Sprzęt potrzebny do podłączenia 2 dysków SATA

Witam.

Mam takie pytanko :slight_smile:

Obecnie posiadam dysk 160GB SATA. Planuję dokupić drugi dysk też SATA i go podłączyć. I chcę uzyskać taki efekt, że przy włączaniu komputera chcę mieć wybór systemu. Windows czy Linux. Czyli ten drugi, nowy dysk muszę podłączyć tak jak ten co mam teraz już podłączony i odpowiednio ustawić opcję bootowania w biosie? Czyli potrzebuję kabla SATA do podłączenia dysku z płytą i kabla zasilającego SATA?

A jakbym chciał zrobić tak by mając 2 dyski na jednym był system, a drugi był widoczny jako partycja w systemie. To jak należy dysk podłączyć, by można było przenosić dane z jednego na drugi?

Wertowałem już Google wiele razy, ale jednoznacznych odpowiedzi jest mało.

Brakuje w Internecie tutka opisującego takie zabiegi.

tak

kabelek Sata i wtyczka molex zasilająca od zasilacza.

Okej. Dzięki za odpowiedź do 1 pytania. A na to drugie pytanie znasz odpowiedź? :stuck_out_tongue:

Aha, a do czego jest to wolne złącze na dysku SATA: http://img2.vpx.pl/up/20090704/p1000597 … zmiaru.jpg

Z tego co wyczytałem to nowy typ zasilania do takich dysków?

Co do drugiego pytania to wystarczy podłączyć i sformatować, tu nawet nie ma zbytnio co opisywać. Na jednym fizycznym dysku możesz mieć więcej niż jedną partycję i będą one widziane przez system jak osobne dyski i tak je możesz traktować. Więc nawet mając jeden dysk możesz mieć na nim więcej niż jeden system operacyjny. Co do tutka to jeżeli chodzi o podłączenie dysku to raczej instrukcja obsługi. A opisów jak zainstalować więcej niż jeden system operacyjny jest od groma:)

Czyli żeby móc przerzucać dane między 2 dyskami (na 1 jest system) wystarczy go normalnie podpiąć pod płytę główną, sformatować i śmiga.

Tak jak myślałem w sumie.

Tu już chyba problemów nie będzie. Boot.ini, bootowanie w biosie. Jakoś da się rade zrobić :slight_smile:

A jakby co to Google i forum :stuck_out_tongue:

Dzięki za pomoc.