Strefa Schnegen

Witam! Od 21.12.2007r. wchodzimy od strefy Schengen. Moja prosba polega na tym abyscie mi doradzili bo 22-23.12.2007r. mam wyjazd do Niemiec. Pojada takze ze mna dzieci w wieku 11 i 14 lat. Dzieci niestety nie maja paszportu. Czy jest mozliwosc przejechania za granice kraju? Na czym wogole polega ta strefa Schengen? Z gory dzieki za odp :lol: :smiley:

cytat z Wikipedii "Układ z Schengen - został zawarty w miejscowości Schengen w Luksemburgu, 14 czerwca 1985 roku. Porozumienie znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Układ dotyczy również współpracy przygranicznej policji. (…)

Członkowie Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania,

Portugalia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Finlandia, Szwecja

państwa, które przystąpiły do strefy Schengen w roku 2001, ale pozostają poza Unią Europejską: Islandia Norwegia

państwa, które przystąpią 21 grudnia 2007 r. (przejścia lądowe i morskie) i 29 marca 2008r. (lotniska, wraz z nowym rozkładem lotów):

Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry"

Dzieci muszą mieć własne dokumenty tożsamości, tzn. paszport lub dowód osobisty. W innej sytuacji muszą być wpisane do paszportu jednego z rodziców.

Radzę wyrobić dzieciom Tymczasowe Dowody Osobiste (jest jeszcze czas) przystąpienie Polski do układu z Schengen oznacza tylko, że „znikają” wewnętrzne granice mogą one być jednak w niektórych okolicznościach przywrócone jak wtedy wrócisz jak nie będziesz posiadał dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy. Zniesienie kontroli na granicy nie zwalnia ciebie do posiadania dokumentów uprawniających do ich przekraczania w przypadku obywateli RP na terenie Unii Europejskiej wystarczy „Dowód Osobisty” ale musisz go posiadać.

Eeee z tym powrotem do kraju to nie jest tak źle, do Twojego kraju wpuszczą, nawet na legitymacje szkolną dzieci. Gorzej z opuszczeniem. Dokumenty dzieciom wyrób - zaoszczędzisz sobie nerwów.

Nie mówię że by nie wpuścili ale problemy by były.

granice znikną ale np. straż graniczna może stać na gdzieś na trasie do granicy albo od granicy i kontrolować wyrywkowo tak jak policja i kazdy musi mieć jakis dokument ze zdjęciem obowiazujacy w obydwu krajach czyli dowód albo paszport