SpeedFan - niepokojąca temperatura podczas gry

Witam!

Ściągnąłem program SpeedFan Aby (tak z ciekawości) zmierzyć temperaturę mojego pc-ta.

Włączyłem grę, NFS Carbon i przejechałem 1 wyścig, po ukończeniu wyścigu szybko zminimalizowałem grę, i zobaczyłem trochę niepokojącą temperaturę (Temp3).

Wygląda to tak:

KLIK

Co Wy o tym sądzicie ?

Mógłby mi ktoś napisać, po kolei “legendę” tych temperatur (Temp1, Temp2, Temp3, HD0, HD1) bo jeśli się nie mylę to Core to procesor ?!

Pozdrawiam

wejdz w configure/temperature i tam sprawdz skad jest odczyt, ale w tym wypadku wydaje sie, ze t1 to mobo, t2/t3 rdzenie cpu, hd0/1 dyski a core to gpu

dwa - na charts mozesz zaznaczyc ktore temperatury Cie interesuja i miec podglad na wykresie

trzy - to karty lepszy bedzie atitool lub riva tuner

cztery - wszelkie odczyty przy pomocy softu, czujnikow plyty itp. sa obciazone bledem, jakim? to nalezy juz sprawdzic oftalmologicznie 8)

SpeedFan już jakiś czas temu stracił wiarygodność w pokazywaniu temperatur.

Odpal GPU-Z>Sensors>GPU Temperature>Show Highest Reading, następnie odpal grę i pograj z godzinkę, wyłącz i zobacz jaką maksymalną temperaturę zanotował GPU-Z. (możesz jeszcze użyć zapisywania do pliku - opcja na dole “Log to file”, albo skorzystać z programu HWMonitor monitorującego wszystkie czujniki z ich minimalnymi i maksymalnymi wartościami)

Daj znać jakie wyniki.

Grałem jakieś 15 min mniej-więcej tyle co ze speedfan, oto wyniki:

aaaah.png

Jak na dyski to masz duże temp.

to co mam z tym zrobić ?

Uzyskanie 16*C na rdzeniach, gdy za oknem nie ma zimy, jest nierealne przy powietrznym chłodzeniu, dlatego sądzę, że czujniki kopnięte, albo program źle podaje. Sprawdź jak temperatura procesora się waha w BIOSie (jakąś minutę popatrz) oraz zobacz czy temperatury pokazywane przez HWMonitor są takie same, jak te z programu Core Temp.

Dysk Maxtora ma normalną temperaturę, Seagate za dużą. Jak masz go umocowanego w komputerze? Dałoby się go przestawić w bardziej przewiewne miejsce?

I wykonaj pomiar temperatury programem GPU-Z, bo dalej do końca nie wiadomo jak się ma temperatura grafiki.