Stworzenie partycji /boot w Ubuntu

Czy daje jakieś pozytywne efekty stworzenie osobnej partycji /boot w Ubuntu 10.10? Czy np. nie spowalnia to systemu?

Spowolnienie na pewno nie, na partycji boot masz tylko gruba + plus kernel (ewentualnie ramdisk do niego) które podczas startu systemu są ładowane do ramu. Zalety, nie ma ich za dużo głównie to że możesz używać system plików nie obsługiwanych przez gruba, np. ja mam partycję root na btrfs, której grub jeszcze nie wspiera (przynajmniej jak to robiłem to jeszcze nie było), boot jest na ext2 i wszystko działa. Jako dodatkową zaletę można podać że jeżeli uszkodzimy partycję root to będziemy mieli dalej możliwość zbootowania pozostałych systemów. Na boot nie trzeba dużo miejsca, wystarczy nawet 100MB (jeżeli mam zamiar mieć więcej systemu to z tego co pamiętam na system trzeba doliczyć + 20MB, ale nie dotyczy to win, albo system który będzie przechował swój ramdisk + kernel na swojej partycji). P.S. dlaczego dałeś temat do na luzie, bardziej pasuje do Systemu operacje GNU/Linux?