Sprawdzanie dysku ssd

Witam. Chciałbym sprawdzić w jakim stanie jest dysk SSD, na którym jest system ale programem który nie będzie robił zapisów aby dodatkowo go nie zużywać. Jest 16GB RAM i każdego dnia system jest hibernowany, w ramie jest użycie około 12GB. Czyli trzeba przyjąć, że każdego dnia jest około 20GB zapisów na dysk (hibernacja zrzuca ram na dysk). Mam Win7 i nigdy nie był dostosowywany (optymalizowany) pod SSD. Chcę go sprawdzić bo wczoraj przy hibernacji pojawił się bluescreen (jakiś miesiąc temu też). Polecacie jakiś program do tego?

CrystalDiskInfo / HD Tune.

Kurde, było na niego już ponad 44TB zapisu. Mam go około rok (czyli przyjmując podzielenie tego na 365dni to ponad 120GB zapisu dziennie :/).

ssdc.png

Tak, są na to sposoby, ale system po wykryciu dysku ssd wdraża je automatycznie. Są to: ograniczenie defragmentacji, wyłączenie indexowania plikow, stosowanie instrukcji TRIM (ogrqniczenie fizycznego usuwania danych z dysku)

Dodatkowo oprogramowanie twojego dyzku tzw. Jego firmware przenosi Ci miejsca często zapisywane jak np, plik wymiany czy foldery tymczasowe w inne miejsca dysku co określony czas. Te wszystkie zabiegi znacznie ograniczają jego zużycie, i są robione automatycznie dzięki współpracy systemu i firmware twojego dysku.

Z twojej strony możesz ograniczyć zapisywanie i usuwanie danych z dysku, po prostu nie rób tego jeśli nie musisz, to jest wszystko. Aha i nie odpalaj na własną rękę programów do defragmentacji.

Sprawdź też, czy w Windows dla tego dysku SSD masz włączony TRIM: http://oclab.pl/poradniki/jak-sprawdzic-czy-funkcja-trim-jest-aktywna-w-naszym-systemie-operacyjnym/

DisableDeleteNotify = 0

Czyli TRIM systemie jest włączony.

@kuba3351 Własnie sprawdziłem okazuje się, że w Windows 7 nie wyłączyło mi automatycznie indeksowania plików :confused:

Jak ktoś ma Win 7 to polecam wyłączyć: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230/strona/10920.html

A tutaj więcej informacji jak przygotować Windows 7 do pracy na SSD: https://www.youtube.com/watch?v=nZugAWjP2mQ