System nie startuje po podłączeniu dysku

(Dawidex11) #1

Witam, posiadam dysk sata 'WDC WD3200AVVS-63L2B0' (o taki: http://www.ebay.co.uk/itm/WESTERN-DIGIT ... 27baba9646) i problem jest w tym, że gdy jest on podłączony to kiedy system startuje widzę że mam tyle i tyle ramu, taki cd rom, dysk taki, dysk taki, i ten dysk SATA. I system stoi, a gdy odepnę dysk system startuje normalnie. Dodam że dysk jest wykrywany przez windowsa ponieważ odpiąłem go przy starcie i jak się załadował windows to go podpiąłem i sformatowałem, dysk działa normalnie, no ale jak zresetuje komputer to nadal to samo więc muszę go odpinać.

Co zrobić aby komputer się normalnie włączał bez tej zabawy w odpinanie?

Płyta: K8NF4G-SATA2 BIOS Version: P1.50

Jak potrzeba więcej informacji to piszcie, mogę zrobić zdjęcia co i jak jest podłączone jak potrzeba.

Pozdrawiam.

EDIT:

Może muszę zmienić ustawienia zworek, bo w tym nowym co jest z nim problem nie ma żadnego zworka może to jest problemem? A i jeszcze jedno pytanie, bo dysk jest o pojemności 320GB a windows pokazuje 297GB to raczej normalne, co nie?

EDIT:

Widzę, że w SATA nie ma kontrolowania master/slave, ale myślę że przez to tak się dzieję bo w Menadżerze Urządzeń dysk na którym jest windows ma Locaton(0), drugi dysk na którym mam dane ma Location(1), a ten nowy SATA ma Location(0). Więc może system nie bootuje bo niby są dwa windowsy i dyski master? Ale to chyba nie ma sensu. Spróbuję odłączyć dysk na którym jest windows i zobacze czy system zbootuje i powie że nie ma systemu czy coś, dam znać.

(Henio Mazurek) #2

Stawiam na problem z elektroniką dysku. Ale jeszcze zresetuj bios i ustaw kolejność dysków.

Nie odpina/podpina się na żywca dysków w taki sposób.

Spróbuj jeszcze wymiany taśmy.

To dysk sata więc zworki nie mają nic do rzeczy.

Kwestia przelicznika (jednostek). Normalne.

(system) #3

Czy koniecznie musisz podpinać dysk przed zapuszczeniem kompa :?:

(Dawidex11) #4

Reset biosu nic nie daje.

Nie mogę też wejść do BIOS'u aby zmienić kolejność dysków bo jak nacisnę F2 to pisze że niby włącza bios ale stoi, tak jak by się zawieszało.

Nie za bardzo cię rozumiem. Jak podepnę go przed włączeniem to pokazuje że wykryło dyski i stoi.

Jak odłączę ten dysk to wykrywa inne dyski i bootuje do windowsa.

Poradziłem sobie jakoś.

Odłączyłem dysk, wszedłem w BIOS, i podłączyłem dysk. W ustawieniach SATA przestawiłem standardowe ustawienia. Zapisałem zmiany i chodzi :smiley:

Oto standardowe ustawienia:

LBA/Large Mode: Auto

Block(Mulit-Sector Transfer): Auto

PIO Mode: Auto

DMA Mode: Auto

s.M.A.R.T: Disabled

32 Bit Data Transfer: Disabled

Zmieniłem je na:

LBA/Large Mode: Disabled

Block(Mulit-Sector Transfer): Disabled

PIO Mode: Auto

DMA Mode: Auto

S.M.A.R.T: Disabled

32 Bit Data Transfer: Disabled

I teraz pytanie, czemuż to tak się działo, i czy te 'nowe' ustawienia mogą zaszkodzić lub zwolnić pracę dysku?

Pozdrawiam.

EDIT:

W HD Tune wcześniej było 65-72 a teraz 65-75 no ale nie pozwoliłem dokończyć programowi ;d, ogólnie raczej wszystko ok.