System nie chce się uruchomić

(Kuklinowski) #1

Witam, cos mi sie dzieje z kompem juz 4 dzien gdy załanczam niechce mi system zastartowac zawiesza sie na "zapraszamy" i nic nawet jak zresetuje to mam tosamo dopiero jak całkiem wyłace kompa z prondu to sie normalnie włączy wczesniej miałem taki problem ze czasem przy załanczaniu tez mi sie pojawiał jakis bląd i wtedy system sie uruchamiał ale wszystko strasznie cieło i chodziło bardzo powoli

(Cosik Ktosik) #2

Załaduj w Biosie ustawienia zoptymalizowane.

Do Biosu wchodzisz wciskając klawisz DEL lub F2 przy starcie komputera. Na pierwszym ekranie po starcie będzie napis Press DEL to Enter Setup, wciskasz i wchodzisz. Wybierz Load Optimized Defaults, a jak nie ma to w zakładce Exit -> Load Default Settings (lub podobnie w zależności od Biosu) i zapisz zmiany klawiszem F10. Na wszelkie pytania, odpowiedz Y (Yes).

(Agatonster) #3

kuklinowski ,

Poczytaj - Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Kuklinowski) #4

zrobiłem tak i dupa :frowning: dalej to samo - odrazu niechciał sie włączyc zaraz po tym jak wyszedłem z biosa

(Cosik Ktosik) #5

Podaj odczyt napięć z Biosu.

Do Biosu wchodzisz wciskając klawisz DEL przy starcie komputera. Na pierwszym ekranie po starcie będzie napis Press DEL to Enter Setup, wciskasz i wchodzisz. Wybierz PC Health Status (czasami jest Hardware Monitor), wejdź i spisz napięcia +3.3V, +5V oraz +12V. Z Biosu wychodzisz klawiszem ESC.

Sprawdź kondensatory na płycie głównej (efekty niepożądane): spuchnięte lub wylane kondensatory

(Kuklinowski) #6

ok sprawdziłem wiec kazde napiecie mi "skacze" - co chwila sie zmienia

przy +3,3 V mam od 3,264 do 3,312

przy +5 V mam od 5,160 do 5,232

przy +12 V mam od 11,827 do 11,880

sprawdziłem tez te kondensatory na płycie gł. ale wyglądaja dobrze są troske zakuzone ale nie wyglądają jak by sie z nich miało cos wylewać. Czy to moze byc sprawa zasilania ?

(Maney691) #7

Może być zasilanie, może być uszkodzony dysk twardy. Podaj jeszcze model zasilacza, dane te odczytasz po otwarciu obudowy na naklejce na zasilaczu.

(Kuklinowski) #8

no mam stary MGB 350ATXP4

dodatkowo zauwazyłem ze lampeczka czerwona na listwie zasilającej lekko miga/drga czy to zle ? czy to moze miac jakis związek z moim problemem ?