Stopniowy upgrade komputera gracza - 1000 zł na dobry start

Witam

Postanowiłem zainwestować trochę pieniędzy w nowy sprzęt i potrzebuje waszej pomocy.

Na chwilę obecną jestem w stanie wydać około 1000 zł a w kolejnych miesiącach dołożyć następny 1000 (o ile będzie to konieczne).

Zależy mi aby komputer dobrze sobie radził z takimi tytułami jak Wiedźmin 2 i jego nadchodząca kontynuacja oraz z zapowiedzianym Total War: Rome 2.

Co powinienem wymienić w pierwszej kolejności? Mój zasilacz to GPS-350AB C marki ENlight o mocy 350W a monitor SyncMaster 2233BW od SAMSUNG-a (jeśli ma to jakieś znaczenie).

Pozostała część prezentuje się tak:

specyfika_nxspspq.jpg

Najsłabszy element to grafika, coś w deseń Radeona 7770/7850 lub z GTX650Ti/GTX650Ti Boost można wrzucić, podkręcić procek na 3.0 (FSB z 266 na 333MHz) i nowe gierki powinny działać. Pamięci RAM masz wystarczająco jak na taki zestaw.

A czy te karty będą prawidłowo działać z resztą mojego sprzętu?

Czy ma to jakieś znaczenie że karta graficzna ma pamięć DDR5 a mój obecny RAM to DDR2?

Karta ma swoją osobną pamięć, jest to trochę inny typ pamięci niż pamięć ram

Po

  1. Czemu twoja moc procesora to 1600MHz a nie 2400MHz na rdzeniu ?

  2. Bawiłeś się w OC ?

Na początek proponuję zasilacz i kartę graficzną.

Zasilacz na przykład Thermaltake Smart SE Modular 530W

Kartę graficzną np. Gigabyte GeForce GTX660 2048MB

Dodane 22.06.2013 (So) 14:04

Nie słyszałeś o czymś takim jak oszczędzanie energii.

  1. Nie mam pojęcia z czym jest to związane

  2. Nigdy nie podkręcałem komputera

A jest jakaś tańsza, godna polecenia alternatywa? Powiedzmy w okolicach 500 zł

Na przykład

Asus Radeon HD 7790, 1GB DDR5

MSI Radeon HD7790 1GD5/OC

czy nie lepiej było by to np. zrobić tak

Procesor Intel Intel Core i5-3350P

Płyta główna MSI MSI B75A-G43, B75

Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9

plus

Karta graficzna MSI R7790-1GD5/OC

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W

i siedzisz na nowym,a nie ładujesz w starszy zestaw

Polecam rozwiązanie kolegi “Atronics”.

Zgadzam się z Atronicsem ja niecałe 2m-ce temu zacząłem składać sprzęt i na dzień dzisiejszy mam sprzęt bardzo fajny z monitorem podobnym jak twój :)(syncmaster s22b150)

2 tysiące złotych to na spokojnie możesz kupić fajny zestaw zwłaszcza że masz dobry monitor zostaje kupienie skrzynki a za 2 tysiące to można zadziałać sporo :slight_smile: Poczekaj miesiąc i będzie git. Pozdro

PS. w zakładce od przeglądarki zauważyłem Billy talent dead silence full album :slight_smile: bardzo fajna muzyka właśnie sobie słucham :slight_smile:

A czy kupienie karty graficznej i zasilacza w pierwszej kolejności wchodzi w grę?

Myślę że dzięki temu mógłbym uruchomić Wiedźmina 2 na lepszej rozdzielczości niż 800x600 ale nie wiem czy reszta sprzętu od tego nie eksploduje :smiley:

Dodatkowo mógłbym podkręcić procesor na te kilka miesięcy. Co prawda nie wiem jak i czy w ogóle mogę, ale mam nadzieję że wujek google pomoże.

Moje najnowsze odkrycie. Pierwsze zauroczenie jeszcze nie minęło :smiley:

możesz tak zrobić

natomiast co do reszty ja podałem przykład jak bym to zmienił :wink:

Gigabyte G33M-S2 to płyta do komputera biurowego. Umożliwia OC, ale z energochłonnym i gorącym Q6600 może sobie nie poradzić. Ja bym nie ryzykował.

Atronics podał najlepsze rozwiązanie. Ale możesz oczywiście najpierw kupić nową kartę i zasilacz. Wiedźmin 2 będzie działał duuuużo lepiej z taką konfiguracją.

Q6600 ma domyślną wartość 2,4GHz, więc poszukaj w opcjach (bios i jeśli 7 to w panelu sterowania) i wyłącz oszczędzanie energii …

Jeśli możesz to wejdź w bios i znajdź wartość mnożnika ( Domyślna wartość 266). Potem podaj wszystko tutaj.

Doszukałem się w panelu sterowania “Power Options” i zmieniłem zbalansowane zużycie energii na wysokie, ale CPU-Z nie pokazał zmiany wydajności procesora #-o

A czy czasem tego nie ma na scenie który zamieściłem?

Multipler x 6.0 (6-9) Bus Speed 266.66 MHz

Nie o to chodzi?

Tak o to najlepiej było by zmienić wartość mnożnika z x6 na x9, dlatego że uzyskasz spokojnie 2.4GHz jeśli masz możliwość włącz oszczędzanie Energi bo i tak jeśli max przy 100% użytkowania wartość powinna ci wbić na 100% mocy procka (2.4GHz), jeśli masz win7 daj na zrównoważony, a w biosie daj mnożnik z 6 na 9 ale rób to stopniowo czyli najpierw na x7 zapisujesz reboot i sprawdzasz stabilność, potem na x8 zapisujesz, reboot i sprawdzasz stabilność i potem na x9 zapisujesz, reboot i sprawdzasz stabilność. :wink:

Ale czekaj najpierw na opinie innych użytkowników… :slight_smile:

Po tym zabiegu powinieneś poczuć lepsze wyniki w grach jak i ogólnej pracy komputera :wink:

A bus speed zostaw w spokoju.

papiken23

O czy człowieku piszesz.

Oszczędzanie energii (jak sama nazwa wskazuje) czemuś służy.

Jeśli procesor nie jest obciążony to mnożnik obniża się do 6 (tylko gdy procesor nie jest obciążony), jeśli procesor będzie bardziej obciążony to mnożnik automatycznie powróci na wartość 9.

Skoro On włączył z zrównoważonego na wydajny to raczej mnożnik powinien wskoczyć na mnożnik x9.

O zgrozo, papiken23 , co Ty mu, do cholery, za kit próbujesz wcisnąć? Wyłączanie oszczędzania energii CPU nie ma w tym przypadku absolutnie żadnego sensu, procesor nie powinien chodzić na maksymalnych obrotach, gdy nie ma takiej potrzeby - to zwyczajne marnotrawstwo energii i podwyższona eksploatacja sprzętu. To jak najbardziej dobrze, że procesor obniża mnożnik, gdy pełna moc nie jest wymagana - przy bardziej wymagających operacjach mnożnik zostanie automatycznie dostosowany. Jedyne co można odczuć po tym zabiegu to wyższe rachunki za prąd i większą emisję ciepła.

Gdy mamy do czynienia z zablokowanym mnożnikiem, to właśnie za FSB powinniśmy się chwytać, czyli to, co Ty radzisz zostawić w spokoju #-o