Świeży XP nie startuje po instalacji ster. do chipsetu

(cambel) #1

Dzień dobry :slight_smile:

Nie jestem pewny czy w dobrym dziale zamieściłem temat, ponieważ nie wiem czy problem dotyczy sprzętu czy oprogramowania, więc proszę przenieść jeżeli będzie potrzeba.

Sytuacja wygląda następująco:

Format partcji systmowej, instaluję system od nowa. Pierwsze uruchomienie, więc od razu instaluję sterowniki, zaczynam od tych do chipsetu. Instalacja przebiega bezproblemowo (instalator zawiera stery od karty sieciowe i jakichś jeszcze dwóch rzeczy, nie pamięam dokładnie co to jest), restart, pojawia się logo XP, znika i zonk, system dalej się nie uruchamia, tylko zawiesza się na czarnym ekranie (dzieje się tak zarówno z tymi sterownikami z płytki jak i z tymi ściągniętymi ze strony prodenta). Bardzo dziwna sytuacja, pomożcie :frowning:

Płyta główna http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m52l-s3_1x/ Reszta podzespołów w stopce.

(system) #2

Czy nie pomyliłeś pobranych sterowników z wersją systemu (32/64 bity)?

(cambel) #3

Nie, na pewno są dobre, sprawdzałem kilka razy.

(system) #4

mam pytanko czy jak wgrasz system ,ale bez sterowników to co się dzieje?

(cambel) #5

Nic niepokojącego, wszystko jest ok, działa normalnie, nie wiesza się itd., poza jednym - czasami pojawia się problem z wejściem na partycję D. Pisałem o tym w osobnym temacie i od razu uprzedzam pytanie. Prawdopodobnie dysk nie jest winowajcą, bo jest w świetnym stanie problemy-dzialaniem-dysku-500gb-win-t440274.html#p2792128

(system) #6

Nie nie ja nie mówie,że dysk jest winowajcą tylko (mogę się mylić) ,czy w dobrej kolejności instalujesz stery?przepraszam jesli się znasz na tym,ale wydaje mi się ,ze wina jest właśnie w instalacji sterów

(Dimatheus) #7

Hej,

A pisząc o stronie producenta masz na myśli stronę Gigabyte'a? Jeśli tak, to zajrzyj jeszcze na stronę nvidii. Wybierz tam opcję drugą - Automatyczne wykrywanie sterowników NVIDIA - i wyszukaj sterowniki do płyty głównej. Do prawidłowego działania wyszukiwania potrzebna jest Java obecna w systemie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(cambel) #8

Spoko luz :wink: Wiem, że kolejność instalowania sterowników jest ważna i właśnie dlatego zaczynam zawsze od tych do chipsetu, bo są najważniejsze. Tak wyczytałem w paru miejscach i ta informacja się powtarza. Chyba, że coś już się zmieniło albo w przypadku niektórych płyt jest inaczej...?

Tak, mam na myśli stronę Gigabyte, bo ona jest producentem mobo. Zresztą mój problem pojawia się także podczas instalowania sterów z płytki dostarczonej razem z mobo i to jest dopero dziwne, bo teoretycznie powinno być zgrzytów! Nie wpadłem na to, żeby ściągnąć stery bezpośrednio od producenta samego chipsetu. Sprawdzę dzisiaj po południu w domu, dzięki.

Ktoś ma jakiś pomysł jeszcze? Może spróbować zainstalować XP na innym zasilaczu? :roll:

(system) #9

Moim zdaniem, z obu tematów jakie tu założyłeś, wina leży jednak po stronie dysku. Powinien być całkowicie wymazany (nie sformatowany, lecz wymazany) aplikacją typu Activ@KillDisk lub podobną. Twierdzę tak, ponieważ wskazuje na to kłopot z wejściem na partycję D po świeżo zainstalowanym systemie. Dysk należy wymazać (u Ciebie to będzie kilka godzin!) i rozpocząć wszystko od nowa.

Ostatnia uwaga "Dimatheus" poniżej też istotna!

(Dimatheus) #10

Hej,

W tej kwestii nic się nie zmieniło - trudno też o jakieś wyjątki od tej reguły. :slight_smile:

Sprawdź, tam najczęściej są one aktualizowane. Niestety, producenci starszych płyt głównych rzadko zadają sobie trud bieżącej aktualizacji sterowników.

Problem swego źródła raczej w zasilaczu nie ma. Bardziej obstawiałbym uszkodzenie jakiegoś urządzenia na płycie głównej bądź też instalowanie systemu po przeróbkach - takiego jak na przykład Windows XP MX...

Pozdrawiam,

Dimatheus

(cambel) #11

Myślałem o formatowaniu całkowitym, łącznie z usuwaniem partycji (nie ma z tym problemu, mam kopie zapasową danych na zewnętrzym dysku), ale nie wiedziałem, że można jeszcze bardziej wyczyścić dysk. Czy np. GParted działa taka samo jak ten program podany przez Ciebie?

O żadnych wersjach przerobionych nie ma mowy, instaluję tylko zwykły XP Home oryginalny. A o uszkodzeniu czegoś na płycie nawet nie chce myśleć, nie mam teraz funduszy na zakup nowej :confused:

(Dimatheus) #12

Hej,

Nie, GParted nie umożliwia wymazywania dysków.

Wolałem się upewnić. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(system) #13

Tak. Dysk można wymazać ("wyzerować") do stanu niemal fabrycznego :slight_smile:

Nie znam innych programów do tej czynności i nawet nie chcę, ponieważ Activ@KillDisk w wersji free używam od ośmiu lat z powodzeniem na wszystkich dyskach, które przeszły mi przez ręce. http://software.lsoft.net/boot-cd-iso.zip

(system) #14

tu jest jeszcze pare innych wymazywaczy

http://www.searchengines.pl/Programy-do ... 38871.html

(system) #15

Instrukcję do Activ@KillDiska przesłałem na PW.

(cambel) #16

Na ta chwile jeszcze jedno pytanko. Do utworzenia Patrycji :wink: najlepiej uzyc zewnetrznego programu jak np. GParted niz kreatora XP w trakcie instalacji systemu? Bo tez takie opinie wyczytalem

(system) #17

Nieprawda! Nawet należy to zrobić instalatorem!

Instalator ustali właściwe dla XP-ka dokładne wartości partycji oraz niezbędne wolne miejsce na dysku (około 8MB) i tak ma być.

(cambel) #18

Udalo sie naprawic! Trzeba bylo wyzerowac calkowicie dysk (nie tylko sformatowac) za pomoca programu Activ@KillDisk i od nowa zrobic partycje oraz zainstalowac system. Wszystkie problemy zniknely =D> Jeżeli ktoś ma podobne objawy, to polecam spróbować zrobić to samo.

(Dimatheus) #19

Hej,

W sumie bez znaczenia - jeden i drugi sposób jest dobry. GParted jest nieco bardziej zaawansowany, ale w przypadku instalatora systemu wszystko jest pod ręką. :slight_smile:

No i najważniejsze, że działa. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus