SSD OCZ Vertex 3 - trochę wolno chodz

Witam,

zakupiłem dysk SSD model: OCZ Vertex 3 MAX IOPS 120 GB.

No i generalnie wszystko fajnie jak by nie fakt iż trochę wolno chodzi.

HDTune_Benchmark_________OCZ-VERTEX3_MI.png

Producent podaje:

Szybkość odczytu [MB/s] 550

Szybkość zapisu [MB/s] 500

więc mi jeszcze trochę brakuje.

W biosie już mam ustawione AHCI z IDE, i nic więcej nie chciał bym zmieniać na poziomie biosu. Ponieważ system już jest na SSD.

Mój zestaw:

CPU: Intel Core i5 2500K 3,3 GHz

GPU: nVidia GeForce 9 9600 GT 512MB

MOBO: Asrock Extreme4 (B3) chipset Intel P67

Nie wiem czy nie mam pobrać jakiś sterowników ze strony producenta, jak tak to jakie ? http://www.ocztechnology.com/drivers/ Bo tu się już zgubiłęm.

A dysk podpięty do kontrolera SATA III, czy SATA II?

Do kontrolera SATA III nawet na starcie gdy odplam komputer pokazuje transfer 6GB/s

(zaraz dorzucę zdjęcie)

http://goniec.odt.pl/images/img_4442.jpg

Oto zdjęcie (link bo trochę duże)

Zoptymalizuj system pod SSD - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -3230.html

Obecnie mam Samsung 830 128GB, i na początku bez optymalizacji ciężko chodził, dopiero po wprowadzeniu tych ustawień chodzi jak marzenie.

Do którego portu podłączasz dysk?

@srrs

No niestety po tej optymalizacji maximum co program pokazał to 292,3 MB/s

@falcon89

Jest w SATA M1 lub M2 - to jest pierwszy port z sata 3

Jest może jakieś prawdopodobieństwo że dostałem wadliwy model ?

— edycja —

Zainstalowałem również sterowniki: Marvell SATA3 driver (AHCI) ver:1.0.0.1047

z tym że jeszcze nie ma ich pod Windows 8 i nie wiem czy poprawnie działają ponieważ w tym momencie wykres oszalał

hdtune_benchmark_1a.png

Podawane przez producenta prędkości odczytu i zapisu niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. OCZ Vertex 3 jest to konstrukcja prawie z przed dwóch lat. Następcą jest OCZ Vertex 4 którego użytkuję. Podawanych przez producenta danych dotyczących odczytu i zapisu nigdy nie uzyskałem.

http://www.asrock.com/mb/overview.pl.as … 20Extreme4

Z tego co widzę masz 2 rodzaje SATA3, podłącz na inny port i sprawdź wyniki.

Może update firmware coś da.

Podaj jaki masz sterownik AHCI w systemie, znajdziesz go w tej lokalizacji:

ahci_png_300x300_q85.jpg

Ustaw zasady dla dysku jak na zrzucie:

zasady_png_300x300_q85.jpg

Nie katuj dysku “smarkami”, wpadniesz w “nałóg” i zrobisz krzywdę swojemu SSD, poza tym wybrałeś awaryjny dysk, OCZ w serii I do III jest jednym z najbardziej awaryjnych dysków na rynku :wink:

A więc sterownik mam taki:

Zasoby ustawiłem ale mam jeszcze tam jedna możliwość i nie wiem czy z nią też coś robić

ss2.png

Ja dysków nie katuje nawet normalnych, kupiłem taki ponieważ w rankingu dysków SSD był on na pozycji 25 oraz był w przyzwoitej cenie to że jest wadliwy można również stwierdzić np po serii 4 kiedy dojdzie do tej samej ilości sprzedaży co ten.

A jeżeli już tak to jeszcze się zapytam was, czy ktoś posiada dysk SSD i czy podane przez producenta dane odczytu/zapisu są w jakimś stopniu przynajmniej zbliżone ?

Co do firmware to jest on aktualny i nie ma nowszego na chwile obecną.

A czy może być też wina samego kabla SATA ?

Programem DiskBench osiągnąłem coś takiego:

Size: 726298624 bytes

Time: 1969 ms

Transfer Rate: 351,779 MB/s

A więc już jest prawie 400 :wink: ale to dalej nie jest 500 :frowning:

Podłączyć do innego portu - nie dało jakiegoś specjalnego nowego rezultatu.

A co do samej prędkości to nie spodziewam się podawanej przez producenta tylko czegoś w granicy 76% czyli ok:

Szybkość odczytu [MB/s] 418

Szybkość zapisu [MB/s] 380

Prędkości deklarowanej na pudełku przez producenta nigdy nie osiągniesz, to jest marketingowy bełkot a wyniki biorą się z syntetycznych testów laboratoryjnych, wynik, który obecnie osiągasz jest całkowicie “normalny”. Kabel nie ma nic do gadania w tym wypadku.

Jedyne co mógłbyś, teoretycznie, poprawić to skoki odczytu (widoczne na Twoich zrzutach), u mnie takie skoki powodował Intelowkski sterownik AHCI, wywaliłem go i jadę na Standardowym kontrolerze AHCI instalowanym przez Windows 7 po usunięciu sterownika AHCI Intel.

Tak tylko dla uzupełnienia tego, co napisał semtex :

Transfery w Vertex 3 będą zależały od tego jaki typ danych jest odczytywany/zapisywany (kontroler Sandforce SF-2281 obsługuje kompresję danych). Wartości 200-300MB/s przy normalnym transferze danych są jak najbardziej poprawne - dopiero b. łatwo kompresujące się dane jak np. generowane przez program ATTO Disk Benchmark kopiowane są z prędkościami bliskimi 550MB/s. Takie dane jednak “w przyrodzie” najczęściej nie występują…

W ATTO Disk Benchmark v2.47 moje wynik nie były zbyt dobre w porównaniu do tych co znalazłem na tym serwisie http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-ssd/ocz-vertex-3-max-iops-vtx3mi-25sat3-120g-120-gb/specification?switch_t=t

ss3.png

Hm… ok, są za niskie. Spróbuj rzeczywiście usunąć sterownik AHCI Intela - ta seria Sandforce nie współpracuje z nimi zbyt dobrze (i gorsze transfery to najmniejsze ze zmartwień). Druga sprawa - to wersja firmware dysku SSD - pobierz ze strony OCZ Toolbox i sprawdź wersję firmware dysku i czy są jakieś aktualizacje. Jeżeli tak - zastanów się czy go nie zaktualizować. Jak wspomniał ktoś wyżej - te dyski są awaryjne i firmware jest łatany prawie tak często jak Windows. :wink:

Pisałem już wcześniej że sterownik jest aktualny.

A co do samego sterownika w systemie to usunąłem go i wynik okazał się lepszy.

hdtune_benchmark_2.png

Możesz sprecyzować, jakiś BSOD?

Wątpię aby przeszedł na zasadzie “niezgodność towaru”.

BTW>Osobiście brałbym Crucial M4

Po prostu miałem może jakieś śmieszne dwa restarty, przyszedłem i miałem sam pulpit i brak programów pootwieranych. W windows 8, nie widzę nigdzie zapisanych plików po BSOD. Nie wiem może to jakieś dziwne coś w tej nowości :wink:

Z tego co pamiętam dużo dysków z tej serii (Agility/Vertex 3) było od ręki wymieniane na nowe ze względu na samoczynne i permanentne blokowanie się transferów w trybie SATA 2 - ale u ciebie problem leży raczej w samej konfiguracji systemu (w końcu jakoś te 400MB jest osiągane).

Co do problemów - sztandarowym problemem tych dysków był samoczynny “hot unplug” (wypięcie/odłączenie) dysku na 10-120s (zwykle rezultatem było zawieszenie się/zamrożenie komputera przy pierwszej operacji dyskowej) - system w jego trakcie może się dziwnie zachowywać. Zwłaszcza na sterownikach Intela. Więcej w internecie przy wyszukiwaniu “Vertex 3 freezing” lub np. tutaj [eng]: skrótowo - problemy z trybami oszczędzania energii i włączoną opcją wyłączania dysków twardych. To może, ale nie musi być źródłem twojego problemu z restartami systemu.

Dobra, restartów komputera nie ma (chyba miałem jakieś zwidy)

Co dalej? Czy da rade go jeszcze przyspieszyć ? Czy może to już maks co mogę osiągnąć.

No ale co, za wolno działa, system startuje 2 minuty czy co?

Mówiłem, nie wpadnij w nałóg smarków i już wpadłeś :stuck_out_tongue:

Jeżeli system działa sprawnie, wszystko otwiera się prawie natychmiast to nie katuj SSD i ciesz się szybkim systemem. Pamiętaj że SandForce po każdym wymagającym “smarku” potrzebuje trochę czasu na “dojście do siebie”.