System linux w liście uruchamiania systemów

(C00k3h) #1

Witajcie.

Jako że nie wiedziałem gdzie to napisać, tu czy do działu o linuxie, postanowiłem napisać to jednak w dziale Windows 7, jako że sprawa podchodzi bardziej tutaj.

Ostatnio instalując system Linux( Mandriva xTreme 3 ) napotkałem przeszkodę, a mianowicie niemożność uruchomienia go. Wiem jak go spowodowałem, i wiem jak chcem naprawić, tylko nie wiem jak samą naprawę wykonać.

Jak instalowałem linuxa, miałem odpięty dysk z Windowsem, ponieważ mam tylko 1 wejście ATA a mam 2x dysk na ATA + DVD na ATA, więc musiałem się pozbyć chwilowo dysku i zainstalować system z pod znaku tuxa.

Chciałbym zapytać czy da się zrobić to w ten sposób, że bym dodał linuxa do bootloadera Win7, i miałbym go podczas uruchamiania systemu w liście wyboru?

Od razu piszę że instalacja GRUB'a lub innego tego typu bootloadera jest dla mnie ostatecznością, wolałbym tego uniknąć, i jest to także trochę skomplikowane przy mojej konfiguracji sprzętu.

Jak pamiętam w Windowsie XP był plik boot.ini gdzie można było dodawać systemy, czy jest coś działającego na jego zasadzie w Win7 i czy da się tam dodać dysk oraz partycję linuxa?

Windows to dysk 1 partycja C (1)

Linux to dysk 2 partycja E (2)

Za wszelką pomoc będe wdzięczny.

(Quigonmaster) #2

Zobacz tutaj: http://www.iceflatline.com/2009/09/how- ... g-bcdedit/, chyba o to chodzi.

Warto jeszcze mieć "Visual BCD", jest free(odpada "grzebanie" się w wierszu poleceń).

c00k3h , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(C00k3h) #4

Areh, poprawiłem nazwę tematu, mam nadzieję że jest w porządku.

QuiGonie, mistrzu jedi, dzięki za ten link ale troche nie bardzo tego czaję. To bardziej chyba jest opisane jak zainstalować Ubuntu Fedorę itp. niż jak dodać linuxa do odpalania systemów w Win7.

Może mógłbyś to trochę skrócić, albo zacytować odpowiedni kawałek tekstu? Byłbym wdzięczny.

(tores1977) #5

c00k3h Raczej dodaj Windowsa do listy uruchamiania Linuxa. Windows nie obsłuży Linuksa

(C00k3h) #6

Tores1977 , ale ja nie mam jak odpalić tego linuksa bo mam jakiegoś errora podczas uruchamiania. Chwilowo tego nie napiszę, może poźniej. A mógłbyś dokładnie opisać jak można zainstalować GRUB'a na lina którego nie moge uruchomić oraz jak dodać do niego windę X64?

(Quigonmaster) #7

Artykuł jest długi i faktycznie najpierw omawia instalację Win7 i Linuksów a później dualboot przy pomocy bcdedit. W skrócie: musisz najpierw dostać się do swojego linuksa np przez jakieś LiveCD z Gparted lub inną dystrybucją i wykonać to co jest opisane w artykule w części "Configuring for Dual Boot". Wygenerowany pod liniksem pliczek kopiujesz na partycję z Win7 i dalej to już zabawa z bcdedit, dlatego sugerowałem użycie "Visual BCD". Jeśli masz klopot z angielskim to wujek Google-e dosyć dobrze tlumaczy. Cała sprawa jest w sumie prosta i wypróbowana. Nie ma sensu tłumaczyć całego arta i wrzucać na forum. W razie kłopotów pisz na priv.

(C00k3h) #8

Hmm mam kolejny problem. A mianowicie po włączeniu tylko 2 dysku[Jak opisalem, 1 tasma 2 wejscia 3 urządzenia... więc tylko dvd+2 dysk] i napędu nie ważne jak próbuje to zawsze wyskoczy błąd NTLDR...

-- Dodane 28.02.2011 (Pn) 14:20 --

*Bump*

-- Dodane 01.03.2011 (Wt) 20:57 --

Haaaaaalp.

I co pomoze ktos? :confused:

-- Dodane 02.03.2011 (Śr) 15:02 --

....