na 3 kompach które miałem wcześniej on źle działał, przekłamywał. W Biosie była temperatura mniejsza o 5-10 stopni.

A po grze 3 godzinnej w np. Gothic 3 miałem 73 stopnie... Max na tym kompie tylko 73 miałem xD więcej nie chce wejść to chyba dobrze :wink:

Pytam bo się trochę można powiedzieć, że martwię. Nowy komp i nie chce żeby procek się "spalił" od przegrzania. ;p Ale chyba procek przy 85 dopiero się "wyłącza"?

(Blotny) #5

Noo, te nowsze winne się same z siebie po przekroczeniu temperaturę wyłączyć. Ale sprawdź tym Everestem, jak będzie równie wysoka to może źle założone chłodzonko?

(Mlody993) #6

Całe chłodzenie zakładali mi w serwisie wolałem nie ryzykować. ;]]

A takie temperatury (45 przy normalnym uzytkowaniu i 73 po 3 godzinach grania) to nie normalne? Mi się wydaje, że akurat?

(Godlike) #7

Z 45-50 do prawie lub trochę ponad 70 to wzrasta w ciągu kilku/kilkunastu minut jeśli tylko odpowiednio obciążę procka. Jakie masz tam chłodzenie?

(Yamaha503) #8

Zapewne BOXowe..

(Mlody993) #9

Pentagram Freezone 100 ten miedziany ^^

(Yamaha503) #10

Nie wiem czy jest on w zupełności wystarczający do tego proca ..

(Godlike) #11

Kolega ma podobny procesor i wersje nie miedziana tego chlodzenia, jak nie za pomne i jutro bede mial czas to zobacze jakie on ma temperatury u siebie. A co do przeklaman w SpeedFanie to zwroc uwage na to ze on mierzy temp. na bierzaco, w chwili kiedy obciazenie procesora wynosi faktycznie 100 czy iles tam %. Kiedy sprawdzasz temp. w biosie precesor jest wlasciwie bezczynny, a przy dobrze dzialajacym chlodzeniu ta chwila potrzebna na zrestartowanie kompa i wejscie do biosu wystarczy juz zeby porzadnie zbic temperature.

(Mlody993) #12

Fakt. Ale patrzyłem dziś u kompa, tyle że on ma Pentiuma 4 2,9GHz, ale u niego przy normalnej pracy to 54C około, a po 20 minutach w csie 80C więc myślę, że takie temperatury są normą?

A poza tym procek w czasie gry się mocno grzeje... były filmiki z wybuchami procków... bez radiatora w ciągu kilku sekund procek na 290 C i się przepala. :> Więc nie dziwie się, że mam 73 ;p

Ale grałem do 3 w nocy w Gothica... było to jakieś 5-6 godzin gry i po wyłączeniu gothica nadal 73C, wentylator nie pozwala wrzucić więcej niż 73C :]

(Godlike) #13

Od poczatku mowie ze jak dla mnie te 70 stopni to norma, wysoka ale jeszcze do zaakceptowania i bez wody chyba nic w tym nie zrobisz. Na swoim quadzie podkreconym do 3,1ghz nawet bez dlugiego grania mam 70 stopni, a do osiagniecia takiej temp wystarczy mu kilka minut jakiejs ciezszej pracy.

Jestem ciekawey jak te temperatury wygladaja u osob ktore maja np jakies Ninje, Infinity albo takiego Mugena. Sam troche w ramach experymentu zdecydowalem sie na Pentagrama Freezone HP-120 AlCu Karakorum ale teraz mam wrazenie ze to nie byl najlepszy wybor i duzo spokojniej czulem sie jak mojego P4 chlodzil wczesniej wlasnie infinity :frowning: