Sprawdzanie ip routera


(Bawełna44) #1

Witam.

Czy jest możliwość sprawdzenia ip routera gdy mam ip komputera podłączonego do niego (publiczne ip)? Z góry dzięki.


(roobal) #2

Spoza sieci, nie.


(kowgli) #3

Jeśli router jest bramą (czyli punktem styku między siecią lokalną, a internetem), to jego IP jest dokładnie “ip komputera podłączonego do niego (publiczne ip)”. IP wskazuje tak naprawdę na właśnie ten router, nie konkretny komputer.

Chyba, że chodzi Ci o adres w sieci lokalnej? To wtedy nie (bez włamania się do tej sieci :-P ).


(Bawełna44) #4

A można sprawdzić czy router jest bramą?


(roobal) #5

Można, chociażby sprawdzając jaki działa system na urządzeniu, ale jeśli to PC, np. z Linuksem, który pełni rolę routera, to ciężko zgadnąć czy to klient, czy router.

Takie trochę masło maślane, bo każdy router jest bramą (router jest bramą do innych sieci dla hostów będących w danej sieci), dlatego w protokole IP adres routera nazywa się adresem bramy. Jeśli nie jesteś w sieci, nie dostajesz z DHCP konfiguracji protokołu IP, nie otrzymasz informacji, które urządzenie jest routerem (bramą).

Jedynie jeśli wiesz, że hosty są za NATem i znasz publiczne IP, to możesz wywnioskować, że adres IP to adres routera, choć też nie dokońca, bo router może mieć inne IP, który przydziela dynamicznie inną pulę adresów dla NAT. Tak więc IP 1.1.1.1 nie musi być adresem routera, bo router może mieć IP 1.1.1.254, a zamienia tylko IP lokalne na 1.1.1.1 (NAT).


(Bawełna44) #6

A czym sprawdzić jaki system działa na urządzeniu? Nmap’em?


(roobal) #7

Może być nmap, ale wystarczy pingować i jeśli wartość ttl nie została zmieniona, to powie Ci jaki system działa.


(DiamondBack) #8

do usunięcia