Stan wstrzymania


(Jacekbed) #1

Witam.

Mam takie oto pytanie:

Czy kiedy komputer jest w stanie wstrzymania i wtym momenie zostanie odłączony od prądu, to coś może sie stać? Czy w jakiś sposób jest to szkodliwe dla komputera lub systemu?


(Cedar) #2

Jest to szkodliwe dla Twoich niezapisanych danych i uruchomionych aplikacji - przy hibernacji stan wszystkich danych i aplikacji jest zapisywany na dysku, przy wstrzymaniu nie, tylko jest zasilana pamięć komputera a procek, dysk i reszta są uśpione/wyłączone.


(Jacekbed) #3

Jeśli dobrze rozumiem, to gdy zapisze swoje dane i pozamykam uruchomione aplikacje to jeśli wyłączę w ten sposób komputer to nie zaszkodzi to jemu ani systemowi?

I jeszcze jedno, czy po takim wyłączeniu system uruchamia się normalnie czy z jakimiś tam ostrzeżeniami?


(Cedar) #4

Używasz hibernacji? Wstrzymanie to tak jak hibernacja tylko, że stan systemu, programów nie jest zapisywany na dysku do pliku i komputer musi być podłączony do zasilania (komputer zhibernowany możesz wyłączyć całkowicie z prądu)

Przejście w stan wstrzymania i ponownie uruchomienie - 1- 3 sekundy, hibernacja - kilkanaście sekund - dokonywany jest zapis i odczyt danych z/do pliku hiberfile.sys

Wyłączenie zasilania w komputerze w stanie wstrzymania jest podobnie szkodliwe jak wyłączenie zasilania przy uruchomionym komputerze - w większości przypadków komputer startuje bez problemu, beż żadnych komunikatów (Win XP, Vista, 7)


(Jacekbed) #5

Dzięki za wyjaśnienie.

Pozdrawiam.