Studia-wybór kierunku

Mam problem z wyborem studiów.Do 30.09 muszę złożyć deklaracje o maturę a nie wiem na jaki kierunek będę szedł tak więc nie wiem co zdawać na maturze jako przedmiot dodatkowy.

Na pewno nie matematykę. Myślałem nad politologią ale chyba za dużo będą wymagać. W ogóle się pogubiłem w tym wszystkim i nie wiem co wybrać.

Wiem że to dziwnie wygląda,jak byście mogli doradzić kierunek studiów i jakie mają kryteria przyjęcia.

Prosiłbym o pomoc studentów którzy już dokonali wyboru. Dzięki

słuchaj wybór studiów to jest bardzo poważna sprawas musisz napisać co Cię interesuje i jaki zawód ewentualnie Ci “się podoba”…

napisz jakie masz zainteresowania, bo wiesz studia nie są dla każdego jeśli się niczym szczególnie nie interesujesz a masz same puste ambicje na nie wiadomo co to chyba nie dla Ciebie … Może chcesz być informatykiem, ekonomistą … sprecyzuj trochę …

Co do wymagań to każda uczelnia ustala je same… Wiadomo oczywiście że jeśli chciałbyś studiować np matematykę to chyba na każdej uczelni będą ją punktować ale z wieloma kierunkami są duże odstępstwa w poszczególnych uczelniach. Powiem Ci też że język na wielu uczelniach jest ważny również…

Co do politologi to np AP w Krakowie wymaga po prostu języka polskiego i języka nowozytnego lub historii w przypadku nowej matury… ale nie każda uczlelnia musi mieć takie wymagania…

hmm politologia może polonistyka lub bankowość(ale tu raczej matma )

al raczej tak żeby po studiach dobrze zarabiać :slight_smile:

to wiesz po wielu kierunkach można dobrze zarabiać ale po jednych jest prościej a po innych trudniej …

bankowość Cię interesuje ? to może Ekonomia lub inne kierunki można przejrzeć żeby się rozeznać strony uczelni ekonomicznych…

a powiedz w jakim rejonie Polski mieszkasz(tzn masz jakieś ograniczenia co do miejsca studiowania) i czy interesują Cię studia dzienne czy wieczorowe… Może chcesz zostać inżynierem, teraz takich zawodów brakuje … więc perspektywy zatrudnienia są dobre…

ale tak baniker lub ekonomista matematykę powinien umieć tzn może wymagana przy rekrutacji nie będzie ale na studiach taki przedmot z pewnościa się pojawii…

i jeszcze raz powtórzę co do wymaganych przedmiotów na matuturze musisz koniecznie sprawdzić co wymaga konkretna uczelnia!!

Zgadzam się z Alladynem. Wybór kierunku studiów to bardzo poważna sprawa i koniecznie musi być zgodna z Twoimi zainteresowaniami. Ze mną na pierwszym roku było mnóstwo osób którzy poszli na ten kierunek tylko dlatego że był on modny. Nie dotrwali nawet do końca pierwszego semestru - nie poradzili sobie z teorią, bo nie interesowało ich to specjalnie … No i w ten sposób mieli zmarnowany cały rok. Ale jeżeli dla Ciebie jedynym wyznacznikiem jest ilość zarabianych pieniędzy, to odpuść sobie studia …

wiesz DomiX333 oprócz tego że chcesz dobrze zarabiać musi coś jeszcze być… bo czym innym jest rozpoczęcie studiów a czym innym ich ukończenie. Ja nie chce absolutnie zniechęcać, osobiście wiele osób zachęcam do studiowania ale trzeba mieć trochę zainteresowania i chęci … na samych marzeniach o kasie nie doczekasz dyplomu…

Bankowość, ekonomia bez matematyki hmmmmmm … :x

Bez matematyki na maturze (jak dobra uczelnia to rozszerzona musi być) nie masz co startować na żadną uczelnię Informatyczną / Ekonomiczną. Tam matematyka jest uznawana za podstawę. Zdawałem w tym roku maturę, i coś o tym wiem. Nawet jakby Cię jakiś cudem przyjęli, ładować się w coś na czym sobie później nie poradzisz jest bez sensu, będziesz tracił tylko czas. Nie czujesz się mocny z takich przedmiotów jak matma / fizyka, to kieruj się raczej w przeciwną stronę.

Btw. Dobrze zarabiać można nawet po szkole podstawowej. Jeżeli Ty patrzysz na wybór kierunku studiów, tylko przez pryzmat zarabiania wielkich pieniędzy, to raczej za daleko tak nie zajedziesz.

Jeszcze taka mała dygresja, po przemyśleniu tego co napisałeś. Śmieszą mnie trochę tematy tego typu. Rozumiem, można mieć dylemat na jaki konkretny kierunek się wybrać, np. chcesz coś związanego z szeroko pojętą informatyką, i wahasz się np. pomiędzy Teleinformatyką a Programowaniem, etc. Wszystko w sumie ścisło związane z tymi samymi przedmiotami które trzeba mieć zdane na maturze. Ale jak ktoś rozważa tydzień przez składaniem deklaracji, czy zdawać matę i iść na informatykę, czy coś innego - i wybrać się na polonistykę / politologię, to coś tu jest nie tak. Jesteś strasznie niezdecydowany, a za przemyślenie takich spraw to trochę późno się zabrałeś.

ale ja chodzę do technikum uzupełniającego (3 razy w tygodniu) gdzie mamy skrojony materiał a piszemy z tego samego co LO czy LP. O tym jakie są tematy z polskiego na maturze i gdzie się wybrać zaczeli dopiero teraz nauczyciele mówić tydzień przed złożeniem deklaracji;/ z związku z tym każdy jest zdezorientowany i ja też,do wtorku mam oddać deklarację a ja nie wiem z czego “chcę” zdawać i chyba zdecyduję się na biologię bo szybko mi “wchodzi” ale potem będę miał problem z wyborem studiów bo na pewno nie będę szedł na przyrodnicze czy czymś w tym rodzaju.

Dodam że nauczycielka z polskiego przegląda co dziś przerobić i śmiejąc się mówi “Wy nie macie żadnych szans na maturze”

I uwierz w siebie heh

jeśli chcesz duzo zarabiac a nie lubisz matmy to może idź na prawo, jeszcze się zapytam o jedno, a lubisz fizykę, znaczy się kapujesz ??

matma,fiza i chemie nie ;]

Prawo może być,ale na bank są duże wymagania :frowning:

A orientujesz się może jaki jest wymagany przedmiot dodatkowy na maturze, chodzi o prawo

Na prawo na bank musisz zdawać historię / wos, bez tego nie przejdzie raczej na żadnej uczelni. Do tego polski, i język obcy nowożytny. Ale wiadomo, że nauki jest sporo, to nie jest łatwy kierunek.

a to prawda że na studia prywatne te płatne dużo łatwiej sie dostać i jest tam “łatwiej?”

Zależy. Dostać się na pewno jest prościej, czy jest mniej nauki to bym nie powiedział. Jak chcesz zdać, uczyć się musisz wszędzie. Jak pójdziesz na taką uczelnię gdzie biorą każdego jak leci, to pamiętaj że z pracą na ukończonym kierunku też nie jest tak “różowo”. Teraz większość pracodawców zwraca uwagę na to co masz na papierku, a nie tylko że skończyłeś dany kierunek, ranga uczelni też ma tutaj spore znaczenie. Poza tym, tak jak już w swoim pierwszym poście napisałem, zastanów się głównie nad tym czy jeśli nawet zdasz maturę i dostaniesz się tam gdzie chcesz, czy później sobie poradzisz na wybranym kierunku, to bardzo istotna kwestia.

Nie no jak się dostanę to już z górki. Uczyć się potrafię tylko matmy,chemii i fizy jakoś nie. Myślę że prawo to może być to,tylko nie chciałbym zdawać WOS-u na maturze tylko Biologia ale to albo to ;]

Dzięki za pomoc

To może inaczej jakie znacie studia w których łatwiej się dostać np.kolejność zgłoszeń ;] we Wrocławiu. do 14:00 muszę oddać deklarację a ja nie wiem z czego piszę maturę heh. Na prawo to raczej się nie dostane może na politologię ale też wątpie żeby mnie przyjeli. Także dzięki za pomoc. Jeżeli znacie jakieś studia w których łatwiej się dostać zapodajcie.

idź na geografie potem będziesz mógł byc geodetą albo zatrudnić się w TV i zostać pogodynkiem :smiley: