System? czy bios? nie widzi całego RAMu

W komputerze jest 1,5 GB RAMu (1024+512), ale przestał go poprawnie dostrzegać. Jeszcze kilkanaście dni temu wszystko było w porządku, ale nie wiem dokładnie co od tego czasu się działo z maszyną. Wyjaśniam - komputer nie mój, właściciel będzie przez dłuższy czas nieosiągalny więc szczegółów nie przekaże. Na pewno mogę tylko stwierdzić, że został zmieniony dostęp do netu - z sieci osiedlowej na neostradę…

Teraz objawy. Przy uruchamianiu komputera na pierwszym ekranie (no te białe literki na czarnym ^^) napis 256.0 MB RAM :o Jakim cudem? Nawet gdyby nie widział jednej kości, to i tak powinno być co najmniej 512, czyż nie? Później wyświetla memory testing - przelatuje 1571864K - czyli jednak widzi? :shock: W biosie (Phoenix Award): “Extended Memory 1571840K” . W Mój komp-Właściwości też jest ok - 1,50 GB RAM. W Menedżerze zadań za to “Pamięć zadeklarowana: 208M/3435M”. Tak więc z każdej strony sprzeczne informacje, ale system (WinXP) niestety zachowuje się tak, jakby miał tylko te 256, działa powoli, programy długo się uruchamiają itp.

Spróbowałam z kolei odczytać co nieco z CPU-Z, który na początek uraczył mnie takim errorem:

cpuzerrorem8.jpg

A potem zaraportował co następuje (beznadziejne info o pamięci):

cpuz1qr7.th.jpg cpuz2dp9.th.jpg cpuz3sf7.th.jpg

cpuz4aev6.th.jpg cpuz4bcm3.th.jpg

Więc o co tu chodzi? Czy to jakiś problem software’owy, skoro CPU-Z wspomina coś o sterowniku? Proszę o jakieś podpowiedzi co robić, najlepiej na początek bez grzebania fizycznie w bebechach kompa, bo się nie znam… Albo w ogóle bez grzebania o ile można go uniknąć… :? :razz:

mi się zdaje,że obie kości uległy uszkodzeniu i pomoże jedynie wymiana na nowe

Wszystko jest OK!

Te 256MB to nie jest pamięć RAM tylko pamieć karty graficznej.

No widzi bo to jest ilość pamięci RAM.

A powoli chodzi być może od tego że dawno format nie był robiony, albo komputer jest zainfekowany.

Aha… :oops: To już będę wiedzieć na przyszłość :razz:

No ale co z tym komunikatem od CPUZa i nie wyświetlaniem info o pamięci jak należy? A “Pamięć zadeklarowana - 208M” w Menedżerze zadań? Może jednak coś tu jest nie tak… :?

Pamięć zadeklarowana, to tyle ile programy ciągną. Pamięć fizyczna to tyle ile masz. :slight_smile:

A tak ogólnie poczyść system. viewtopic.php?f=7&t=76580 z czegoś takiego skorzystaj.

heh dostrzegasz że Ci system dział wolno dopiero gdy myślisz że Ci Ramu nie wykrywa. Musisz jakoś sobie zoptymalizować kompa. Użyj Registry Mechanic 7.0 lub Premium booster

CCleaner wystarcza

kasiekonline

a tak z ciekawości to jaką kolega ma kartę graficzną?

no i przeczyść kompa (rejestr również) CCleaner’em i np. defragmentuj partycje + przeskanuj kompa antywirusem :wink: