Sterowniki do KT133A FSX: czy wgrywać fabryczne?


(cenart) #1

Dobry wieczór!

Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii instalacji xp sp2c na kompie z tą płytą. Otóż:

 1. Siostrzeniec ma starego kompa, który odświerzył aby mieć narzędzie do nauki i korzystania z sieci, więc poprosił mnie o zgranie całości. Płyty instalacyjne zaginęły.Jego konfiguracja to:

 2. procesor AMD Duron 800 MHZ Spitfire

 3. płyta główna VIA 8363A-686B

 4. chipset VIA KT133A FSX, VT 82C686/A/B

 5. RAM 512 SDRAM

 6. Dysk Seagate 80Gb, 7200

 7. karta graficzna GForce4 MX-440SE

 8. BIOS Award 6.00PG z 24.05.2001, OEM Signature KOB KT133A FSX

 9. Mam xp sp2 w wersji Box czyli nie OEM, więc dokładny format i bezproblemowo zgrał się system.

 10. Zciągnąłem ze strony http://www.mercury-pc.com/downloads_lis ... =78(pjawia się ekran starowy http://www.kobian.com) potrzebne sterowniki+ z INVIDIA najnowsze stery do karty graficznej. Co trzeba rozpakowałem i zgrałem na płytę.

I tu problem a może nie problem tylko zapytanie, bo:

 1. jak popatrzę w Menedżera zadań, to jest Ok. Tzn. żadnych żółtych wykrzykników jak to zwykle bywa. Jest tak jakby wszystko się ładnie zainstalowało z xp i co tu szukać dziury w całym. Pomyślałem zmienię sterowniki na "fabryczne". Wrzucam płytę, daję aktualizuj sterownik np. IDE, urządzenia audio czy karta graficzna albo inne, daję: aktualizuj sterownik a tu nic. Przechodzi procedurę i pisze, że nie znaleziono lepszego sterownika.

 2. I tu właśnie zapytanie: czy poprostu xp z 2008r ma te wszystkie potrzebne sterowniki w sobie i w związku z tym nie ma co sie babrać fabrycznymi do płyty głównej+ audio ALC97+Gforce? A może mam poprostu odistalować sterowniki płyty, audio, karty graficznej, IDE etc i zgrywać z przygotowanej płyty ze sterownikami?

Dodam, że jak np. odistalowałem sterownik karty czy audio, potem restart, to system parwidłowo wykrywal, że brak sterownika i urządzenia i natychmiast pojawiał się kreator dodawania nowego sprzętu i dogrywał sobie sam sterowniki z dysku C: a ja nie miałem możliwości aby zrobić to z płyty.

Spróbowałem zrobić tak: że jak mam na płycie np. rozpakowany kob 4n1433, to znajdowałem tam plik setup i heja. Zrobiło co trzeba. To samo z kartą graf. czy audio. Ale czy to tak mam robić??? A może z uwagi na powyższe w ogóle nie ma sensu dogrywać tych "fabrycznych" sterowników bo xp już to zrobił przy instalacji???

Proszę o poradę lub wyjaśnienie. Z góry bardzo dziękuję!


(Technik Elektro) #2

do płyty ma, do grafiki zainstaluj


(cenart) #3

Kurczę, wiedziałem, że Ty jesteś niezawodny:-)...Ok!Ale jeśli o grafikę chodzi to mam poprostu nadpisać poprzez uruchomienie instalatora INVIDIA czy da się jakoś odinstalować dotychczasowe sterowniki do karty graficznej? A co z Realtekiem do dźwięku?

Mam przy okazji jeszcze takie pytanie: czy ta płyta ma zintegrowaną kartę sieciową bo w Menedżerze zadań mam Brak aktywnej karty sieciowej....?


(Technik Elektro) #4

po prostu zainstaluj sterowniki przez instalator, zainstaluj everest home i sprawdź co to za kodek, via kt133a nie wspiera zintegrowanych sieciówek :stuck_out_tongue:


(cenart) #5

Ok!

Sorry za moją dociekliwość ale z tą kartą sieciową to chodziło mi o to czy ta płyta główna ma zintegrowaną kartę sieciową czy trzeba sobie domontować zewnętrzną. Ale sprawdzę Everestem jak się uporam z aktualizacją systemu i ewentualnie powrócę do tematu. Reszta jasna jak trzeba i jeszcze raz wielkie dzięki!