System nie chce uruchomić, nie widzi dysku twardego?!


(Majkiel91) #1

Witam.

Od razu przejde do szczegółów.

Od jakiegoś czasu podczas uruchamiania system często nie widzi mojego dysku twardego, tak jakby go nie było i każe mi wkładać płyte z systemem. Zazwyczaj próbuje odłączać go od prądu i resetuje go i za którymś razem już widzi mój dysk twardy i się uruchomi... Często także zawiesza mi się komputer na logo windows 7 podczas uruchamiania...Czy to znaczy że mój dysk twardy jest do wymiany? Czy problem może leżeć gdzie indziej? Czy problem może leżeć w tym że nigdy nie formatowałem dysku D tylko jedynie dysk C?


(michoo_05) #2

przyczyn może być kilka:

  1. luźny kabel sata (często się zdarza)

  2. kabel zasilający dysku (awaria zasilacza na danej “linii”) - mało prawdopodobne

  3. no ten nieszczęsny dysk… możesz spróbować podpiąć do innego komputera i zobaczyć czy zachowuje się tak samo… Jeśli tak to polecam zrobić sobie kopię zapasową danych i pobawić się programami do “naprawy dysków” w celu załatania bad sektorów… Może to pomoże

  4. To chyba jest twój problem, że dysk masz uszkodzony a w zasadzie jego elektronikę. Sam mówisz że kilka razy odłączasz go z prądu i podłączasz aby zadziałał.

Pozdrawiam


(Majkiel91) #3

dziś np. zdarzyło mi się takie coś, że uruchamiam komputer

i na czarnym ekranie gdy miał ładować system wyskakiwało " A hard disc read error occured" czy coś podobnego. I tu już niestety nie pomogło żadne odłączanie z prądu tylko musiałem na nowo przywrócić system z obrazu płyty… Jak narazie Komputer działa bez zarzutu, ale pewnie za 1-2 dni znowu będą podobne problemy… Bawiłem się programami typu SmartDefrag i to nie pomogło… Zmiana systemu także nie pomogła… Długi już czas nie formatowałem dysku D, zawsze tylko sam dysk C. Czy w tym może tkwić problem?