Synchronizacja danych wg rozmiaru lub zawartości

witam,

Mam pytanie jak w temacie, muszę wykonać następującą synchronizację - osoba ma stacjonarny komputer w pracy i laptopa służbowego. Generalnie pracuje na stacjonarnym ale musi czasem zabierać pewne dane (baza firebirda) i pracować z nimi na laptopie (np. kilka dni) a potem znowu wrócić z tym danymi do stacjonarnego i pracować dalej. W zasadzie wystarczało by skopiowanie odpowiednich plików/baz na pena i potem na lapka w domu i odwrotnie na stacjonarny. Niestety osoba nie jest za bardzo kumata w sprawach komputerowych i tłumaczenie skąd, gdzie i jakie pliki, jak je porównać itd. to strata czasu. Chciałbym jej to ułatwić poprzez jakąś synchronizację danych przez pendraka i/lub kartę SD. Na obu komputerach działa system Windows XP.

Dlatego szukam programu do synchronizacji danych, który będzie miał następujące właściwości:

  • synchronizacja jednocześnie w obie strony - tzn. tak żeby program decydował w “którą stronę” mają byc kopiowane pliki. porównuje zawartość pena i komputera i nowszy/większy/aktualniejszy plik kopiuje w miejsce starego

  • porównywanie plików NIE TYLKO po dacie ale przede wszystkim po rozmiarze pliku i jego zawartości albo po binarnym porównaniu - osoba pracując na danych “wstecz” często zmienia daty w komputerze i lapku i porównywanie tylko po dacie nie ma sensu,

  • w miarę łatwy interfejs lub możliwość utworzenia jakiegoś pliku włączającego synchronizację - z ustawieniami sobie poradzę ale dla usera uruchamianie najlepiej żeby było proste “start -> analizuj -> synchronizuj” czy cosik takiego…

  • szczytem marzeń :slight_smile: byłaby automatyczna synchronizacja po włożeniu pendrive albo karty SD - czyli program rezyduje w tray’u (na stacjonarnym i lapku) i jak rozpozna właściwą ścieżkę/pena/kartę SD to sam dokona synchronizacji

Do tej pory testowałem na krótko:

  • freefile sync - juz juz wydawał mi się idealny ale miał problem ze skopiowaniem pliku z pendraka na laptop gdy na lapku był starszy plik a na penie nowszy to program pokazywał to jako konflikt, komunikat o tym, że oba pliki zostały zmodyfikowane. Może cosik źle ustawiłem ale ni udało mi się przeskoczyć tego problemu.

  • allway sync i puresync - z oboma miałem podobny problem - nie wiem dlaczego ale poprawnie synchronizowały dane z “komp -> pen” i “pen -> laptop” gdy nowsze dane pochodziły z kompa a niepoprawnie gdy z “laptop -> pen” nagrałem plik starszy (np. na czytego pena) i podłączyłem go do kompa to tam chciały synchronizować “pen -> komputer” pomijając to, że plik na penie jest mniejszy o prawie 3MB w stosunku do kompa.

Nie wiem, może już tak się zamieszałem, że nie myślałem jasno i jakiś oczywisty detal mi umknął. Może doszukuję się jakiś “spiskowych”, ukrytych teorii a problem jest oczywisty…? Proszę o pomoc w doborze programu lub ewentualnie wskazanie jak to rozwiązać w jednym z podanych wyżej programów.

pozdrawiam.