System na laptopie bez CD

Cześć,

ostatnio kupiłem pierwszego w swoim życiu laptopa i mam pytanie:

nie mam do niego żadnej CD, z tego co nalazłem na dysku powinien być jakiś plik RECOVERY który zawiera system oraz wszystkie programy (sterowniki i oprogramowanie producenta). Powinno się go nagrać na CD i wtedy jak robi się formata to mamy system.

Wszystko ładnie pięknie tylko ja nie mogę znaleść tego folderu, nie wiem nawet jak to nagrać i jak za pomocą tego czegoś robić formata, i w ogóle nie mogę się odnaleść na windowsie 7, gdyż przez kilka dobry lat używałem XPka. Jak w ogóle zmienić w windowsie 7 jeżyk ? w opcjach regionalnych pozmieniałem gdzie się dało i niestety efekt żaden - dalej jest angielski a to utrudnia nauke nowego systemu.

Pomoże ktoś ? z góry dzięki.

w systemie powiniwn być program recovery (od producenta laptopa), nim wykonujesz kopię systemu z partyycji recovery.

Nie możesz znależć partycji recovery gdyż jest ona ukryta.

co do języka: to wybiera się go przy 1 uruchomieniu laptopa, jeżeli nie robiłeś tego znaczy że zrobił to sklep…

jaka wersja 7?

podaj producenta laptopa.

Bardzo często, jest opcja umożliwiająca wykonanie recovery na pendrive`ie lub czeka cię podłączenie zewnętrznego napędu DVD-RW na USB i wypalenie płytek z kopią systemu.

Raczej z tym nie zwlekaj, licho nie śpi, jak nie będziesz miał swojej kopii, a przyjdzie kiedyś taki dzień, że padnie dysk, to będzie lipa…a z kolei u producenta lapka, kopia recovery w przypadku gdy nie zrobiłeś swojej, też kosztuje…

Zazwyczaj jeśli nie ma płytek z systemem do laptopa to jest partycja recovery. Uruchamia się ją zaraz po biosie. W różnych laptopach różnych firm jest to przeważnie jakiś klawisz funkcyjny. Po uruchomieniu z takiej partycji systemu, instaluje się gotowy system wraz ze sterownikami od tego laptopa wraz z niezbędnymi programami jakie dodaje producent. Natomiast można w windowsie samemu stworzyć płytki czy to CD czy DVD z systemem z takiej partycji w razie gdyby nam padł dysk. Wielu producentów dodaje takie programy narzędziowe w swoich pakietach programowych.

dzięki za odpowiedzi

vindows 7 home premium - jakos tak, dziwi mnie to ze nie mam CD z tym windowsem pomimo tego że mam klucz i jakieś ■■■■■ółki…

laptop to sony vaio seria F

znalazłem opcje odkrywania ukrytych folderów żadna partycja się nie pojawiła, mam po prostu jedna partycje C 450gb i tyle. Co do programu - jest sporo poinstalowane, ale większość to pewnie śmieci, tak jak mówię, jest to dla mnie nowy windows a to że jest jeszcze po ang znacznie mi utrudnia.

Faktycie, pod jednym z klawiszy funkcyjnych w stosie opcji było recovery i jest możliwość nagrania na CD.

Teraz pytanie jak robi się formata na laptopie, i jak podzielić dysk na partycje ? robi się to tak samo jak na stacjonarnym XPku ?

Zainstaluj jakiś program do partycjonowania, i sam zobaczysz, że masz takową partycję. Jej opcją pokaż ukryte pliki i foldery nie uwidocznisz. Jak już to programem do partycjonowania, który ma opcję ukrywania/uwidoczniania partycji.

Bardzo ułatwiłoby gdybyś podał producenta laptopa, bo prawie każdy robi to w trochę inny sposób.

Opis przywracania systemu na 99% masz w instrukcji obsługi - zajrzałeś tam?

Co do języka - z jakim kupowałeś laptopa? Czy to Ty pierwszy uruchamiałeś komputer i instalowałeś system? Prawie zawsze pierwszą rzeczą w takich przypadkach jest wybór języka i później nie ma możliwość zmienienia go. Po prostu w momencie kiedy wybierasz np. polski, inne pliki językowe zostają skasowane. Tylko nieliczni producenci dają możliwość takiego wyboru za każdym razem kiedy robisz recovery.

napisałem już wyżej jest to sony vaio seria F

otrzymałem jakaś kartkę od windowsa, kartkę z certyfikatem energy saver (jakoś tak), kartę gwarancyjna oraz instrukcje obsługi jak włożyć baterie i jak podpiąć kabel do ładowania ;x

laptop został uruchomiony w sklepie i został wybrany język ang, poza tym nic w tym dziwnego bo laptop jest z USA i akuratnie posiadany przeze mnie model nie występował w Europie. Jako że pierwszy raz w życiu mam laptopa, i nigdy wcześniej nie miałem z tym styczności wszystko jest dla mnie nowe. Znalazłem opcje recover i możliwość nagrania systemu + oprogramowania producenta na CD, jednak nie wiem czy robi się to tak jak samo jak w przypadku komputerów stacjonarnych i windowsa XP - trzeba w biosie zmienić botowanie na CD i reszta procedury jest standardowa ?

Z tego co wyczytałem da radę podzielić dysk na partycje z poziomu windowsa - pytanie jak ?

Wybacz, przegapiłem.

W takim razie nie masz możliwości zmiany języka, chyba że masz 7 w wersji Ultimate,

Dokładnie tak.

Prawdopodobnie języka już nie wybierzesz. Chyba, że pobierzesz jakiś pakiet spolszczający.

Dowolnym programem takim jak np. Partition Magic lub Paragon Partition Manager.

No ta mam dla ciebie smutną wiadomość ,zapomnij o legalnym języku polskim w tym windowsie . :smiley: Poczytaj licencję =D>

Co do samego formatowania z poziomu recovery to tak jak mówisz . W biosie cd na 1 miejscu i wszystko .U mnie na acerze cała procedura polega na kilkaniu ok , i czekaniu aż system po kilku restartach będzie w stanie z momentu zakupu .

Są programy do ustawiania partycji z poziomu windowsa ,lecz możesz to zrobić nawet w windowsowym zarządzaniu dyskami

ale wcześniej należy zrobić defragmentację dysku

ja cały czas myślę że jak zrobię formata to będę miał do wyboru język polski - i tylko po to chcę go zrobić.

Mówicie że to się nie uda ?

Trzeba szukać na stronie windowsa jakieś spolszczenia czy coś ?

Może przeczytaj jeszcze raz to co wyżej zostało napisane: Jeżeli nie masz Windowsa w wersji Ultimate, to nie masz możliwości zmiany języka. Wszelkiego rodzaju spolszczenia do innych wersji są nielegalne.

Co do wyboru języka - wątpię żeby laptop kupiony w USA miał do wyboru język polski.

Nauczka na przyszłość ,kupuj bez os-a i najwyżej dokup licencję na niego z językiem polskim .

  1. Czysty system i instalacja od podstaw z podziałem na partycję wg. własnego widzimisię, bez syfu producenta (a sony owego bloatware wrzuca sporo), ze świeżymi sterownikami do gpu, ahci, dźwięku itd.

  2. Aktywacja telefon/net po kluczu oem z coa lub oem activation ( http://en.wikipedia.org/wiki/System_Loc … stallation ).

* Aktywacja oem wygląda tak, że pobierasz http://www.bios.net.cn/Files/soft/biosf … t_V3.2.rar

Odpalasz jako admin, z zakładki advance wybierasz backup pkey i cert.

Skopiujesz tym samym z dziewiczej instalki klucz oem slp (to nie jest ten sam klucz co na naklejce) oraz certyfikat m$ wydany dla oem’a - czyli w tym przypadku sony.

Przenosisz plik z kluczem i certyfikatem cyfrowym na pendrive.

Po instalacji systemu, cert wrzucasz na c.

Włączasz wiersz poleceń i wpisujesz:

slmgr.vbs -ilc C:/nazwacertyfikatu.xrm-ms

[enter]

Potem:

slmgr.vbs -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

[enter]

XXXXX - klucz który wyciągnąłeś z dziewiczej instalacji.

Będzie miał prawdopodobnie końcówkę: *****-*****-*****-C7XPK-CGKHQ - zgadłem? :wink:

System się zaaktywuje offline, bez telefonów i internetu. W taki sam sposób jakbyś po raz pierwszy włączył laptopa/przywrócił os z recovery. To jest ta sama procedura, nie ma tutaj żadnego łamania ani crackowania.

Aktywacja oem nie ma podziału na język/wersje x86/x64.

Jak to dokładnie działa?

W biosie komputera masz odpowiedni marker tzw. slic 2.1/slp 2.1. Windows przy starcie sprawdza ten wpis, jeżeli jest on obecny, a w systemie znajduje się certyfikat który do tego wpisu się żeni oraz klucz oem slp system jest aktywowany.

W xp dla przykładu owy wpis nie siedział w biosie ,a w ścisłym obszarze dmi oraz do tego dochodziły pliki oembios (oembios.dat/cat/sig/bin) w i386 :slight_smile:

==

Jeszcze dodam, że na COA w7 nie ma wyszczególnionej wersji systemu, zarówno językowej ani bitowej.