Strata bardzo ważnych plików - 180 GB

(Szalion) #1

Witam serdecznie, mam do Was bardzo wielką prośbę o pomoc w odzyskaniu bardzo ważnych dla mnie plików, a mianowicie aż 180 GB. Problem wygląda tak: mam na komputerze 2 dyski ( z czego pierwszy jest podzielony na dwie partycje: C-gdzie miałem Windowsa 98 oraz partycje DE-gdzie był zepsuty system XP; oraz drugi oddzielny dysk G o pojemności 240 gb gdzie znajdował sie system Vista): system XP nie działał, brakowało mi jakiegoś pliku w System32 więc postanowiłem zrobić reinstalkę tegoż systemu XP. Ważniejsze pliki z systemu XP (np. Moje dokumenty, itp.) przekopiowałem na oddzielny dysk G, żeby ich nie stracić. Reinstalację przeprowadziłem poprzez botowanie (tzn uruchomiłem komputer i dałem F8), i wybrałem aby mi czytało nową instalację z płyty CD w CD'romie. Jako ustawienia instalacji wybrałem dysk DE (gdzie jak pisałem był zepsuty XP) i aby instalacja przebiegła bez zmian (tzn bez robienia formatu itp). Wszystko dobrze przebiegało, nowy Windows XP się zainstalował, lecz gdy komputer został ponownie uruchomiony i miałem do wyboru (tak jak wcześniej 3 systemy: 98, XP, Vista) okazało się iż wyświetla mi do wyboru XP, XP oraz 98 (a Vista zniknęła). Najgorsze dopiero mnie czekało, gdy wybrałem XP i on się uruchomił, wszedłem w Mój komputer, a tam niespodzianka: wyczyściło mi cały dysk G (na którym znajdowała sie Vista), straciłem bardzo ważne dla mnie pliki i nie mam pojęcia co zrobić a potrzebuję ich jak najszybciej. Tu moja wielka prośba do Was, jak mogę je przywrócić? Jakim programem i w jaki sposób?

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

PS: Bardzo zależy mi na czasie.

(Jjoasz) #2

explorer-narzedzia-opcje folderow-widok-uzyj prostego udostepniania plikow i pokaz ukryte pliki

potem ppm na partycji i zaawansowane-uzytkownicy- odnajdz swoj profil lub go dodaj i przypisz mu pelna kontrole

edytuj boot.ini i usun wpisy od 98/vista - wlasciwosci komputera-zaawansowane-uruchamianie i odzyskiwanie-edycja

(Szalion) #3

.

(Szalion) #4

aha sory stres robi swoje…

explorera oczywiscie wlaczylem, “explorer-narzedzia-opcje folderow-widok-uzyj prostego udostepniania plikow i pokaz ukryte pliki” to wykonałem lecz nie wiem o co chodzi z “potem ppm na partycji i zaawansowane-uzytkownicy- odnajdz swoj profil lub go dodaj i przypisz mu pelna kontrole”

(Longhorn2009) #5

Może ja to prościej napisze:

Otwórz dowolny folder—>z menu u góry wybierz Narzędzia—>Opcje folderów—>zakładka Widok—>odznacz opcje użyj prostego udostępniania plików i zaznacz pokaż ukryte pliki i foldery

Potem ppm (prawy przycisk myszy) na dysk G—>Właściwości—>zakładka Zabezpieczenia—>zazncz nazwę swojego konta i daj mu pełne uprawnienia do odczytu i zapisywania plików, zaznaczając wszystkie opcje w kolumnie Zezwalaj.

(Szalion) #6

o boże…to przez stres…zbyt wazne sa dla mnie te pliki…oczywiscie wiem co to ppm…

(Norbert Stepniakowski) #7

explorer - zwykły menadżer plików czyli jak otworzysz jakiś folder to właśnie explorerem. Wejdź w Start>Wszystkie programy>Akcesoria>Eksploarator Windows lub otworz normalnie jakis folder

ppm - skrót do Prawy Przycisk Myszy.

wejdź na dysk C:\ i w pasku adresu wpisz C:\boot.ini tam zrób według wskazówek clockwork a.

(Szalion) #8

ok ok już teraz rozumiem

lecz nie moge wykonac tej operacji: “zakładka Zabezpieczenia—>zazncz nazwę swojego konta i daj mu pełne uprawnienia do odczytu i zapisywania plików, zaznaczając wszystkie opcje w kolumnie Zezwalaj.” gdyz po wejsciu w zakladke zabezpieczen nie moge odnaleźć zadnej zakladki gdzie da sie wybrac nazwe uzytkownika itd

(Longhorn2009) #9

Co do edycji boot.ini to jest to “wyższa szkoła jazdy”.

Może najpierw spróbuj (na XP) ppm na ikonke Mój komputer—>Właściwości—>zakładka zaawansowane—>w obszarze uruchamianie i odzyskiwanie kliknij Ustawienia—>zaznacz 2 pierwsze opcje.

EDIT:

W zakładce zabezpieczenia musisz wybrać odpowiednie konto użytkownika.

(Szalion) #10

GMajka12: myslisz ze dzieki temu uda mi sie odzyskac te stracone 180gb? pytam gdyz nie chce narobic jeszcze wiekszych szkod

(Longhorn2009) #11

Te wskazówki, które Ci podałem nie narobią ci szkód.

(Szalion) #12

http://img502.imageshack.us/my.php?imag … u11al6.png

tak to powinno wygladac?

(Longhorn2009) #13

TAK

EDIT:

Sprawdź jeszcze czy w oknie, które podałes na tej liście jest VISTA.

(Szalion) #14

hmm, dalem “ok” i co dalej? :slight_smile:

PS: sory za glupie zadawanie pytan ale kompletnie sie na tym nie znam a nie chce niczego zepsuc

(Longhorn2009) #15

Zrestartuj komputer i sprawdź czy dalej nie ma Visty

(Szalion) #16

Uruchomiłem ponownie komputer i dalej caly dysk G jest pusty… ;/

a z tym “boot.ini” i “usowaniem wpisow od 98/vista” to o co chodzi?

PS: Z tego co zauwazylem dopiero teraz, widnows 98 rowniez jest zepsuty… ale dysk (partycja) na ktorym sie znajduje jest w calosci.

PS2: zastanawia mnie czy moze powinienem uzyc tego programu i zastosowac sie do polecen z tej strony http://www.agavk.p9.pl/strony/progra_recover.php

z tego co zrozumialem mnie dotyczy opcja “Find lost drive”

lecz nie wiem ktora “kropke” powinienem zaznaczyc gdybym uzyl tego programu.

(Longhorn2009) #17

Sprawdź jeszcze czy na tym dysku “coś” jest - kliknij ppm dysk G—>Właściwości—>sprawdź ile pisze w polu Zajęte miejsce.

(Szalion) #18

zajete z tego dysku jest 2,57 GB a wolne 230 GB

co do tego programu, sciagnalem go, wybralem opcje trzecia “Find lost drive” i mam teraz takie cos:

http://img526.imageshack.us/my.php?imag … 121dp0.png

i nie wiem co dalej.

(Szalion) #19

a po wybraniu Preview w zakladce Logical drive mam taki obraz:

http://img528.imageshack.us/my.php?imag … 222wi4.png

(Longhorn2009) #20

A na stronie, którą podałeś ( tej ) nic nie dowiedziałeś sie co trzeba wybrać?