Sprawdzanie laptopa pod kontem usterki płyty głównej

Hej. Mam prośbę w jaki sposób mogę jeszcze sprawdzić aby upewnić się że problem który polega na tym że po uruchomieniu notebooka na ekranie nic się nie wyświetla, świeci się dioda satellite oraz podświetlenie przycisku power, po podłączeniu pod monitor i przełączeniu FN+F5 dalej nic. czy to aby na pewno płyta główna jest winowajcą?

… karta graficzna, pamięć operacyjna, pamięć cache CPU, BIOS, czy prościej rzecz ujmując - wszystko co może zatrzymać procedurę POST. Od biedy można wykluczyć ekran.

Wyjmij baterię (akumulator) i zobacz czy uda się uruchomić laptopa tylko na zasilaczu.

uruchamia się na zasilaczu i na baterii w ten sam sposób jak wyżej opisałem, cmosu w notebooku chyba nie da się zresetować?

Hej,

A co z diodą sygnalizującą pracę dysku twardego?

A dlaczego nie?

A czy podłączając monitor do wyłączonego komputera i następnie uruchamiając go coś się pojawiam, czy nadal brak reakcji?

:arrow: Słychać pracę wentylatorka chłodzącego procesor?

Pozdrawiam,

Dimatheus

da się zresetować, albe w noszych lapkach jest to dość skomplikowane (szukaj youtube) ogniwa bateryjne są wlutowane w płytę dość często. tak jak kolega pisze, musisz sprawdzić ram (jak 2 kości np ti wyjąć 1 na różnych bankach itd) wyjmij napęd/dysk nie odpali ? płyta główna uszkodzona (często chipset).

problem rozwiązał się sam po wypięciu ramów, i wpięciu raz jeszcze spróbowałem wszystkich możliwych kombinacji i laptop za każdym razem działał.

Hej,

Czyli najpewniej mieliśmy do czynienia z obluzowaniem się kości pamięci w slotach ramowych… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

hmm problem znów powrócił laptop leżał sobie w torbie, wyciągam właczam i zonk. Wymontowałem pamięć i zamontowałem jeszcze raz laptop się uruchamia.

Hej,

Upewnij się, że zatrzaski w slocie pamięci RAM zatrzaskują się i cypelki wchodzą w odpowiednie otwory w kościach pamięci. Jeśli nie zaskakują do końca pamięć może mieć tendencje do wysuwania się ze slotów.

Pozdrawiam,

Dimatheus

słychać było trzask, i wygląda na to że są dobrze zapięte.

Hej,

Może zapięły się tylko z jednej strony i przy przenoszeniu laptopa luzowały się. Ewentualnie mamy do czynienia z nietrzymaniem pamięci przez BIOS płyty głównej - czy laptop posiada w miarę sprawny akumulator?

Pozdrawiam,

Dimatheus

akumulator jest dosc sprawny gdzies ok 1 -1,5 h trzyma

Hej,

:arrow: Czy czasami przy uruchamianiu komputera nie pojawia się komunikat, o przywróceniu domyślnych ustawień BIOS’u bądź komunikat o konieczności ręcznego przywrócenia takich wartości?

Pozdrawiam,

Dimatheus

nie, podejrzewam że jak to wina przegrzewania się.

Przetestuj RAM i (jeśli możesz) wymień BIOS na nowszy (ewentualnie ten sam zainstaluj jeszcze raz - ściągnij z innego źródła).

Poza tym zawsze to można przykleić RAM “Kropelką” :smiley: :smiley: :smiley: (żart)

Hej,

Może być i tak. Czy zatem czyściłeś porządnie wszystkie wewnętrzne komponenty laptopa?

To akurat bardzo dobry pomys - albo MemTest albo Windows Diagnostic Tool.

Może lepiej nie - BIOS najlepiej pobierać ze strony producenta - modowane BIOS’y mogą uszkodzić płytę główną.

Pozdrawiam,

Dimatheus

hmm, a więc tak laptop oddany do speca który to go wyczyścił po testował i do zapłaty 120zł za konserwację + 40zł za diagnozę. Okazało się że Ram 2Gb, jest rąbnięty na szczęście lapek ma jeszcze 1GB, zapłaciłem odebrałem, kolega przyjechał z synem po sprzęt pograł jeszcze u mnie z jakieś 20min na nim pojechali do domu, dzwonią że lapek się włączyć nie chce. Problem dalej nie rozwiązany odwiozłem go specjaliście ale widzę że gościu chyba pomysłów nie ma i powoli zacznie mnie przeklinać razem z tym lapkiem, wczoraj jak dzwoniłem to stwierdził ze podejrzewa pęknięcie płyty głównej, swoja drogą to trochę dziwne gdyż, gdy się on wyłączy jedynym ratunkiem dla niego aby się uruchomił jest wyjęcie kości Ram i włożenie jej z powrotem, nawet do tego samego slotu. Moim zdaniem jest coś ze slotem który łączy RAM z płytą główna ale elektronikiem nie jestem, więc nie wiem jak to dokładnie sprawdzić. Dodam że lapek wyłączał się podczas grania stał na stole (przegrzał się?), a kolejny raz by się nie chciał włączyć po noszeniu go w torbie?

Jaki to laptop i jakie pamięci, podaj wszystkie szczegóły. Może te pamięci są niekompatybilne ?? (działają niestabilnie z tym modelem laptopa)

Podaj też wersję BIOS-u zainstalowanego w laptopie. Czy BIOS został zaktualizowany tak jak radziłem ??

Wszystkie opisy muszą być dokładne - ważne !!

Hmm pamięci muszą być kompatybilne gdyż nie były od nowości wymieniane. Nie robiłem aktualizacji BIOSU i nie wiem jaka jest wersja gdyż nie mam pod ręką laptopa. Laptop to model Tosbiba A300-1MT MODEL NO. PSAGCE-04N00GPL

Ta strona zawiera sterowniki (zapewne i BIOS-y) do tego modelu laptopa. Musisz wyszukać odpowiedni (nowy) BIOS i go zainstalować. Jeśli nie potrafisz, poproś kogoś znającego się na komputerach bądź idź do serwisu.

http://eu.computers.toshiba-europe.com/ … ortMod=746

Tu jest BIOS:

http://eu.computers.toshiba-europe.com/ … service=EU

Wybierz w oknach:

Product type ----- Notebook

Family ------------ Satellite

Product series — Satellite A Series

Model ------------- Satellite A300

Short Model No – PSAGCE

Powinno znaleźć BIOS: Satellite A300 2.20-WIN (25/02/10) i ten właśnie zainstaluj.