Stary komputer czy coś można zdziałać

Witam na wstępie przepraszam za kompletnie zieloność w temacie . Czy może mi ktoś pomóc , doradzić czy da się chociaż odrobinę podkręcić komputer (słyszałem że czasem podkręca sie procesor ale kompletnie nie rozumiem o co chodzi ) czy co by trzeba było wymienić (bardzo niskim kosztem) .

Intel® Core ™ 2 CPU 4300 @ 1.80GHZ ,1.81GHZ, 2GB RAM

Karta Graficzna : NVIDIA GeForce 7300 GT

Pozdrawiam i z góry dziękuję za każda wypowiedź .

Zależy na jaki wzrost wydajności liczysz. Jeśli chcesz troche poprawić ogólną wydajność to podkręcenie procesora do powiedzmy 2.4GHz poprawi na pewno wydajność. Zależnie od systemu może brakować pamięci RAM (dla windows 7 2GB to na pewno za mało), chyba że chodzi ci o większą wydajność w grach to wtedy wymiana grafiki da największy efekt.

Podkręcić procesor możesz w BIOS. Z taktowaniem 2.4GHz powinno radzić sobie fabryczne chłodzenie Intela. Wiem, bo sam miałem swego czasu komputer z tym prockiem. Ważna na pewno będzie jakość płyty głównej (Asus P5B był do tego celu idealny, P5VD2-MX z chipsetem VIA nie sprawdzał się w ogóle) i jakość zasilacza. Na temat podkręcania tej platformy jest wiele poradników, tutaj jeden z nich http://pccentre.pl/article/show/overclocking-lga775/id=17818

Podstawowe pytanie, jaki system oraz bit?

Jeśli chcesz się bawić w OC to najpierw zacznij od porządnego wyczyszczenia komputera, podania modelu zasilacza i jego mocy. Potem możesz zacząć kombinować na własną odpowiedzialność przy pomocy paru rad i poradników. Jeśli chcesz, żeby była to nadal szybka maszyna to polecam Windows XP z ogólną optymalizacją (wyłączenie niepotrzebnych usług itp.)

System to XP 32 bity , komputer wczoraj czyściłem z nadzieją że coś pomoże . Szczerze to dalej nie wiem czy mogę coś zrobić czy na tak słabym komputerze nie ma sensu .

Zacząłbym od dokupienia kości RAMu. Już 3GB pozwala na bardzo komfortowe korzystanie z Vista/7/8/10.

Jeśli chciałbyś 8/10 to musiałbyś też kupić nową kartę graficzną, bo 7xxx to ostatnie karty Nvidii, które nie mają do nich sterowników. Wydatek to niewielki, na Allegro jest pełno HD3450 za 10zł, oficjalnie AMD też nie daje sterowników, ale są akurat bardzo dobre w Windows Update. Na Win10 datowane nawet na 2015 r.

No i oczywiście żelazny punkt rewitalizacji starych komputerów: SSD.

Z XP to szkoda cokolwiek robić, a podkręcanie to ostatnia rzecz, która cokolwiek może pomóc.