Stacja robocza z Gentoo, bez HDD

Witam!

Nie jestem pewien, czy to dobry dział. Zahacza on bowiem o Windows i Linux.

Do rzeczy, znalazłem ciekawy

przedstawiający kawiarnię internetową opartą

na stacjach roboczych z Gentoo.

Wygląda i funkcjonuje to naprawdę ciekawie. Znalazłem w dokumentacji Gentoo co nieco na ten temat.

Ale na filmiku na komputerach działają gry z Windows (bez żadnych emulatorów/Wine). Jak zrobić coś podobnego? Czy to powinno wyglądać tak?

Linux server ----------------> workstation----------------> workstation----------------> workstation

^

|

Windows server

Świetnie spisałoby się to w moim domu (wiele komputerów).

Jeśli gry i inne programy rzeczywiście uruchamiane są na Windowsie, to prawdopodobnie wszystko działa na zasadzie zdalnego dostępu. Z tego co mi wiadomo, zgodnie z licencją do systemu Windows (edycja na komputery domowe) może podłączyć/zalogować w tym samym czasie tylko jeden użytkownik, dlatego na serwerach stosuje się Windows Server. Sprawdź to na wszelki wypadek, bo nie mam 100% pewności co do tego warunku licencji.

Pozdrawiam!

Ktoś wie dokładnie jak on to zrobił? Przecież te komputerki mają tylko GeForce 8300 zintegrowaną. W ogóle nawet jeżeli pracuje tam Windows Server to potrzebuje on cholernie dużej mocy obliczeniowej. Przecież to 22 na których można włączyć L4D. To na prawdę jest wykonalne? Dodatkowo ogromna ilość ramu minimalnie z 18GB bo w każdej sesji trzeba uruchomić steam i oddzielny proces gry.

Rozruch systemu przeprowadzany jest przez sieć z serwera, co zresztą masz opisane w dokumentacji Gentoo:

Pozdrawiam!

Rozruch to ja rozumiem bardzo dobrze, ale chodzi mi o możliwość uruchomienia gier Windowsowych. Jaka wielka musi być moc obliczeniowa tego Windows Server. Jak już napisałem to przecież minimum 18GB ramu na te dajmy na to 22 procesy L4D. Do tego potężny procesor oraz dysk. Przecież 22 wątki muszą pożerać ogromne zasoby. To w ogóle jest opłacalne?

Z tego co autor filmiku napisał w komentarzach, gry są umieszczone na serwerze i udostępnione przez sieciowy system plików NFS:

Pozdrawiam!

Z Linuksem można zrobić wszystko. Ale skoro te gry działają na serwerze, to raczej musi to być Windows. Czy Windows może być serwerem NFS?

Z tego co można poczytać na blogu autora, wynika, że gry są uruchamiane jednak bez wykorzystania Windowsa, na serwerze uruchomiony jest hlds, co widać na zrzutach ekranu.

Ogólnie to nawet bez gier i tak jest to ciekawe rozwiązanie, jeśli w domu ma się więcej, niż 2 komputery :wink:

Pozdrawiam!

Czy serwer odwala całą obliczeniową robotę? Tak jak napisał Dimm , to tylko zintegrowane GPU.

Według tego co pisał autor, wszystko działało jedynie na… zresztą sami sobie poczytajcie na czym i jak to działało.

http://www.newmoldova.com/node/489 (oryginalna wersja językowa, dla osób, które znają rosyjski)

http://tiny.pl/hf26c (wersja przetłumaczona przez Google Translate)

Pozdrawiam!