Suse Linux Enterprise Desktop 10 - czy można sprzedać?

Witam. Zakupilem wczoraj laptopa i w zestawie otrzymalem plytke Novell Suse Linux Enterprise Desktop 10.

Jako iz z uczelni mam darmowego windowsa xp wiec to jego zainstaluje a system linux jest mi zupelnie niepotrzebny. Slyszalem ze jest to wersja komercyjna jednakze nigdzie nie moge znalezc ile jest on warty.

Czy taki system mozna sprzedac? Wyglada na to ze nie jest przypisany do notebooka.

PS. przepraszam moderacje za brak polskich znakow ale jestem wciaz na linuxie i nie mam pojecia jak tu wlaczyc nasze literki Wybaczcie :slight_smile:

A Google wiedzą wszystko :wink:

http://shop.novell.com/store/novelleu/D … 4222363606

Zapewne jest w wersji OEM, a taka kosztuje 130zł. Przynajmniej tyle musiał zapłacić producent laptopa, bo licencja raczej nie pozwala na sprzedaż bez sprzętu (trzeba poczytać w licencji- powienien być jakiś plik tekstowy na płytce).

Nie wiem jaki był sens kupowania nowego komputera z linuksem, skoro linuks niepotrzebny. Takie komputery z reguły nie są tańsze od tych z Windowsem. Mogą czasem być z “jakimś tam linuksem” by się uruchamiały, a i tak użytkownik sam sobie załatwi Windowsa, ale systemy Nowell Enterprise są przeznaczone dla średnich i dużych firm. Nie są dużo tańsze od Windowsa (jeśli w ogóle), liczą się inne względy- uniezależnienie od jednego dostawcy oprogramowania, bezpieczeństwo itd.

Proponuję zachować linuksa, zainstalować Windowsa na partycji mniejszej od całego dysku, a na pustym miejscu właśnie Suse, do internetu itp. jak znalazł. Windows nie przyda się na wiele, prócz uruchamiania gier dla Windowsa.

// Połączono posty.

A propos- polski układ klawiatury (tzw. programisty) powinien być dostępny w czymś, co wygląda na panel sterowania. Suse jest spolszczony i od razu z polską klawiaturą, widocznie ten komputer był przeznaczony na inny rynek. Polskie ustawienia można też wybrać podczas instalacji.