Studia Uniwersytet czy Politechnika? Edukacja IT

Witam wszystkich użytkowników.

Jest to mój pierwszy post na tym forum, zatem postaram się sprecyzować dokładnie.

Chciałbym wiedzieć co uważacie na temat studiów, a dokładniej o kierunku informatyka.

Powoli latka mijają, zaczynam myśleć o przyszłości. Interesuje się: Informatyką, Astronomią… itp.

Ogólnie lubię poszerzać swą wiedzę. Chce robić to co lubię, chcę by praca z którą wiąże swą przyszłość sprawiała mi przyjemność, dawała satysfakcję oraz cel. Wiem że praca informatyka jest właśnie taką, ponadto jest dobrze płatna.

Posiadam sporą wiedzę, jakieś doświadczenie (nie nabyte w pracy, ale każdy kiedyś zaczynał :slight_smile: ).

Obecnie skończyłem 2 klasę technikum (Technik Informatyk). Wiem że muszę wziąć ostro za siebie, chce dostać się na studia. Jakie są różnice w sposobie uczenia, pomiędzy Uniwersytetem a Politechniką. Jakie z nich polecacie.

Które według was są najlepsze, jeśli chodzi o ten kierunek? Chciałbym być inżynierem (albo wyżej) oprogramowania, ciekawi mnie projektowanie: aplikacji systemowych, aplikacji internetowych i baz danych, gier.

Na co powinienem zwrócić uwagę w swojej edukacji? Czego wymagają na studiach oraz w pracy.

Czego powinienem się nauczyć, co wiedzieć by być naprawdę dobry w branży IT.

Nie chce tylko dostać się i spocząć na laurach, chcę związać z tym całe swoje przyszłe życie.

Chcę być kimś, kto nie jest leniem, kimś na kogoś inni patrzą z podziwem.

Mówiąc “sporą” zdaje sobie sprawę, że to pojęcie względne dlatego nie wdawajmy się w szczegóły :wink:

Ps. No wiem że troche się rozpisałem, ale proszę o odpowiedź :).

Pozdrawiam i dziekuje :).

Jak chcesz być inżynierem to właśnie po politechnice :slight_smile: Imo najlepsza (a w sumie jedyna słuszna) opcja to jakaś dobra polibuda- najwyższy poziom, najwięcej możliwości, największa szansa na załapanie się na dobrą robotę.

Sam tytuł g znaczy jeśli nie masz umiejętności.

Politechnika jest raczej dla ludzi którzy faktycznie chcą poznać informatykę bardziej od strony praktycznej.

Niestety informatyka to bardzo szeroka dziedzina. Pytanie w czym chcesz się specjalizować. Jak sam pewnie widziałeś rozpiętość przedmiotów jest ogromna. Nie można być takim informatykiem od wszystkiego. Jak ktoś jest do wszystkiego to jest do niczego;-) Jeśli nie wiesz w jakiej branży chciałbyś pracować to pewnie sam sobie odpowiesz to w przyszłości.

Nie myśl że dostanie pracy jako informatyk w branży której się chce jest łatwe. Sam szukałem na sprawach chyba z pół roku (wtedy bezrobocie wynosiło ok 20%), w końcu coś znalazłem. Jak się mieszka na zadupiu i jest się praktycznie zdanym tylko na siebie to trzeba się napocić zeby coś znaleźć. Pamiętaj że praca, dobra praca i dobrze płatna praca to mogą być 3 różne rzeczy. Cóż od czegoś trzeba zacząć, a zdaje się że właśnie to robisz;-)

Nie zastanawiaj się czego wymagają w pracy. Praktyka pokazuje, że 4-5 lat to cała wieczność i pracodawcy będą mieli inne oczekiwania. idziesz na polibudę - kształcisz się na kodera, nie powinieneś mieć problemów z programowaniem od podstaw (w tym z przeróżnymi urządzeniami), idziesz na uniwerek ogólny - będziesz miał więcej matematyki co pozwala postawić tezę, że będziesz potrafił modelować wiele danych, optymalizować itp. Wszytko ma swoje mocne i słabe strony. Mam znajomych po uniwersytecie ekonomicznym którzy kończyli różne hybrydy informatyki i też sobie radzą w bardzo wąskich specjalizacjach, korzystając z gotowych rozwiązań które w jakiś sposób parametryzują, łatwiej też im pracować jako wdrożeniowcy systemów dla przedsiębiorstw.

Generalnie informatyka to taka dziedzina, że wiele tematów będziesz musiał ogarnąć samemu.

I pamiętaj - jak ktoś jest dobry w tym co robi to nie ważne w jakiej branży siedzi - i tak dobrze zarabia