System nie może się załadować

Witam.

Problem główny jak w temacie, po włączeniu kompa windows xp próbuje się załadować, jest stosowny ekran i pasek postępu, a następnie restart. Dzieje się tak niezależnie od wybranego trybu (awaryjny…). Co któreś włączenie wyskakuje informacja o braku spójności danych na partycji systemowej, następuje skanowanie, wyniki, ekran ładowania i restart.

Kompa do sprawdzenia dostałem już w takim stanie, dlatego nie umiem powiedzieć co może być przyczyną. Właścicielka powiedziała, że przed tym wszystkim jej antywirus wykrył jakiegoś trojana, więc możliwe, że w trakcie jego usuwania wyciął też coś ważnego.

Jedyna rzecz jaka mi przychodzi do głowy (poza formatem; niechciana ostateczność) to opcja naprawy systemu z płytki instalacyjnej windowsa, tylko że nigdy z niej nie korzystałem i niebardzo wiem jak to jest później z zachowaniem samego systemu, ewentualnymi stratami itd. Dodatkowo mam tylko płytkę do innej wersji systemu (xp pro pl, a tu jest xp media center po francusku :/). Czy to robi różnicę i w ogóle ma szanse zadziałać? Czy mogę zrobić jeszcze coś by się dostać do systemu?

Z góry dzięki za odpowiedzi i ewentualne rady.

Straty zawsze są, jak nie masz jakiś ważnych plików to może jedynie pomoże format. Moja rada, pobierz od kolegi system typu LiveCD np.Damn Small Linux. Podepnij się pod partycję (powiem Ci jak to zrobić) i skopiuj dane na jakiś dysk sieciowy, wtedy masz pewność że nie zwieją Ci dane. Formatujesz dysk wgrywasz XP, i z dysku internetowego zgrywasz pliki