SWAP jest naprawdę konieczna?

@roobal nie wyłączałbym całkowicie SWAP w Windzie, bo wali błędami w dzienniku jak powalone, lepszą opcją jest ustawienie sztywnego rozmiaru, ja zawsze stosuję 2048 MB, na systemowej, na SSD i jest optymalnie, wilk syty i owca cała, nawet jak masz pierdyliard RAMU :wink: (Wybaczcie taką małą dygresję i być może lekki offtop).

1 polubienie

Jeśli ustawiam, to góra 4GB.

Ja nie ustawiam rozmiarów pliku wymiany.

Chciałem Ci odpisać na PW, ale się nie da :stuck_out_tongue: Wtedy zwiększasz fragmentację na dysku, to jedna z wad Windy, gdy system decyduje o jego wielkości, narażasz się na rozrzucenie plików po całej partycji, dlatego warto go usztywnić :wink:

Jeśli cotygodniowy fstrim ma zostać włączony to można to zrobić za pomocą następującego polecenia systemctl $ systemctl enable fstrim.timer :smiley:

A jak najlepiej ustawić SWAP dla 12 GB ? :slight_smile: system windows.

System windows nie posiada czegoś takiego jak SWAP. Plik wymiany jest czymś zupełnie innym i działa inaczej (źle). Zalecam sztywne ustawienie na kilka GiB jeśli zużycie ram zwykle nie przekracza 70-80%.

(wpis wycofany przez autora, zostanie automatycznie usunięty za 24 godziny, chyba że zostanie oflagowany)

Tak, nawet na Win 7 i 4 GB RAM jest sens, tylko że w takiej konfiguracji przy jednoczesnym uruchamianiu np. aplikacji do obróbki grafiki, Opera z 15 otwartymi kartami plus kilku innych aplikacji. Sam z niej korzystam do montowania obrazów w napędach wirtualnych i z RAMdysku, do którego przeniosłem katalogi TEMP + cache przeglądarki Dodam że ja mam ustawiony dynamiczny RAMdysk. Więc tutaj ci nie pomogę

Nie ten dział Proszę o usuniecie. Wystarczyło poszukać na forum wątku na temat windowsa

Porada kiedyś słuszna, która przestaje obowiązywać przy dyskach SSD :wink:

Hymm, swap czy to będzie w formie pliku na dysku czy partycji niema większego znaczenia.
Jedyna różnica, że do momentu wczytania przez jądro systemu sterownika i pomontowania partycji całość pamięci wirtualnej nie będzie dostępna.
@Domker - ten żart o 2x RAM-u chyba podłapali ludzie z Redmond, po instalacji 10-tki na .5TB dysku zostawiło ze 100GB wolnego miejsca :wink:

2 polubienia

Mówimy o wingorzie. Przynajmniej ja odpowiadałem do osoby która pytała o plik wymiany.

pagefile.sys to to samo co swapfile - tyle, że w Windows NT.

Wtedy tym bardziej warto go usztywnić, nie wiem czy klonowałeś kiedyś HDD na SSD, lub SSD na SSD, wtedy ten plik wymiany rozpieprzony po całej partycji okazuje się największym bólem tylnej części ciała, bo jak sobie chcesz zmienić wielkość partycji okazuje się, że pliki systemu skutecznie to uniemożliwiają, plik wymiany w Windzie jest mocno niedorobionym bublem :stuck_out_tongue:
Ja osobiście bym go całkowicie wyłączył, mam 16GB RAM, ale jak pisałem wcześniej, strasznie to śmieci w dzienniku zdarzeń, wali błędami co logowanie.

Nigdy nie potrzebowałem klonować dysku, a napisałem tak z powodu zasłyszanych opinii, że to kontroler dysku odpowiada za fizyczne położenie bitów na ssd (które są w losowych miejscach dla zwiększenia żywotności). Więc uznałem, że fragmentacja jest tam czymś normalnym.

To jest napisane na tyle nieczytelnie że trudno to odnieść do czegokolwiek.
Dysk 5TB czy 0.5TB?
No i ile jest tej pamięci? 200GB?

U mnie system przydzielił ~8GB swap i nic nie grzebałem, ustawienia pliku wymiany są domyślne.

I nie tylko. Pod siódemką miałem całą masę problemów przez wyłączenie swapu, soft wywalał mi komunikat “pamięć nie może być read”*, i wszystko się wywalało w najmniej spodziewanym momencie.

Jak na komputerze robi się coś więcej niż granie w minicrafta, to taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Nie wiem czy takie problemy występują wciąż pod W10, ale wolę tego nie testować.

*Oryginalne brzmienie komunikatu

Na windows 7x64 ustawiłem pagefile na sztywno 512MB nigdy nie spotkałem się z komunikatem, że pamięć może być read, czy jakoś tak.
Nawet widzę, że system z tego korzysta. Trochę przeznacza z tego na pamięć jądra.
MWSnap019

Piekło zamarzło! Bogdan na Windows7! :smirk:
Boguś, jak już taka zmiana, to lepiej od razu aktualizuj za darmo do W10, bo zaraz znowu będziesz miał niewspierany system.

0.5TB pojemności dysku - nie wstawiam wiodącego zera :wink:
256GB RAM.

Bida nastała i zepsuło się stare pudło z XP. Mam teraz optiplexa 780 z w7 4GB RAMu za 300 - jeszcze z roczną gwarancją od firmy, - samo do domu przyszło…

Ja tam odniosłem się do zainstalowania na tym wymienionym dysku linuxa, albo tylko o zrobienie partycji w innym systemie plików. A linux obok dziesiątki nie może być na drugim dysku?