Sprzęt dla niepełnosprawnych


(Parodik) #1

Witam zainteresowanych,

 

Pracuję na wyższej uczelni gdzie posiadamy jedną salę komputerową. Ostatnio dostaliśmy od miasta zastrzyk gotówki który możemy wydać na polepszenie pracy przy komputerze dla niepełnosprawnych. Jest to kwota ok. 7000zł. Mogę ją przeznaczyć na na kilka stanowisk, dla przykładu 5.

Chciałbym się Was poradzić jaki sprzęt faktycznie by się przydał do polepszenia pracy z komputerem.

Jak na razie mam pomysł na większe monitory i nic innego. Nie chciałbym kupić czegoś co nie będzie przydatne, a wręcz przeciwnie.

Dlatego kieruję tą prośbę do Was, czy mogli byście mi coś doradzić ?


(BlackFX) #2

Ja bym polecił wygodne fotele do siedzenia i osprzęt jak klawiatura i myszka, a co do większych monitorów to dobry wybór, lecz zwróciłbym uwagę na jakość monitorów a nie na wielkość.


(Veers) #3

Najpierw spróbuj określić parametry wejściowe: z jakimi niesprawnymi te komputery mogą mieć kontakt? Większe monitory niekoniecznie muszą być lepsze dla osób z wadami wzroku. Osób z porażeniem mózgowym na uczelni raczej się nie spotka - a nawet jeśli trafi się jakiś Hawking to i tak 7000 zł na niewiele wystarczy… Ale osoby na wózkach inwalidzkich - czemu nie. Dla nich może się okazać że cenną pomocą mogą być bezprzewodowe klawiatury i myszki (o dostosowaniu mebli nie piszę - bo jak znam EPFRONy i podobne instytucje, ktoś stwierdzi że stół to nie stanowisko komputerowe). Jeśli uczelnia jest o profilu technicznym, to można rozważyć zakup tabletu graficznego. Ale skoncentruj się na rzeczach małych - one najczęściej dają najlepsze efekty.


(Przemo78) #4

a może zapytać studentów, co by im polepszyło naukę. To takie trudne? Boże, myślenie nie boli, uwierz mi.


(Parodik) #5

Po co się tak pienisz Przemo78 ?

 

Veers, dzięki za radę. Myślę że część wydatków wykorzystam na bezprzewodowe klawiatury z myszami. Jak by nie patrzeć, nie każdy ma możliwość siedzieć prostu przy stanowisku. Myślę że klawiatura z wbudowanym touchpadem świetnie by się sprawdziła.

 

BlackFX, także Ci dziękuję za radę. Fotele na pewno będą bardziej wygodne niż krzesła dla kogoś kto ma problemy z plecami.


(Jjoasz) #6

zależy przecież od stopnia niepełnosprawności… może taki programik sie przyda -> http://www.click2speak.net/

warto się skontaktować z twórcami, być może będziecie mogli pomóc 8)


(Janusz 41) #7

Zapytaj niepełnosprawnych z czym mają problem ? Lub jeśli nie mogą mówić to przeprowadź zajęcia i obserwuj zarazem.