Stara płyta główna a nowy dysk twardy

To dysk pracujący domyślnie w standardzie SATA 3.0 Gb/s tzw. SATA II. Płyta zaś ma niesławny chipset VIA z serii K8T800, czyli na 99,9% trzeba będzie przestawić dysk w tryb 1.5 Gb/s. W niektórych dyskach można to zrobić zworką, niestety nowsze Samsungi są już chyba jej pozbawione i trzeba użyć oprogramowania ze strony producenta. Problem polega na tym, że trzeba to zrobić na innym kompie, bo płyta kolegi dysku pewnie na starcie w ogóle nie “zobaczy”. Poza tym Samsungi to bardzo fajne, ciche, niegrzejące się i stosunkowo mało awaryjne urządzenia.

Jesteś tego pewien? Przecież IDE to de facto to samo co PATA (nazywane “ATA” przed nastaniem ery kontrolerów SATA).

Tylko i wyłącznie SATA - ze względu na cenę. Płyta ma wbudowane złącza, więc nie powinno być problemu z podpięciem (pomijając ustawienie trybu prędkości interfejsu, patrz powyżej).

Nowe Samsungi nie mają zworek bo nie muszą. Moja płyta obsługuje tylko SATA1, i właśnie ten dysk zadziałał jak należy bez żadnego kombinowania z oprogramowaniem. Mam go już jakiś czas i sprawuje się jak trzeba.

Producent widać jest innego zdania, bo oferuje całe naręcze oprogramowania przestawiającego dyski w tryb 1.5 Gp/s vide http://ujeb.pl?7hoIJpWAu6 . Zworki padły niestety ofiarą “cięcia” kosztów u Samsunga, u innych producentów można je chyba jeszcze spotkać.

Ta z sygnaturki? To jest przecież Intel i8xx. Spróbuj podłączyć dysk pracujacy w danej chwili w trybie SATA 3 Gb/s do płyty na starym VIA np. K8T800 który ma kolega pytającego. Wtedy sobie porozmawiamy.

W telegraficznym skrócie: nie będzie działał póki nie przestawisz go w tryb SATA 1.5 Gb/s.

@mescalero możesz mieć rację, nie zaprzeczam, ale przecież najłatwiej sprawdzić samemu np: podpinając u siebie dysk od kumpla…