Sprzęt do sieci domowej, jaki kupić?

(adamp4) #1

cb40775791251582b07dab7f963ca7d811808_min.jpg

Witam, zacznę od tego, że w punkcie A2 (na powyższym zdjęciu) mam tzw. skrzynkę sieciową skąd odchodzą kable sieciowe do każdego pokoju (gniazdka sieciowe). Tu miałem do tej pory router wi-fi TP-link WR543G który kablem (położony podczas wykończenia domu/piętra) i anteną na dachu odbierał sygnał od dostawcy.

Właśnie zmieniam dostawcę Internetu i sprzęt który on dał (na okres testowy) jest niekompatybilny z położonym już kablem a nowego położyć nie mogę (z strychu na górkę).

Szukam 2 urządzeń, pierwszy to router R1 byłby na strychu (2 piętro; mam tam doprowadzony prąd) by odbierał kablem sygnał od anteny A1 i wysyłał sygnał wi-fi do np. lapka siostry (nadawanie sygnału wi-fi na górkę) i do access pointa A2. Drugie urządzenie to access point A2 (byłoby w wspomnianej skrzynce wraz z małym switchem) który by odbierał sygnał wi-fi od routera R1 i przesyłał sygnał kablem do np. routera R2 (ustawionego jako access point którego już posiadam i tak pracuje; nadawanie sygnału wi-fi na parter).

Myślałem by kupić urządzenia:

Jako R1 - TP-Link TL-WR941ND

Jako A2 - TP-Link TL-WA901ND

Czy urządzenia które planuję kupić są wystarczające, a może można kupić coś tańszego i starczy (myślę również o przyszłości gdyby mi dostawca dał większą prędkość)?

Pytanie drugie, czy wspomniany ruter który myślę kopić TP-Link TL-WR941ND może naraz wysyłać wi-fi standardem N (do TP-Link TL-WA901ND) i zwykłym do lapka siostry (który niema standardu N)

(roobal) #2

Powinno wystarczyć. Jak to podłączyć, to myślę, że wiesz, wiec nie będę tego opisywał. Co do tańszego rozwiązania, urządzenia TP Link i tak są jednymi z tańszych wśród konkurencji, więc taniej nie ma sensu kupować. To jest jednorazowy wydatek, wiec jeśli planujesz rozbudować sieć, lepiej od razu kupić coś konkretnego.

Router/AP zawsze dostosowuje się do niższego standardu, nie będzie on pracował zarówno w b lub g i n, jeśli jakieś urządzenie nie pracuje w standardzie n, to inne urządzenia sieciowe również nie będą pracowały w tym standardzie.

Jeśli byłaby to przepustowość, której standard g nie jest w stanie osiągnąć (powyżej 20Mb/s), to zawsze można kupić kartę sieciową na USB/PCMCIA dla tego laptopa, pracującą w standardzie n.