Staaaary komputer

(Siedem3a) #1

Witam.

Od razu przejdę do rzeczy:

Od kilku dni mam od kumpla stary komp, procesor coś ok 133 MHz, (więcej parametrów nie znam) ale nie o to chodzi.

Chodzi o to że, wyjąłem ten stary dysk (420 MB :shock: ), podłączyłem do mojego kompa i sformatowałem. Gdy podłączam do starego kompa nic się nie dzieje. Choć (chyba) powinien się pojawić wiersz poleceń. Dysk jest wykrywany (sprawdzałem w BIOS-ie). Najgorsze jest to, że komputer nie posiada stacji dyskietek, a CD-rom jest, ale tak jakby go nie było, w BIOS-ie go nie widać.

I teraz moje pytanie: jak i co zrobić, żeby na komputerze można było pracować? Teoretycznie wystarczy mi sam windows commander, ale win95 byłby już pełnią szczęścia.

(lazikar) #2

To masz problem.

Wstaw ze swojego.

(PaPuX) #3

Sprawdz czy poprawnie ustawiłeś zworki na dysku twardym (slave,master)

(Siedem3a) #4

Lazikar, przełożę ze swojego i co mi to da?

(Danielderen) #5

nie powinien bo nie masz tam żadnego dosa

podłącz stację dyskietek, odpal z dyskietki startowej i będziesz miał wiersz poleceń

(Siedem3a) #6

Ahaaaa.

To brzmi całkiem sensownie :mrgreen:

(lazikar) #7

Dyskietka startowa i masz instalacje. To ci da. Umiesz instalowac Win 98 rozumiem.

(Siedem3a) #8

Powinienem dać radę.

Przy okazji, dlaczego 98 a nie 95?

(lazikar) #9

Może być i 95.

(Fs Hawk) #10

Na tym 133 Mhz ładnie też bedzie działać Win 98 + service pack

jednak musisz mieć minimum 64 MB ramu :smiley: Ja tak miałem i ładnie działało bo z 95 to dużo niepowojujesz :slight_smile:

(Marcin Obala) #11

Nie działał ci bo sformatowałeś go normalnie. Gdybyś sformatował go z konsoli Win98 lub dyskietki startowej poleceniem format x: /q /s automatycznie został by wgrany wiersz poleceń. Co do Win95 kiedyś miałem i nie odbiega funcjonalnością i wyglądem od 98. Ja miałem 95 z obsługą USB + IE4 (potrzebny aby zintergrował iexplore z Explorerem) + IE6 i śmiga.

(Siedem3a) #12

Ok. Po części działa. Wgrałem nortona i nawet zagrałem w jakąś gierkę :lol:

Tylko ciągle muszę uruchamiać z dyskietki startowej. Jak mam zrobić żeby uruchamiał się normalnie?

Ps. Sprawdzałem "format c: /q /s" i nie działa.

(Rus One) #13

Odpal go z dyskietki startowej i wpisz sys c: i naciśnij enter...

(Siedem3a) #14

OK. Trochę czasu nie odpowiadałem. Sytuacja wygląda tak: z dyskietki uruchomiłem, win 95 zainstalowałem, wszystko oka. I mógłbym już zakończyć ale jest mały problemik: nie działa mi mysz, kursor widać ale nie działa. Nie wiem czy potrzebne są jakieś stery do karty graficznej?

(JNJN) #15

OT - kosmos.

A co to za mysz jak podłączona i czy sprawna.

Jak karta grafiki pracuje dobrze to nie wgrywaj nic - co to za karta grafiki.

(fiesta) #16

Bzdety gadasz, WIN 98 działa stabilnie i z 32 MB RAMu, ale im więcej tym lepiej 8)

(Siedem3a) #17

JNJN - Co do karty graf to nie mam pojęcia jaka jest, bo kompa dostałem. Ale mysz jest podłączona pod kontroler portów, więc może przejściówka nawala :? bo myszki są w miarę nowe (z rolką) (sprawdzałem dwie).

(JNJN) #18

Jeśli to mysz PS2 z przejściówką na COMA i jak przejściówka nie była w komplecie z myszą to nie będzie chodzić.

Trzeba typową mysz na Coma lub USB.

(Kosior6) #19

Wątpie zeby pod W95 zadziałała mysz USB...

(JNJN) #20

Dobrze że wątpisz,ale były wersje WIN95 które obsługują USB.

Wtedy najlepiej wgrać WIN98SE.