System dobierania zastępstw [excel]

Witam. Wpadłem dzisiaj na ciekawy pomysł jednak mam problem z jego rozgryzieniem i strasznie mnie to irytuje :stuck_out_tongue: W szkole, w której pracuje zachorowało czterech nauczycieli. Jest to mała szkoła więc to całkiem sporo… Wpadłem na pomysł, żeby usprawnić dobieranie zastępstw za pomocą programu Excel. Chciałem to zrobić za pomocą funkcji JEŻELI jednak… wydajemi sie, że jest za dużo zmiennych ale może Wy mi pomożecie. Przygotowałem wstępny wzór tabel z danymi. Można go pobrać stąd - http://www9.zippyshare.com/v/58451257/file.html .

Chciałem, żeby działało to w ten sposób, że jeżeli przy nazwisku nauczyciela wpiszemy 1 to tabela zastępstw pobiera jego imię i nazwisko do odpowiedniej komórki z klasą i godziną lekcyjną. Jeżeli zaś przy danym nauczycielu pojawi się cyferka 0 to tabela automatycznie wyszukuje nauczyciela, który jest w ciągu danej godziny wolny i może wziąć zastępstwo w tej danej klasie. Jakbym nie kombinował tabela nie chce mi zadziałać w ten sposób… Z jednej strony wiem, że stworzenie czegoś takiego może być dość czasochłonne ze względu na wbijanie osobnych formuł do każdego z pól ale z drugiej strony… właśnie skończyłem staż i mam umowę tylko do czerwca i liczę na to, że może dzięki stworzeniu takiego systemu uda mi się przekonać Dyrektora do przetrzymania mnie dłużej w pracy :wink:

Jeśli możesz, to najprościej zrobić to przy pomocy makra (plus stosowny przycisk je uruchamiający).

Makra są mi dość obce :stuck_out_tongue: ale ok, może czas się zacząć douczać :wink:

Podałeś prosty przykład (tabelkę), ale układanie planu lekcji to skomplikowany problem, dlatego uważam, że nie ma co “walczyć” z formułami, tylko napisać proste makro, w którym prościej możesz uwzględnić wszystkie warunki.