Suma md5 - czy może mieć 31 a nie 32 znaki?

Witam

Pobrałem sobie najnowszą wersję Slackware. Coś mnie jednak podkusiło i postanowiłem sprawdzić sumę kontrolną. Ściągnąłem program HashTab i porównałem z sumą MD5 podaną na serwerze:

porównanie wygląda tak:

20100602193808.th.png

Jak widać w sumie kontrolnej wygenerowanej przez HashTab brakuje ostatniej litery. Jak to możliwe?

Zapomniałeś o 7, które widać w notatniku.

błąd - to nie ja - to jest suma kontrolna z pliku ISO wyliczona przez program HashTab. I właśnie chodzi o to że to, że ma o 1 znak mniej niż powinna.

Pobierz najnowszego HashTab ze strony http://beeblebrox.org/ , bo widzę, że korzystasz z jakiejś starszej wersji. Możliwe, że w niej jest jakiś błąd związany z niewyświetlaniem ostatniego znaku przy MD5. Daj znać czy to coś dało.

Też mi się wydaje że to jakiś błąd w wyświetlaniu sumy, md5 ma zawsze 32 znaki.

Gdzieś mi się już obiła informacja że jakiś program do kontroli sum kontrolnych zjadał ostatni znak sumy ale nie pamiętam o jaki program chodziło.

A tak na marginesie to raczej mało prawdopodobne aby zbłędowany plik dawał sumę kontrolną różniącą się od sumy kontrolnej dobrego pliku tylko jednym znakiem więc prawdopodobnie plik który pobierałeś został pobrany poprawnie.

Crow86 , dzięki, faktycznie nowa wersja wypisuje 32-znakowy md5.

scripter1 , suma teraz się zgadza.