Strata bardzo ważnych plików - 180 GB

Witam serdecznie, mam do Was bardzo wielką prośbę o pomoc w odzyskaniu bardzo ważnych dla mnie plików, a mianowicie aż 180 GB. Problem wygląda tak: mam na komputerze 2 dyski ( z czego pierwszy jest podzielony na dwie partycje: C-gdzie miałem Windowsa 98 oraz partycje DE-gdzie był zepsuty system XP; oraz drugi oddzielny dysk G o pojemności 240 gb gdzie znajdował sie system Vista): system XP nie działał, brakowało mi jakiegoś pliku w System32 więc postanowiłem zrobić reinstalkę tegoż systemu XP. Ważniejsze pliki z systemu XP (np. Moje dokumenty, itp.) przekopiowałem na oddzielny dysk G, żeby ich nie stracić. Reinstalację przeprowadziłem poprzez botowanie (tzn uruchomiłem komputer i dałem F8), i wybrałem aby mi czytało nową instalację z płyty CD w CD’romie. Jako ustawienia instalacji wybrałem dysk DE (gdzie jak pisałem był zepsuty XP) i aby instalacja przebiegła bez zmian (tzn bez robienia formatu itp). Wszystko dobrze przebiegało, nowy Windows XP się zainstalował, lecz gdy komputer został ponownie uruchomiony i miałem do wyboru (tak jak wcześniej 3 systemy: 98, XP, Vista) okazało się iż wyświetla mi do wyboru XP, XP oraz 98 (a Vista zniknęła). Najgorsze dopiero mnie czekało, gdy wybrałem XP i on się uruchomił, wszedłem w Mój komputer, a tam niespodzianka: wyczyściło mi cały dysk G (na którym znajdowała sie Vista), straciłem bardzo ważne dla mnie pliki i nie mam pojęcia co zrobić a potrzebuję ich jak najszybciej. Tu moja wielka prośba do Was, jak mogę je przywrócić? Jakim programem i w jaki sposób?

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

PS: Bardzo zależy mi na czasie.

explorer-narzedzia-opcje folderow-widok-uzyj prostego udostepniania plikow i pokaz ukryte pliki

potem ppm na partycji i zaawansowane-uzytkownicy- odnajdz swoj profil lub go dodaj i przypisz mu pelna kontrole

edytuj boot.ini i usun wpisy od 98/vista - wlasciwosci komputera-zaawansowane-uruchamianie i odzyskiwanie-edycja

.

aha sory stres robi swoje…

explorera oczywiscie wlaczylem, “explorer-narzedzia-opcje folderow-widok-uzyj prostego udostepniania plikow i pokaz ukryte pliki” to wykonałem lecz nie wiem o co chodzi z “potem ppm na partycji i zaawansowane-uzytkownicy- odnajdz swoj profil lub go dodaj i przypisz mu pelna kontrole”

Może ja to prościej napisze:

Otwórz dowolny folder—>z menu u góry wybierz Narzędzia—>Opcje folderów—>zakładka Widok—>odznacz opcje użyj prostego udostępniania plików i zaznacz pokaż ukryte pliki i foldery

Potem ppm (prawy przycisk myszy) na dysk G—>Właściwości—>zakładka Zabezpieczenia—>zazncz nazwę swojego konta i daj mu pełne uprawnienia do odczytu i zapisywania plików, zaznaczając wszystkie opcje w kolumnie Zezwalaj.

o boże…to przez stres…zbyt wazne sa dla mnie te pliki…oczywiscie wiem co to ppm…

explorer - zwykły menadżer plików czyli jak otworzysz jakiś folder to właśnie explorerem. Wejdź w Start>Wszystkie programy>Akcesoria>Eksploarator Windows lub otworz normalnie jakis folder

ppm - skrót do Prawy Przycisk Myszy.

wejdź na dysk C:\ i w pasku adresu wpisz C:\boot.ini tam zrób według wskazówek clockwork a.

ok ok już teraz rozumiem

lecz nie moge wykonac tej operacji: “zakładka Zabezpieczenia—>zazncz nazwę swojego konta i daj mu pełne uprawnienia do odczytu i zapisywania plików, zaznaczając wszystkie opcje w kolumnie Zezwalaj.” gdyz po wejsciu w zakladke zabezpieczen nie moge odnaleźć zadnej zakladki gdzie da sie wybrac nazwe uzytkownika itd

Co do edycji boot.ini to jest to “wyższa szkoła jazdy”.

Może najpierw spróbuj (na XP) ppm na ikonke Mój komputer—>Właściwości—>zakładka zaawansowane—>w obszarze uruchamianie i odzyskiwanie kliknij Ustawienia—>zaznacz 2 pierwsze opcje.

EDIT:

W zakładce zabezpieczenia musisz wybrać odpowiednie konto użytkownika.

GMajka12: myslisz ze dzieki temu uda mi sie odzyskac te stracone 180gb? pytam gdyz nie chce narobic jeszcze wiekszych szkod

Te wskazówki, które Ci podałem nie narobią ci szkód.

http://img502.imageshack.us/my.php?imag … u11al6.png

tak to powinno wygladac?

TAK

EDIT:

Sprawdź jeszcze czy w oknie, które podałes na tej liście jest VISTA.

hmm, dalem “ok” i co dalej? :slight_smile:

PS: sory za glupie zadawanie pytan ale kompletnie sie na tym nie znam a nie chce niczego zepsuc

Zrestartuj komputer i sprawdź czy dalej nie ma Visty

Uruchomiłem ponownie komputer i dalej caly dysk G jest pusty… ;/

a z tym “boot.ini” i “usowaniem wpisow od 98/vista” to o co chodzi?

PS: Z tego co zauwazylem dopiero teraz, widnows 98 rowniez jest zepsuty… ale dysk (partycja) na ktorym sie znajduje jest w calosci.

PS2: zastanawia mnie czy moze powinienem uzyc tego programu i zastosowac sie do polecen z tej strony http://www.agavk.p9.pl/strony/progra_recover.php

z tego co zrozumialem mnie dotyczy opcja “Find lost drive”

lecz nie wiem ktora “kropke” powinienem zaznaczyc gdybym uzyl tego programu.

Sprawdź jeszcze czy na tym dysku “coś” jest - kliknij ppm dysk G—>Właściwości—>sprawdź ile pisze w polu Zajęte miejsce.

zajete z tego dysku jest 2,57 GB a wolne 230 GB

co do tego programu, sciagnalem go, wybralem opcje trzecia “Find lost drive” i mam teraz takie cos:

http://img526.imageshack.us/my.php?imag … 121dp0.png

i nie wiem co dalej.

a po wybraniu Preview w zakladce Logical drive mam taki obraz:

http://img528.imageshack.us/my.php?imag … 222wi4.png

A na stronie, którą podałeś ( tej ) nic nie dowiedziałeś sie co trzeba wybrać?