Stary dysk i jak sprawdzic czy wszystko jest z nim ok?

Jakoś nie znalazłem podobnego posta wiec się zapytam.

Koleżanka miała problem z komputerem który dostała od jakiegoś członka rodziny. Nie działał więc poprosiła o pomoc. Troche poszperałem w środku i w bios’ie no i działał ale coś z dyskiem jest chyba nie tak :confused: nie chce sie sformatowac na system plików NTFS, no to dałem spokój i sformatowałem na fat 32 (taki był wcześniej). Przy instalacji Win 98 pod koniec wyskakuje niebieski ekranik z błędem krytycznym i na tym się kończy. Nie moge zainstalowac ani 98 ani XP. Wziołem dysk do siebie i chce sprawdzić czy jest z nim wszystko ok. A jeśli nie to czy da się to naprawić.

Z góry dzięki za pomoc.

podepnij i formata zapodaj pod xp :wink:

Jedno ocenisz po jego hałasie pracy,zbyt głośny dysk mający już swoje lata to zużyty dysk,z wiekiem coraz większe prawdopodobieństwo awarii dysku i utraty danych.

Są programy do testowania twardych dysków wykonujące sprawdzanie dysku,np. w Windows 98 był scandisc była tam opcja testu całej powierzchni dysku,gdy program zaczyna ci pokazywać bad sektory - uszkodzone fizyczne sektory dysku,to znak,że trzeba zrobić backup i pomyśleć o nowym dysku,pod XP też są takie programy,w samym Windowsie musisz poszukać,komercyjne pakiety to np. Paragon Partition Menager,oprócz zarządzania partycjami pozwalają na test systemu plików,całych partycji,spójność,itp.,w twoim przypadku sprawdziłbym jeszcze podłączenie dysku,to czy da się naprawić,dycyduje jakiego rodzaju są uszkodzenia,jeśli są to błędy tylko w systemie plików to da się to naprawić,ale jeśli uszkodzone są fizyczne sektory,to już nie,można conajwyżej specjalnym programem nakaza ć,aby komputer nic nie zapisywał w uszkodzone miejsca dysku

Paragon Partition Menager mowisz ze pomoze sprawdzic ?? bo z tego co mi wiadomo to nie bedzie tam nic waznego oprocz kilku gier dla mlodszego brata. chodzi mi o to aby sprawdzil czy jest wszystko ok a jesli jakis sektor jest uszkodzony to go zamknal. no poszukam jakis programow jeszcze.

dzieki za pomoc.

Chodzi o to,czy jakieś sektory na nie są uszkodzone,uszkodzenia dysku mogą postępować,jeśli już jest wiekowy,podaj jaką ma pojemność,to da jakąś orientację co do wieku dysku

Wcale to nie musi być dysk - może być wszystko.

Dysk - poczytaj mój post.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=60433

dysk ma 6.48 przynajmniej tak pisze na etykietce. fujitsu model mpd3064at.

Po pierwsze jak chcesz go sformatować w NTFS jak windows 98 obsługuje tylko FAT 32 Fat 16 itp a nie NTFS

Chyba że NTFS to pod xp chciałeś sprubuj do biosu wejść i default dać a późnijej savie i wyjdź

probowalem :confused: format przez xp i 98. fdisc tez ale nie jestem pewien czy dobrze bo tylko stworzylem nowa partycje.

Najpierw to trzeba zdecydować co chcesz zainstalowac podaj na forum dane sprzętu i zobaczymy czy lepiej 98 dlaniego czy xp