System nie startuje

(Marcinf388) #1

Witam.

Problem jest dość zawiły i skomplikowany, tak więc radzę czytać dość uważnie. Posiadam w swoim pececie jeden dysk o pojemności 320GB (nieistotne). Są na nim takie partycje:

C - pozostałość po starym XP`ku, dysk pusty, ale z możliwością rozruchową (5GB)

E - Dysk na dane

K - Dysk na gry

I - Dysk systemowy - Windows 7

Dotychczas siedziałem ciągle na Windowsie 7, jednak postanowiłem zrobić coś z partycją C. Wiedziałem, że nie będzie łatwo bo była to partycja aktywna i podstawowa. Mimo przełączenia aktywności na dysk I - systemowy OS już nie wstał. Dobra, nic się nie stało - wrzuciłem płytkę z XPkiem, sformatowałem dysk C i zainstalowałem na nim ten system. Wszystko działało, ale - nie było widać możliwości rozruchu systemu Windows 7 - nie zdziwiło mnie to, ponieważ chyba wystarczy po zbootowaniu płyty 7 naprawić MBR i po kłopocie. Mimo tego zdziwił mnie pewien fakt - XPek zamienił sobie litery dysków na takie, jakie mu odpowiadały. W obawie przed brakiem możliwości odpalenia aplikacji czy gry po zakończeniu batalii przywróciłem litery dwóm dyskom - temu na dane i temu na gry - systemowy z wiadomego względu nie dal się zamienić, ponieważ wszystko robiłem z poziomu zarządzania dyskami w XP. To był chyba największy błąd jaki mogłem zrobić. Po restarcie system już nie wstał - żaden - XP ładuje się w nieskończoność, ale co lepsze - instalator także się nie uruchamia! Zatrzymuje się już na początku - na procesie - "Instalator sprawdza konfigurację sprzętową komputera" i przez wieczność mogę oglądać czarny ekran. Dla testu odłączyłem dysk i odpaliłem instalator - wszystko działało. Podsumowując - przekombinowałem z tymi literami dysków i system lub instalator gubią się przy wczytywaniu plików czy "skanowaniu sprzętu". Teraz pytanie do was: Czy można coś z tym zrobić bez pomocy innego komputera? Jak napisałem wyżej - mam związane ręce bo nie uruchamia się ani instalator, ani system. Potrzebowałbym peceta na dziś wieczór, jednak jeśli nie da rady to jutro rano będę musiał udać się do kogoś u kogo będę mógł podłączyć dysk, sformatować wadliwą partycję i zamienić litery dysków bądź zainstalować tam XP`ka.

Liczę na waszą pomoc bo człowiek nie ma już pomysłów...

(Jacop96) #2

Jeśli masz możliwość to ściągnij jakiegoś Linuxa LiveCD (np. Ubuntu) i zobacz jak się będzie zachowywał. Możesz zamontować wtedy wadliwą partycję w trybie odczyt/zapis i ją sformatować. Jak to zrobić znajdziesz w internecie.

(Db2524) #3

Ubuntu albo przynajmniej GParted LiveCD. Najlepiej skasuj/sformatuj partycję na której jest XP.

Nie sugeruj się literami, bo one są tylko umowne i dla każdego systemu mogą być inne.

Partycje zidentyfikuj po pojemności.

Potem odzyskaj bootloader z płyty Windowsa 7.

Wybacz, ale nie mam siły dziś przeczytać dokładnie Twojego postu, trochę w nim zamieszałeś.

Napisz czy chcesz mieć w końcu oba systemy, czy jeden i na jakich partycjach.

(Monczkin) #4

M388 , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w nazwie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat.

viewtopic.php?f=16&t=394978

(Darell) #5

Może tutaj znajdziesz coś interesującego :

http://neosmart.net/dl.php?id=1

http://jeziorski.wordpress.com/2007/03/ ... yskiwanie/

www.elektroda.pl/rtvforum/topic1154583.html

http://www.searchengines.pl/Zarzadzanie ... 98632.html