Standard kodowania znaków w programie pocztowym

(sdar) #1

Mój program pocztowy domyślnie koduje znaki w standardzie Central European (Windows 1250). Czy powinienem zmienić go na Central European (ISO-8859-2)? Chodzi mi oczywiście o “czytelność” polskich znaków. Muszę jednak przyznać, że do tej pory nikt z moich znajomych do których pisuję maile nie zgłaszał problemów z odczytywaniem moich maili. Pytam jednak o to ponieważ wydaje mi się, że podstawowym standardem powinien być ISO-8859-2 i stosowanie innego systemu może czasem spowodować problemy z odczytem.

(El Presidento) #2

Zapewne korzystasz z programu The Bat, sam kiedys sie nad tym probleme zastanawiałem ale powysyłalem, maile do znajmych którzy korzystają z róznych programów pocztowych. I zaden nie miał zadnego problemu wiec uznałęm ze moze taki zostac, a podobno jest bezpieczniejszy 8)

(Monczkin) #3

przepraszam, można jaśniej ??

jest to standart “wewnętrzny” MS - dobrze jest interpretowany jedynie w produktach MS. MS miał ambicje, żeby jego system kodowania znaków przyjął się na świecie, ale na ambicjach się skończyło.

to jest standart właściwy dla nas - zgodny z W3C

(sdar) #4

Windows 1250 -

ISO-8859-2 -

Może to pytanie jest “lamerskie” :wink: ale w związku z tym co zacytowałem powyżej, czy nie “grozi” mi z kolei, że jeśli “przejdę” na ISO-8859-2 to pojawią się problemy z czytaniem znaków przez programy pracujące w standardzie Windows 1250 czyli standardzie przyjętym przez MS a co za tym idzie, przez większość używanych programów pocztowych (wszelkie Outlooki no i BAT! mimo, że nie należy do stajni MS)?

(Monczkin) #5

sdar na to pytanie uzyskasz odpowiedź wysyłając maile

kodowanie to jedno, a interpretacja strony kodowej przez programy to drugie