Stanie na głowie

Poczytaj Sobię :wink:

Stanie na głowie.

Prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia zależne jest od silnych mięśni szyi, karku

a częściowo i rąk. Prosta siłowa technika wykonania nie wymaga zbyt dużych sił mięśni brzucha co jest ważne przy ćwiczeniu siłowym. Jeśli ćwiczący nie może dojść do stania samodzielnie należy osobie takiej udzielić pomocy.

Technika wykonania.

Ręce oparte są o materac na szerokości barków, czoło oparte przed dłońmi w ten sposób, by głowa i dłonie tworzyły kąt równoboczny. Pierwsza faza ruchu ma na celu uniesienie nóg i doprowadzenie bioder ponad punkt podniesienia głowy. Oderwanie stóp

i wyprost w górę wykonuje się powoli. W końcowej fazie wyprostu następuje nieznaczne cofnięcie bioder do przodu. W dalszej części następuje wyprostowanie w pionową linie

T i NN. Mięśnie NN i pośladków silnie napięte, ciężar ciała rozłożony równomiernie

na głowę i ręce.

Najczęstsze błędy.

oparcie głowy na ciemieniu-pochylenie jej-wykonanie przewrotu,

ułożenie głowy zbyt blisko dłoni-trudności z utrzymaniem równowagi,

złe ustawienie dłoni-palce na zewnątrz lub wewnątrz,

prostowanie nóg i tułowia skośnie w tył,

zbyt duże wygięcie tułowia w tył lub do przodu.

Asekuracja.

Po ułożeniu dłoni i głowy na podłoże, ochraniający stojąc bokiem do ćwiczącego z tyłu blokuje kolanem jego barki.

Chwytem za biodra pomaga ćwiczącemu wyprostować tułów i biodra.

Po dojściu do stania-nadajemy właściwy profil i doprowadzamy do pionu T i NN.

Podczas powrotu ze stania, przytrzymujemy biodra ćwiczącego zmuszając go do opuszczenia najpierw nóg do podłoża, by nie uderzać o nie kolanami.

Przykładowe ćwiczenia metodyczne.

W siadzie klęcznym, opieramy czoło i dłonie tak, by tworzyły trójkąt równoboczny na podłożu,

z przysiadu podpartego, ułożenie głowy i RR jak wyżej, przeniesienie ciężaru ciała na głowę i ręce-uniesienie bioder i nóg na niewielką wysokość,

z podporu leżąc, przodem w rozkroku-oparcie czoła i uniesieniem rąk bokiem,

z przysiadu podpartego-ułożenie głowy i RR, próby podniesienia nóg w pozycji skulonej,

jw. próba wyprostowania nóg - ćwiczenie z asekuracją,

to samo - samodzielnie,

z postawy rozkrocznej, stanie na głowie w rozkroku , następnie złączenie nóg,

unik podparty z oparciem głowy - wybicie z jednej nogi i zamachem drugiej - samodzielne stanie,

z przysiadu podpartego - stanie na głowie siłowe, nogi ugięte i wyprostowane.

Pozdro i sie naucz stać na głowie hehe

Ja tego na w/f nie miałem :mrgreen:

znam ten ból miałem takiego pierdołe z w-f że połowa klasy miała kontuzje w gimnazjum.

stanie na głowie wykonywałem tak najpierw stanie na rekach potem powoli schodziłem do stania na głowie musisz mieć mocne reece ale metoda dobra ja i kolega dostaliśmy po 5 :slight_smile:

Ale na głowie z pomocą rąk czy bez?

zastanów się chłopie o co pytasz…

spróboj stanąć na głowie bez użycia rąk. ŻYCZE POWODZENIA :twisted:

Może będzie to uznane za nietakt z mojej strony ale trudno.

Czasem jak przeglądam to forum to zastanawiam się czy istnieje jakies inne z równie głupim działem “Na luzie”.

Zwątpiłem,bo taki robicie z tego problem. No to co za problem z rękami… Próbuj stworzyć trójkąt gdzie wierzchołkiiem będzie głowa.